Mikor csillanhat fel a Liget Projekt ékköve, az új Nemzeti Galéria? – Gyorgyevics Benedek a Városliget jövő évi terveiről

Folyamatosan újulnak meg a Városliget zöldterületei, hamarosan az utolsó töredezett aszfaltfoltnak is búcsút mondhatunk. A Városliget „kulturális katedrálisából ugyanakkor még mindig hiányzik annak záróköve, az az új Nemzeti Galéria, amely miatt „Glasgow-ból, vagy Barcelonából is érdemes lesz repülőre szállni”. A Városliget jövő évi terveiről Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója nyilatkozott a Vasárnapnak. 

A Liget Budapest Projekt mára Európa legnagyobb, ötvenet is meghaladó hazai és nemzetközi díjjal elismert kulturális városfejlesztésévé vált. Túl a Városliget megújításának első évtizedén, már tizenkétmilliónál is többen látogatták meg az új Nagyjátszóteret, az ügyességi és sportpályákat, a kutyás élményparkokat, a megújított botanikus kertet és nem utolsósorban a lenyűgöző Magyar Zene Házát és Néprajzi Múzeumot, valamint az újjávarázsolt Szépművészeti Múzeumot és a Millennium Házát. A parkfejlesztések során pedig több mint 270 ezer négyzetméter zöldfelület újult meg, 72 ezer négyzetméter burkolatot bontottak el, és több mint ötszáz fát, hetvenezer cserjét, valamint kétszázezer évelőt ültettek el, miközben a Városliget autómentesítése is megkezdődött.

Fotó: Liget Budapest Projekt

Minőségében új a Városliget arculata

Több mint tíz év munkája fekszik azokban a fejlesztésekben, amelyek már most elérhetőek a Városligetben” – fogalmazott a Vasárnapnak Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója. Mint elmondta, számos olyan új közterület, kulturális intézmény jött létre az elmúlt években, amelyek minőségében meghatározzák a Városliget új arculatát. A fejlesztések ugyanakkor folytatódnak tovább, és nemcsak a zöldterületek, de a kulturális intézmények területén is, így várhatóan a 2025-ös év végén, vagy a 2026-os év kezdetén a fotóművészet is elfoglalja a helyét a Városliget kulturális szövetében az idén megvásárolt Klösz-villának köszönhetően. 

Az évtizedes, töredezett beton maradékát is felszámolják

Gyorgyevics Benedek a zöldterületi fejlesztések kapcsán kitért arra, az elkövetkezendő időszakban folytatódik a csendesebb, az Ajtósi Dürer sortól indulva az állatkerti körúthoz közelebb eső részek megújítása, 

„ahol jelenleg az évtizedes töredezett beton, a rossz minőségű utcabútorok uralják a teret”. 

Ekkor csillanhat meg a Liget Projekt ékköve

Gyorgyevics Benedek kiemelte, az új Nemzeti Galéria az egykori iparcsarnok, majd a későbbi Petőfi Csarnok helyszínén várja az az építkezés megindulását. Mint kiemelte, az idei év nagy előrelépése volt annak a feltételes közbeszerzési eljárásnak a kiírása, amelynek révén a piac véleményt tud mondani arról, mennyi idő alatt és milyen költségkeret mellett valósítható meg a beruházás. 

Miután az ajánlatok beérkeznek, a kormánynak lehetősége lesz eldönteni, hogy a költségvetési helyzet függvényében, mikor tudja priorizálni ezt a nemzetközi láthatóságot is biztosító, tulajdonképpen a Liget Projekt ékkövének vagy zárókövének tekinthető fejlesztést”

– fogalmazott a Városliget Zrt. vezérigazgatója. Gyorgyevics Benedek kitért arra is, hogy az egykori Közlekedési Múzeum helyén létesítendő Magyar Innováció Háza, valamint az Ajtósi Dürer sor és a Dózsa György út sarkára tervezett Városligeti Színház szintén a “rajtpisztoly eldördüléseire vár”, 

azonban a legfontosabb most az elkövetkező időszakban az a galéria, amely miatt érdemes lesz Glasgow-ból és Barcelonából is repülőre ülni, vagy éppen Bécsben vonatra szállni és eljönni Magyarországra”. 

Fotó: Liget Budapest Projekt

Mozgalmas volt az idei év is a Városligetben

A Városliget idei fejlesztései közülük kiemelkedik a KRESZ park régóta várt felújítása, amellyel a Nagyjátszótérhez fogható méretű, összetettségű és vonzerőjű attrakcióval gazdagodott a Liget családbarát kínálata. A közlekedés elsajátításában fontos szerepet játszó zöld oázisban miniatűr vonatok, repülők, helikopter és egy irányítótorony is várja a kicsiket. Szintén jelentős előrelépés a Néprajzi Múzeum új, minden eddigieknél nagyobb és átfogóbb állandó kiállításának megnyitása, amelyet Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke adott át október 10-én. A több mint 3000 négyzetméteres kiállítótérben 8 tematikus egységben csaknem 3600 műtárggyal találkozhatnak a látogatók. A Városliget kulturális tartalmainak bővülését segíti a korábban is említett Nemzeti Fotográfiai Gyűjtemény, amely végleges otthonra lelt a Városliget mellett megvásárolt Klösz-villában. Itt rendezkedik be a 2025-ös év folyamán a Szépművészeti Múzeum tagintézményeként működő Nemzeti Fotóművészeti Múzeum.

A Városliget történetéről nemrégiben külön kötet is megjelent Lovas Dániel munkásságának köszönhetően, amelyből többek között az is kiderül, miért nyitottak vasárnaponként a Városliget éttermei már hajnali ötkor; mit tartalmazott a napi olcsó menü; miért menekültek a Király utca lakói a Liget fái közé; milyen további előnyökkel járt, amikor a hölgyek is korcsolyát köthettek a lábukra

Vezetőkép: Liget Budapest Projekt

'Fel a tetejéhez' gomb