Lemondatnák nőkre tett megjegyzése miatt a tokiói olimpia főszervezőjét

Bocsánatot kért Mori Josiro, a tokiói nyári olimpia szervezőbizottságának elnöke a nőkre tett megjegyzése miatt, mindazonáltal kijelentette: nem szándékozik távozni posztjáról.

Mori csütörtökön kiemelte, hogy nem állt szándékában megsérteni a nőket, amikor azt mondta: bosszantja őt, ha az értékezleteken a női tagok túl sokat beszélnek, és emiatt a megbeszélések elhúzódhatnak. Hozzátette: meggondolatlan kijelentéséért bocsánatot kér.

A közösségi médiában a „Mori, kérem mondjon le” akcióhoz egyre többen csatlakoznak, a 83 éves sportdiplomata – aki korábban volt miniszterelnök is – pedig ekkor jelezte, ő továbbra is vállalja a felelősséget az olimpia megszervezéséért és levezényléséért, azonban ha tovább erősödnek a lemondását követelő hangok, akkor nem marad más választása, mint a távozás.

A férfiak és nők „beszédességét” vizsgáló legkurrensebb pszichológiai kutatások közt egyre nehezebb kiigazodni, mivel a gender-ideológia a pszichológia tudományába gyűrűzött be a leginkább. Születtek eredmények szinte mindegyik állítás alátámasztására (a nők valóban beszédesebbek, a nők és férfiak ugyanannyit beszélnek stb.), azonban általánosságban levonható az a konzekvencia, hogy az egy nap alatt átlagosan kiejtett szavak mennyisége, férfiaknál és nőknél is sokkal inkább függ a munkahelyi környezettől, mint bármi mástól.

A Psychology Today értekezése mindazonáltal kijelenti, hogy a férfiak és nők esetében nem két kategóriáról, hanem egyénekről kell beszélni, és minden „öreg” nemi szerepekkel (értsd: gender) kapcsolatos sztereotípiát fenntartásokkal kell kezelni. Ám az kevéssé elképzelhető, hogy egy olimpia főrendezői székében Mori Josiro nyomon követi a legaktuálisabb pszichológiai kutatási eredményeket, főleg ha évtizedes, évszázados társadalmi beidegződésekről van szó.

Japánban egyébként nincs kedvező hangulat az olimpia megrendezésére, a koronavírus-járvány és a megnövekedett kiadások miatt a lakosság nyolcvan százaléka törölné vagy tovább halasztaná az ötkarikás játékokat. Mori kedden kijelentette, hogy „teljességgel lehetetlen” az újabb halasztás, és a járványhelyzet alapján legkésőbb márciusban eldöntik, hogy lehetnek-e külföldi nézők a versenyeken.

Az olimpiára eredetileg tavaly július 24. és augusztus 9. között került volna sor, a paralimpia pedig augusztus 25-én rajtolt volna, de a pandémia miatt márciusban mindkettőt elhalasztották. Az ötkarikás játékokat a jelenlegi tervek szerint idén július 23-tól augusztus 8-ig rendezik meg, a paralimpiára pedig augusztus 24. és szeptember 5. között kerül sor.

 

MTI, Varga Gergő Zoltán

 

 

Iratkozzon fel hírlevelünkre