Tudta, hogy nem az élelem miatt etetjük az énekes madarakat?
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közleményében felhívja a figyelmet arra, hogy a madarakat – a közvélekedéssel ellentétben – nem azért etetjük, hogy életben maradjanak. A cél alapvetően a saját gyönyörködtetésünk, a mintegy ötven potenciális etetőlátogató madárfaj megfigyelése.
Az énekesmadár-etetési időszak az első késő őszi fagyok beköszöntétől, november második felétől márciusig tart. Az etetők madárforgalma elsősorban a tél keménységétől, ezen belül is főleg a hótakaró vastagságától függ. Enyhe teleken az etetőket látogató madarak faj- és egyedszáma gyakran alacsony.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) tájékoztatott arról, hogy az énekesmadaraknak téli eleségként adható: napraforgó, alma (gallycsonkokra szúrva és földre szórva) és bogyók (vadszőlő, borostyán, tűztövis, nyugati ostorfa, fagyal). Továbbá állati zsiradék – háj, faggyú, főzéssel sótlanított szalonna, cinkegolyó – ezek valamelyike már önmagában is elegendő lehet a madarak táplálására. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület felhívja a figyelmet arra is, hogy az ivó- és fürdővíz kihelyezése a madarak részére nagyon fontos.
Továbbá az MME felhívja a lakosság figyelmét arra, hogy a vízimadarakat soha ne etessék, mert az tömeges pusztulásukat okozhatja.
Forrás és további részletek: Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME)
Schmidt Egon: A hazai madárfajok állományai nagyon megfogyatkoztak minden igyekezetünk ellenére
A címlapkép forrása: Pixabay.com