Egy biztos: Merkel megy

Georg Paul Hefty német újságíró és politológus nem számít jelentős irányváltásra német Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikájában az új pártelnök megválasztása után.

 

A konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung korábbi vezető szerkesztője a pénteki választás előtt az MTI-nek nyilatkozva úgy vélekedett, hogy a három jelölt, Annegret Kramp-Karrenbauer, Friedrich Merz és Jens Spahn közül Karrenbauernek és Merznek van nagyobb esélye arra, hogy a kancellári tisztséget továbbra is betöltő Angela Merkel tizennyolc évig tartó pártelnöksége után elfoglalja a CDU elnöki székét. 

Hefty szerint Angela Merkel fokozatos visszavonulásának különböző okai vannak. A szakértő szerint Angela Merkel nem elsősorban a menekültválságba bukott bele, hanem a demokratikus Németország politikai szokásai miatt kell távoznia. Menekültpolitikája előidézte ugyan a bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (AfD) erősödését, de az összes többi párt egyetértett azzal.

A visszavonulásra elegánsnak vélt megoldást választott, közvetlen elődeivel, Helmut Kohllal és Gerhard Schröderrel ellentétben nem teszi ki magát a választók várható, minden bizonnyal lesújtó ítéletének.  

A szakértő úgy értékelte, hogy Merkelnek nincs esélye arra sem, hogy hivatali ciklusa végéig, 2021 őszéig kancellár maradjon. Az azonban több mint valószínű, hogy a 2019-es európai parlamenti választások eredményhirdetéséig hivatalban marad. Akárki is lesz az új CDU-elnök, az lesz az érdeke, hogy „Merkel vigye el a balhét”, ha a kereszténypártok a reméltnél rosszabbul szerepelnek.

Azt követően viszont nehéz kiszámítani, hogy mi történik. Nem kizárt, hogy az SPD kilép a nagykoalícióból, mint ahogy az sem, hogy a Zöldek és a liberális FDP hajlandók a már két évvel ezelőtt megcélzott kormányszövetséget mégis megkötni a CDU/CSU-val.  Lehet az is, hogy előrehozott választások következnek, de mindez már Angela Merkel nélkül.

Annegret Kramp-Karrenbauer, Friedrich Merz és Jens Spahn alapvetően különböző életpályát futott be eddig, és három korosztályt képviselnek. De mindegyikük pártelnök és kancellár akar lenni. Ehhez azonban Hefty szerint a CDU-ban sajátos módon az kell, hogy ne legyen határozott programjuk és a párton belül ne tartozzanak határozottan egyik szárnyhoz sem. Kramp-Karrenbauer, Merz és Spahn egyaránt ezt kívánja képviselni.

Georg Paul Hefty szerint személyektől független az, hogy az új pártelnök és későbbi kancellár megválasztása milyen hatással lehet az Európai Unióban való német szerepvállalásra, illetve ezen belül a német-francia viszonyra. Mindez talán még az egyes kormánypártoktól is független, hanem egyedül a német érdek meghatározó. Az viszont lehet nagyon rövid távú is – jelentette ki Georg Paul Hefty.

(MTI)

 

Iratkozzon fel hírlevelünkre