Eltűnt épületek nyomában – A szerviták bér- és rendháza

A Szervita tér déli oldalán áll a szervita rend Szent Anna temploma. Mellette egy modern apartmanház, az Emerald Residence emelkedik, amely az elmúlt 79 évben már a harmadik épület a telken. De ahhoz, hogy megtudjuk, mi is történ az elmúlt három emberöltőben, többszáz évet kell visszamennünk az időben.

A szerviták barokk templomát és rendházát Hölbling János és Pauer János György tervei szerint építették. Forrás: egykor.hu

I. Béla király idejében egy johannita templom állt a mostani Szent Anna templom helyén. Pest török kézre kerülését követően az épületet nagymecsetként használták. A török hódoltság után, 1689-ben Bécsből érkezett és telepedett meg a szervita rend, amely 1717-ben kezdte új templomának, 1725-ben kolostorának építését. A barokk Szent Anna templomot Hölbling János halálát követően Pauer János György fejezte be 1732-re. A templomhoz nyugati irányban csatlakozó kétszintes, zárt udvart körülvevő kolostorépület csak 1772-re készült el.

A szerviták Szent Anna temploma, illetve tőle jobbra a rend bérháza az 1800-es évek végén. Érdemes megfigyelni a környékkel és a templommal tökéletesen harmonizáló bérházat. Forrás: Fortepan

A templom és a kolostor súlyosan megsérült 1849 májusában, amikor Heinrich Hentzi császári generális a budai Várból ágyúkkal lövette Pest belvárosát. A sérüléseket a forradalom és szabadságharc után gyorsan helyreállították, azonban száz évvel elkészülésüket követően a templom és a kolostor elavulttá vált. Új stílusirányzatok jelentek meg, amely Pest belvárosát uralni kezdte: a historizmus.   

A szerviták bérházának attikáján középen Szent Anna látható, balján lánya Szűz Mária, jobbján pedig a szervita rend címere. Forrás: egykor.hu

A szervita rend a korszak egyik legnagyobb építészét, Diescher József építészt bízta meg a Szent Anna templom átépítésére valamint a korábbi rendház helyére egy új, bérház funkcióval rendelkező épület megtervezésére. Az építkezés 1874-re fejeződött be, és a mester egyik utolsó alkotása volt. Diescher egy vonalba hozta a neoreneszánsz bérház homlokzatát a hasonló stílusban átépített temploméval, és a két épületnek közös homlokzatot komponált. A templom Városház utcai oldalára kétszintes bazár épült, amely szépen illeszkedett az új épületegyütteshez. 

A szerviták bérházából csak a földszintet hagyták meg. Forrás: Fortepan

Budapest világháborús ostromában a környék, így a bérház és a Szent Anna templom is megsérült. A második világháborút követően – bár menthető állapotban volt – a bérházat először a földszintig, majd teljesen elbontották. Felmerült a templom homlokzat barokk állapotának helyreállítása. Ez végül nem történt meg, csak az oldalhomlokzatoké, kibontva a lant alakú ablakokat. A templom homlokzatát 1970–77 között helyreállították és elbontották a Városháza utcai oldalhoz csatlakozó, háborúban megsérült bazárt.

 

A Belvárosi Távbeszélő Központ mind a Petőfi, mind pedig a Városház utcai oldalon rátelepedett a templomra. Baloldalon látható még a régi bazár épülete, amely a templomhoz és a bérházhoz hasonló neoreneszánsz stílusban épült. Forrás: Fortepan

A templom melletti, egykori bérház helyére 1977-re a templomot „L” alakban körülölelve felépült a Belvárosi Távbeszélő Központ modern épülete – Jeney Lajos és Bán Ferenc tervei alapján. Az új épület egyszerűen semmibe vette a környék építészeti hagyományait, amely ráadásul mind a Petőfi, mind pedig a Városház utcai oldalon rátelepedett a templomra.

A Belvárosi Távbeszélő Központ városképbe nem illő épülete a lebontása előtt pár évvel.  Forrás: Wikipedia

A telekommunikáció fejlődése, valamint az építészeti irányzatok változása miatt a Belvárosi Távbeszélő Központ technikailag és az épület külső megjelenésében is hamar elavulttá vált. A megüresedett épület hasznosítása nem járt eredménnyel, így állapota folyamatosan romlott. A 2010-es évek közepén egy befektető csoport megvásárolta, majd lebontotta az elavult Belvárosi Távbeszélő Központ épületét. Helyére Emerald Residence néven új apartmanház épült 2022-re.

Az új épület megjelenésében elődjének hagyományait követve szétzúzza a belváros historizáló látképét. Forrás: BN Stone

Az új épületkomplexum kiszabadította ugyan a Szent Anna templomot a rátelepedő, 70-es években épült ház szorító öleléséből, ugyanakkor tömegben és főleg megjelenésében elődjének hagyományait követve szétzúzza a belváros historizáló látképét. Említésre méltó azonban, hogy a tervezők a templom és a lakóház közé üvegfalat feszítettek ki, amire felrajzolták Diescher József háború után lebontott bérpalotájának egykor erre a szakaszra eső homlokzati részletét. Sovány vígasz…

Fecske Gábor László

Címlapkép: a Szent Anna templom a Szervita téren, mellette az azóta lebontott bérház. Forrás: Fortepan

Iratkozzon fel hírlevelünkre