Hiánypótló történelmi film készült az Árpád-ház felemelkedéséről


Hirdetés

Minden nép számára fontos saját nemzetségének eredettörténete, középkori  krónikásainknak hála pedig elevenen él bennünk például a turulmadár vagy a csodaszarvas mítoszai. A korai magyar történelem első ismert államférfiairól, Álmos és Árpád vezérről már nem csak mondákat olvashatunk, hanem a tévé képernyőjén is elfoglalják a Kárpát-medencét.

Az Árpádok felemelkedése című film az egyetlen olyan átfogó történelmi alkotás, amely az Árpád-ház IX. századi felemelkedését mutatja be. A film elkészítése ugyan három éven át tartott, számos szakértőt bevontak, a végeredményt pedig az államalapítás napján mutatták be a Duna tévén.

Álmos és Árpád valóságán keresztül, kosztümös jelenetekkel illusztrálják a magyarok korai történelmét, és a következő évszázadokat meghatározó Árpád nemzetség egyedülálló felemelkedését. A filmhez nem csak a regéket és a korabeli forrásokat használták fel, hanem számos szakember is közreműködött, hogy az alkotás hiteles lehessen. 

Fotó:Csillagos Ötös Kft. / Brieber Sándor, Verőcei Gábor
Fotó: Csillagos Ötös Kft. / Brieber Sándor, Verőcei Gábor

A film ötletgazdája, producere Takó Sándor elárulta, korábban filmben még nem látott nemzeti kincsekkel forgathattak, mint Anonymus Gesta Hungaroruma vagy Kálti Márk Képes krónikája. A film Sudár Balázs történész szakmai irányításával készült, forgatókönyvíró-rendezője Bárány Krisztián.

A kameráink előtt a szó szoros értelmében megelevenedett a magyar történelem: első stábként készíthettünk szuperközeli felvételeket ezekről a hét-nyolcszáz éves krónikákról. Bízunk benne, hogy korábbi munkáinkhoz hasonlóan ez a filmünk is integrálódhat a magyar oktatásba

– tette hozzá a producer.

 

A film forgatókönyvíró-rendezője Bárány Krisztián, szakértője Sudár Balázs, narrátora Csernák János, zeneszerzője Cseh István. Megszólalnak benne a Bölcsészettudományi Kutatóközpont történész munkatársai, Sudár Balázs, Zsoldos Attila, Bácsatyai Dániel, B. Szabó János, a Budapesti Történeti Múzeum történésze, Csáji László Koppány kulturális antropológus, Révész László, a Szegedi Tudományegyetem régészprofesszora, Szenthe Gergely és Soós Bence, a Magyar Nemzeti Múzeum régészei, továbbá Cs. Andrási Réka, a Türr István Múzeum régésze és Szilágyi Krisztián Antal régész.

A címlapkép forrása: Csillagos Ötös Kft. / Brieber Sándor, Verőcei Gábor

'Fel a tetejéhez' gomb