Megjött az eszük: nem a nemi átalakítások finanszírozására a börtönökben

Brian Kemp, az amerikai egyesült államokbeli Georgia állam republikánus kormányzója aláírta azt a jogszabályt, amely megtiltja az adófizetők pénzének felhasználását a börtönbüntetésüket töltő emberek nemi „átváltoztatási” eljárásaira, az intézkedést a „józan ész szerinti lépésnek” nevezte.
A 185. szenátusi törvényjavaslat kimondja, hogy
„nem használhatók fel állami pénzeszközök vagy források nemi átváltoztató műtétekre vagy bármely más olyan sebészeti beavatkozásra, amelyet az elsődleges vagy másodlagos nemi jellemzők megváltoztatása céljából végeznek, sem hormonpótló terápiákra, sem kozmetikai eljárásokra vagy protézisekre, amelyek célja az elsődleges vagy másodlagos nemi jellemzők megjelenésének megváltoztatása.
Ez alól csak olyan ritka esetek képezhetnek kivételt, amelyekben a kezelések orvosilag szükségesnek tekinthetők, és amelyek nem kapcsolódnak a nemi diszfóriához vagy a nemi átalakuláshoz, illetve amelyek olyan személyeket érintenek, akik a „nemi fejlődés orvosilag igazolható rendellenességeinek ritka esetei, beleértve a nem egyértelműen meghatározott nemi szervekkel vagy kromoszóma-rendellenességekkel születetteket”.
Az elmúlt években világszerte egyre nagyobb aggodalomra adott okot, hogy a magukat nőknek valló férfiakat női börtönökben helyezik el. A transznemű státuszt egyes esetekben a börtönbüntetés teljes elkerülése érdekében is kihasználták, mint például Walesben, ahol egy magát nőként azonosító férfi felfüggesztett büntetést kapott azzal az indokkal, hogy a rácsok mögött „sebezhető” lenne.
A Fehér Házba való visszatérésének első napján Donald Trump amerikai elnök aláírta azt a rendeletet, amely megakadályozza, hogy a férfiakat női foglyokkal együtt helyezzék el, és megtagadta a szövetségi forrásokat a rabok nemátalakító eljárások finanszírozására.
Az öngyilkossági kísérletek aránya megduplázódott a nemátalakító műtétek után
Vezetőkép illusztráció. Forrás: Freepik