Eltűnt épületek nyomában – A Tüköry-bérház

A Tüköry család története szorosan összefonódik Pest 19. századi fejlődésével, a város polgárosodásával és kulturális életének pezsgésével.
A család eredeti neve Spiegel (Tükör) volt, amelyet a II. Ferenc osztrák császár (I. Ferenc magyar király) által 1831-ben adományozott nemesi rang megszerzését követően tükörfordítással magyarosítottak Tüköryre. A Spiegel család gazdagsága Spiegel József tevékenységének köszönhető, aki ácsmester volt és ügyes telekvásárlásokkal és építkezésekkel alapozta meg vagyonát. Spiegel József neve olyan jelentős projektek mellett szerepel, mint a Ludoviceum építése vagy a Lánchíd ügyének támogatása. Az 1790-es évek végén Pest külvárosi, homokos, alig használt területeiből vásárolt földeket, amelyeken később bérházakat és üzleteket hoztak létre. Az 1830-as évek elején Spiegel sörfőzőházat is alapított, amely később fia, Tüköry Sándor vezetésével vált Pesten ismertté.
Tüköry Sándor ácsmester és befektető nemcsak a sörfőzőiparban, hanem a pesti szórakoztatóipar úttörőjeként is emlékezetessé vált. 1861-ben nyitotta meg az Új Világ mulatót, amely a mai Vígszínház közelében, a korabeli Pest egyik legveszélyesebb környékén kapott helyet. Az Új Világ a bécsi varieték mintájára jött létre és gyorsan a pesti éjszakai élet egyik legnépszerűbb szórakozóhelyévé vált. A hely diszkrét atmoszférájával, álarcos vendégeivel és extravagáns műsoraival vonzotta a tehetősebb polgárokat és arisztokratákat. A varietében felléptek bécsi énekesnők, spanyol táncosok, francia társulatok és meztelen görög mitológiai alakokat ábrázoló akrobaták.
Tüköry Sándor tovább építette hírnevét:1871 és 1879 között felépíttette Pest egyik legimpozánsabb és legnagyobb lakóépületét a Tüköry-bérházat, amely az édesapja által korábban vásárolt, mai Arany János utca – Akadémia utca – Tüköry utca által határolt fél háztömbnyi területen állt. Az épület tervezésével a historizmus egyik legtevékenyebb és legismertebb képviselőjét, Hauszmann Alajos műépítészt bízta meg. Hauszmann nevéhez fűződik többek között a New York palota, a Kossuth téri Igazságügyi palota, a Műegyetem főépülete, valamint a Nemzeti Hauszmann Program részeként közelmúltban újjászületett budavári Lovarda, Főőrség, Vöröskereszt-székház és a Budavári Királyi Palota megtervezése.
A négyemeletes, historizáló stílusú épület földszintjén üzlethelyiségeket alakítottak ki. Első emeletén irodák, a többi szinten többszobás nagypolgári bérlakások kaptak helyet. A Tüköry családé volt a második emeleti, két ballusztrádos korláttal díszített, erkélyes lakás, amelynek nyolc darab, egymásba nyíló szobája volt. Később a földszinten működött az Akadémia Kávéház, ahova előszeretettel ültek be egy feketére a közeli Magyar Tudományos Akadémia tagjai. A két belső udvarral rendelkező épület rizalitokkal és zárt erkélyekkel tagolt főhomlokzata az Arany János utcára nyílt. Érdekesség, hogy Tüköry Sándor egyik rokona, Tüköry Lajos az egységes Olaszországért Garibaldi oldalán harcolt. A palermói felkelésben megsebesült, a térdét szétroncsolta egy golyó, emiatt amputálást végeztek rajta, de életét mégsem tudták megmenteni. Temetésén maga Garibaldi tábornok mondott beszédet. Tüköry Lajos nevét az Tüköry-bérház oldalán futó Tüköry utca őrzi (a mai napig).
Az épület az 1944-es angolszász légitámadások egyikében találatot kapott. Minden bizonnyal nem a lakóépület volt a célpont, ugyanakkor a légibomba hatalmas pusztítást okozott a bérházban: Az Arany János utcai szárny középső része szinte a földdel vált egyenlővé, de a találat lökéshulláma nyomán az épület többi részén is beszakadtak a födémek. A háborút követően a Tüköry-bérházat életveszélyessé nyilvánították és 1947-ben lebontották, amelyből már csak a homlokzati falak magasodtak az ég felé.
Helyén sokáig az Élelmiszerügyi Minisztérium sportpályája működött, majd az 1960-as években itt épült fel Hóka László tervei szerint az Országos Tervhivatal székháza. Az Országos Tervhivatal (rövidítése: OT) a Magyar Népköztársaság kormányának a népgazdasági tervezést irányító, minisztériumi rangú közigazgatási szervezete volt. Az új székház külső megjelenésében és tömegében is megalázza a történelmi belváros historizáló egységét. Az egykori nyolcemeletes OT székház ma üresen áll, stílusa és berendezése elavulttá vált.
(A cikksorozat hamarosan folytatódik!)
Fecske Gábor László
