A multik megmutatják: nem rabszolgahajcsárok


Hirdetés

Maczelka Márk, a cég kommunikációs vezetője elmondta: már korábban eldöntötték, hogy

az évek óta érvényben lévő szabályokon a törvénymódosítás után sem kívánnak változtatni.

Így a vállalat természetesen egyetért a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetével (KDFSZ) meglátásaival: a Spar kollektív szerződésében foglalt 300 órán felüli túlmunka lehetősége még munkavállalói hozzájárulás esetén sem szolgálja az érdekeket – fogalmazott.

A KDFSZ korábban jelezte, hogy a Tesco nyitott egy írásbeli megállapodásra a szakszervezettel arról, hogy a következő két évben nem alkalmazza a 400 órás túlórakeretet.

A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete (KASZ) is több céggel egyeztet. Karsai Zoltán, a szakszervezet elnöke a lapnak azt mondta, négy multival tárgyalnak, amelyek mindegyike nyitott a megállapodásra. Úgy vélte, a sikeres tárgyalások hatására a versenyszféra egyéb területeiről is csatlakozhatnak cégek a kezdeményezéshez, ami leginkább az adott területen dolgozók érdekképviseletétől függ.

Talán érdemes a számokat is egy kicsit megvizsgálni, és összehasonlítani az európai adatokkal. A Kossuth Rádió tegnapi Ütköző című műsorában, a szakértőkkel folytatott beszélgetésből kiderült, hogy

a magyarországi munkaidő túlórakeret megemelése egyértelműen méltányosnak mondható, szemben éppen Judith Sargentini asszony, a „büszke holland állampolgár” országában alkalmazott túlóraszámmal.

Hollandiában 416 óra az éves túlórakeret. Ráadásul a lehetséges napi munkaidő 12 óra. A holland törvénykezés azt is megengedi, hogy heti 60 órát lehessen dolgozni – egyedülálló módon. Portugáliában csak 50-et, a legtöbb másik nyugat-európai országban csak 48 órát hetente – tudhattuk meg a rádiós beszélgetésből.

A számok  ismeretében aligha nevezhető hitelesnek Sargentini a Radikális európai demokratákkal (RED) való egy színpadon való, minap látott szövetsége.

A gyakorlati túlóraszám megkövetelt mértéke korábban is a munkaadó hozzáállásán múlott. A munka új törvénykönyve arra tesz lehetőséget, hogy az új szabályozás keretein belül ne feketén, hanem legálisan dolgozhasson többet az, akinek arra lehetősége és szüksége van. Az európai összehasonlításból pedig egyértelműen látszik a

magyar kormányzati szándék: a mértékletes túlórakeret megemelésével a munkavállalónak nyújtott lehetőség mellett azonnal munkavállalói védelmet is beépített az új törvényi rendelkezésbe.

A felsorolt tények mellett pedig csak üdvözlendő, hogy a multik, egymás mellé felsorakozva, egyértelmű jelét adják annak, hogy ők nem rabszolgatartásra szakosodtak, és a jövőben sem élnek vissza munkaadói feladataikkal.

(Forrás: MTI, Kossuth Rádió)

 


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb