Kormányfő vagy kormányfőnő? – A Liga törvénnyel korlátozná az olasz nyelvben terjedő, a nemi esélyegyenlőségből fakadó túlzásokat

A Liga törvénnyel korlátozná az olasz nyelvben terjedő nemi esélyegyenlőséget, a javaslat a politikusokat és a nyelvészeket is megosztja.

A Manfredo Potenti szenátor által benyújtott törvényjavaslat véget akar vetni az utóbbi időben elterjedt gyakorlatnak, miszerint a korábban kizárólag hímnemben használt tisztségeket nőnemben is használják, ha a pozíciót nem férfi, hanem nő tölti be.

A kezdeményezés szerint a hivatali, közigazgatási nyelvezetben, ha például miniszterről, polgármesterről, ügyvédről, egyetemet vezető rektorról van szó, minden esetben hímnemet kell használni. A nem hivatalos dokumentumokra a szabály nem vonatkozik.

A szenátor hangoztatta, hogy

nem az esélyegyenlőség, hanem annak túlzásai ellen kíván fellépni, amelyek sértik az intézményes nyelvhasználatot.

Hangoztatta: az olasz nyelv épségét akarja megőrizni azzal, hogy korlátot szabna annak az iránynak, amely a hivatalos megnevezéseket „a kor (…) érzékenységéhez próbálja igazítani”.

Manfredo Potenti úgy vélte, felesleges hímnemet és nőnemet is használni ugyanarra a hivatali pozícióra, amikor elegendő egyetlen nyelvtani forma. A törvényjavaslat ezertől ötezer euróig terjedő pénzbírságot ír elő a hímnem helyett nőnemet használóknak.

A kérdés évtizedek óta napirenden szerepel Olaszországban: 1986-ban a Craxi-kormány esélyegyenlőségi minisztere, Alma Sabatini vezette be, hogy nők esetében nőnemet kell használni tisztségek megjelölésére. Attól kezdve a hivatalos állást betöltő nők szabadon választhattak, hogy nőnemben vagy hímnemben akarják használni megszólításukat.

Giorgia Meloni 2022 októberében, amikor Olaszország első női kormányfője lett, leszögezte, hogy hímnemben kívánja használni a miniszterelnök megnevezést. Meloni döntését vita kísérte: a világ legrégibb nyelvművelő intézményének számító Accademia della Crusca úgy vélte,

a tisztségek nőnemű használata teljesen szabályos, és aki azt használja, egy folyamatban levő nyelvtörténeti átalakuláshoz csatlakozik. Annak viszont, aki a hagyományos hímnemet választja, joga van azt tenni.

Nem sokkal később a jobboldalhoz közeli Beatrice Venezi karmester közölte, nem akarja, hogy karmesternőnek szólítsák.

Trento város egyeteme viszont márciusban módosította alapszabályzatát, amelyet csupa nőnemben használt szóval írt át. Modena polgármestere az idegenrendészet élére kinevezett nőt a hivatalos dokumentumokban questor-nőként tüntette fel a hagyományos questor helyett.

A Liga javaslata széles vitát indított. Politikusok és nyelvészek, valamint a sajtó is állást foglalt. Aurora Floridia nyelvész, a Zöldek és a Baloldal Szövetsége (AVS) szenátora szerint a jobboldali párt „nőgyűlölete határtalan”.

A politikus a kétszáz fős felsőházban hetvenhat aláírást gyűjtött össze a törvényjavaslat ellen. Debora Serracchiani, a Demokrata Párt (PD) képviselője szerint „a legsötétebb és legelmaradottabb patriarchátus sem tudott volna kitalálni ilyen ostobaságot”. Az Il Giornale jobboldali napilap hétfői véleménycikke szerint nem tiltásra, hanem józan észre van szükség. A baloldali La Repubblica úgy vélte, a javaslat el akarja törölni a nőket.

(MTI)

Címlapkép: A Manfredo Potenti olasz szenátor által benyújtott törvényjavaslat véget akar vetni az utóbbi időben elterjedt gyakorlatnak, miszerint a korábban kizárólag hímnemben használt tisztségeket nőnemben is használják. Forrás: Facebook/Manfredo Potenti

'Fel a tetejéhez' gomb