Ismét teljes pompájában látható az esztergomi bazilika kupolájának belseje

A Nagyboldogasszony és Szent Adalbert-főszékesegyház belső kupolájának restaurálására kidolgozott bravúros műszaki megoldást a világon első alkalommal alkalmazták – számolt be az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye. A megvalósítás a – Layher állványrendszer megalkotóitól a szerelést összhangban végző fizikai állványozókig terjedő – harmonikus együttműködést dicséri.

A térállvány fő tartószerkezetének beemelésére 2020. november 11-én került sor, s közel fél évig tartott a belső kupola ívelt felületeinek elérésére szolgáló teljes szerkezet kiépítése – ismertették bejegyzésükben, kiemelve, a restaurátori munkák 2021 júniusában kezdődhettek meg,és a felújítás egy esztendeje alatt tucatnyiszor átépítették az állványrendszert, hogy minden felület sorra kerülhessen.

A félgömb kupolabelsőből három hónap átszerelés után készítették elő a szerkezetet a következő feladatára.A felújítás a második és harmadik ütemben összevontan újabb egy év alatt a tamburablakok és az alattuk húzódó aranyozott feliratú kupolagyűrű teljes pompájában való helyreállítását célozta.

A munkálatok 2023 szeptemberében fejeződtek be, az újfajta állványzat az elmúlt hónapokban a leeresztésre előkészítve már csak a kész felületek porvédelmére szolgált a templomhajóban folyó munkálatok miatt.

A hatalmas szerkezet leengedése és szétszerelése ismét rendkívüli összehangoltságot és összpontosítást kívánt a kivitelezőktől és a tervező tartószerkezeti szakértőktől

– fogalmaztak, kiemelve, az esztergomi bazilika felújított kupoláját immár kívül-belül teljes pompájában megcsodálhatják a látogatók.

Fotó: Mudrák Attila

Iratkozzon fel hírlevelünkre