Angyal szállt le közénk

A Városligeti Látogatóközpontban közelről is megcsodálhatjuk a Hősök tere Gábriel arkangyalának szobrát

Százhúsz éve, hogy a Hősök tere központi szobraként Gábriel arkangyal elfoglalta helyét díszes oszlopán, a restaurálási munkálatok miatt azonban földre szállt, hogy még legalább ugyanennyi ideig ismét hirdesse keresztény államiságunk ezer esztendejét. A Városliget Látogatóközpont különleges élményterében most az érdeklődők közelről is megcsodálhatják a szobrot.

A hagyomány szerint Gábriel arkangyal közbenjárásának volt köszönhető, hogy a Szent Korona végül Magyarországra érkezett, hiszen ő volt az, aki figyelmeztette II. Szilveszter pápát, hogy ne a lengyeleknek küldje koronáját, hanem adja Asztrik apátnak, István fejedelem követének. A pápa nemcsak a megáldott koronát, de egy apostoli keresztet is küldött az Árpád-háznak, így felkent királyaik apostoli királynak tekinthetők.

Gyorgyevics Benedek és Móczár Gábor készül a sajtótájékoztatóra a Néprajzi Múzeum előcsarnokában. Fotó: Vasárnap.hu/Varga Ilona

Nem is véletlen tehát, hogy a Hősök terén ilyen előkelő helyet kapott a koronát és az apostoli keresztet ajánló Gábriel arkangyal szobra, amely százhúsz év után restaurálás céljából lekerült talapzatáról. Ennek alkalmából a Néprajzi Múzeum épületében található, ingyenesen látogatható Városligeti Látogatóközpontban „Magyarország őrangyala – A Hősök tere Gábriel szobra” címmel kiállítás nyílt, ahol többek között Gábriel arkangyal szobrának az eredeti mérettel megegyező másolata is megtekinthető. Megismerhető továbbá annak a rejtélyes időkapszulának is a tartalma, amit 120 évvel ezelőtt helyeztek el az oszlopfőben.  A tárlatot látványos vetítések is színesítik, melyeken keresztül rendhagyó időutazáson vehetnek részt a látogatók, ízelítőt kapva a főváros történelmének egy különösen izgalmas időszakáról.

Az élménytér másik látványos része pedig az az íves falra vetített installáció, ahol a látogatók virtuálisan felmehetnek Gábriel arkangyal mellé, és a szobor szemein keresztül megcsodálhatják, hogyan telik az angyal egy napja 36 méter magasságban, Budapest lenyűgöző panorámájával a háttérben.

Gábriel kimaradt

A kiállítás megnyitóján Gyorgyevics Benedek, a szobor restaurálásáért felelő Városliget Zrt. vezérigazgatója arról beszélt,

a közel 5 méter magas bronzszobor állapota drasztikusan leromlott, a korábbi felújítások során csak esztétikai beavatkozásokat végeztek el rajta, ezért felújítása elkerülhetetlennél vált.

Ugyanitt Móczár Gábor, a Hősök terével, mint a nemzeti emlékhellyel kapcsolatos adminisztratív és ellenőrzési feladatokat ellátó Nemzeti Örökség Intézete főigazgatója azt emelte ki,

megnyugtató a tudat, hogy a lehető legkorszerűbb technológiák alkalmazásával, a legapróbb részletekig terjedő alapossággal vizsgáljuk át és restauráljuk a szobrot. Elkötelezettek vagyunk abban, hogy minden repedést, minden sérülést pontosan feltárjunk, megértsük az okát, megtervezzük a szükséges beavatkozást, és kellő gondossággal el is végezzük.

Arkangyal nélkül áll az oszlop a Hősök terén. Fotó: Vasárnap.hu/Varga Ilona

Százhúsz évenként földre szállás

A sajtótájékoztatót követően Gyorgyevics Benedek portálunk érdeklődésére elmondta, bár nem így tekintünk rá, de nagyon sok szobor van a Városligetben Anonymustól kezdve Churchillen át akár Gabriel arkangyalig. Mint kiemelte, ezek a szobrok nem véletlenül kerültek pont a Városligetbe, a gondozásuk, a múlt értékeinek megőrzése a jövő számára a Városliget Zrt. megtisztelő feladata, amely most jutott odáig, hogy a legikonikusabb szobor is megújulhasson. A vezérigazgató kitért arra, hogy a ’96-97’-es felújításnál a szoborcsoport többi eleme komolyabb megújításon esett át, ezért is volt meglepő, amikor a 2021-es Eucharisztikus Világtalálkozóra készülve egy vizsgálat kimutatta, hogy Gábriel arkangyal szobra nem kapott akkora gondoskodást, mint arra szükség lett volna. Ezt pótolják az elkövetkezendő hónapokban a szakemberek, miután a szobor lekerült talapzatáról.

Százhúsz évig jól érezte magát a helyén, bízom benne, hogy a változó időjárási viszonyok ellenére egy újabb 120 év mindenképpen földre szállás nélkül megoldható lesz

– fogalmazott Gyorgyevics Benedek arról, hány év lehet a mostani felújítás szavatossága, azaz mikor lesz legközelebb olyan alkalom, hogy az angyal a földre szálljon.

Sem világháborúk, sem a Tanácsköztársaság sem a kommunizmus nem rengette meg

Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézete főigazgatója portálunknak arról beszélt, „az eredeti isteni elrendelést és a Gábriel arkangyal szobornak a küldetését igazolja”, hogy százhúsz évig két világháború és egy forradalom sem volt képes elmozdítani, megingatni, ledönteni a helyéről. Mint kiemelte, az első igazi trauma a Tanácsköztársaság idején történhetett volna a Hősök terén található szoborcsoporttal, de még ekkor is a ledöntés helyett pusztán fekete lepellel takarták be a szobrokat. Később pedig a kommunista hatalom sem nyúlt Gábriel arkangyalhoz, noha ideológiailag feltehetően nem nézték jó szemmel. Úgy vélte, mindez annak köszönhető, hogy a magyarságban korokon és ideológiákon felül él a múlt tisztelete.

Gábriel arkangyalban az ő nemes, állhatatos vonásaiban és a kezében tartott apostoli kettős kereszttel és a koronával sokkal nagyobb jelentése vagy jelentősége van annál, mint hogy egyébként egy csodálatos dísze a Hősök terének

– fogalmazott Móczár Gábor utalva arra, hogy Szent Márton és Szűz Mária mellett Gábriel arkangyal őrködik a magyarság felett a kritikus pillanatokban.

Móczár Gábor. Fotó: Vasárnap.hu/Varga Ilona

Az arkangyal üzenete a világnak a magyarokról

Móczár Gábor arra is kitért, hogy nekünk, magyaroknak egyértelmű a Hősök tere szoborcsoportjának üzenete, ugyanakkor fontosnak nevezte,

hogy Gábriel arkangyal, illetve az egész szoborcsoport kapcsán meg tudjuk magyarázni a világnak, hogy mi hogyan viszonyulunk magunkhoz, Európához és a világhoz, hogy mi mennyire komolyan vesszük azokat a gyökereket, amelyek kétségkívül megtartották ezt az országot minden esélytelenség és minden történelmi vihar ellenére keresztényként, itt, a Kárpát-medencében.

Vezetőkép: Gábriel arkangyal szobra a Városliget Látogatóközpontban. Fotó: Vasárnap.hu/Varga Ilona


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb