Új felfedezések Egyiptomban

Korábban feltáratlan ókori sírt találtak Luxorban, a Királyok és a Királynők Völgye között fekvő nekropoliszban- jelentette be az egyiptomi régészeti miniszter szombaton. A temetkezési helyen két fából készült szarkofág is volt, amelyek szakértők szerint azonban nem a sír eredeti tulajdonosaié, hanem két, későbbi időszakban elhunyt nőé és férfié.

A régészek úgy vélik, hogy az időszámításunk előtti 13. századi sír eredetileg egy pap és felesége temetkezési helye, ahol a múmiákra is ráleltek. A pap Mut temploma mumifikálási szentélye felügyelőjeként dolgozott. A régészek számos színes falfestményt is feltártak és mintegy ezer fa-fajansz- és agyagból készült úgynevezett usébti szobrocskát.

Khaled el-Anani régészeti miniszter a Hatsepszut-templom előtt tartott sajtótájékoztatót, amelyen elmondta: “A színes falfestmények többek között Ahmose-Nefertari királynőt és fiát, I. Amenhotepet is ábrázolják. Mindkettejüket istenként tisztelték a ramesszida korban. Sok leletet találtak a sírban, a két legszebb tárgy természetesen a két koporsó.”

Két másik, 18. dinasztia-korabeli szarkofágot is feltárt egy francia régészeti misszió egy másik sírban, de ugyanazon a területen. Ide, az al-Asszasszif-nekropoliszba temették el annak idején a főnemeseket és a fáraóhoz közeli, magasrangú tisztviselőket.

(euronews)

 

 

Iratkozzon fel hírlevelünkre