„A kulturális szolgálat olyan, mint egy páternoszter”


Hirdetés

Lázár Kovács Ákos részt vett Szöulban a SIGNIS világkongresszusán, most pedig már a Faludi Film és Média novemberi, 25. szemléjét készíti elő – erről kérdezte a Magyar Kurír a Kommunikáció Katolikus Világszövetsége (SIGNIS) európai régiójának elnökét.

Lázár Kovács Ákos elmondta, Ferenc pápa levelet írt a kongresszusnak, melyben figyelmet arra, hogy a digitális világ személytelensége teret nyit a fake news gyártásnak. Ha nem megyünk utána az információknak, ha nem ellenőrizzük a hírek igazságtartalmát, akkor az újságírás felszínes tevékenységgé válik. 

Hozzá kell segítenünk az embereket ahhoz az ellenőrzött tudásanyaghoz, amely alapján döntéseket tudnak hozni, akár politikai, akár a személyes életüket közvetlenül befolyásoló döntéseket. A pápa ezt várja a SIGNIS-től, a Vatikán által is elismert és támogatott katolikus kommunikációs világszervezet mind a hat régiójától. Arra törekszünk, hogy a régiók között harmonikus legyen a kapcsolat és az együttműködés, hiszen a lehetőségeink mellett a felelősségünk is globális

– emelte ki a SIGNIS európai régiójának elnöke, majd hozzátette, a kommunikáció antropológiájának szerves gyökere a bizalom, a remény, az őszinteség és mindaz, ami Isten gyengéd atyai odafordulásához kapcsolhat bennünket. Minden embernek dolga van ezzel.

A szöuli konferencián egy Mianmarból (korábban: Burma) érkezett apáca a hazájában zajló keresztényüldözésről beszélt, vállalta a veszélyt, hogy elmondja mindezt. Nagyon vigyáztunk rá, a nevét sem mondtuk ki, nehogy atrocitások érjék a hazájában. Imádkoznunk kell az üldözéseknek kitett mianmari keresztényekért, akik ugyanolyanok, mint a zalai vagy a nógrádi emberek. Hírt kell adnunk a szenvedéseikről.

– emlékezett vissza a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara Kommunikáció- és Médiatudományi Intézetének vezetője, a keresztényüldözéssel kapcsolatban. Lázár Kovács Ákos az egyik megálmodója volt az immár 25. jubileumát ünneplő Faludi Nemzetközi Filmszemle és Fotópályázatnak. Elárulta, a külföldről hazatért jezsuiták elképzelései között szerepelt, hogy próbálják itthon is magas színvonalon meghonosítani azokat a kulturális kereteket, amelyeket ők odakint létrehoztak.

A kulturális szolgálat olyan, mint egy páternoszter: akik alul vannak, de a magasban lévő dolgok, tájak látására vágynak, azok felfelé mennek, és ebben a mozgásban egyszerre megtapasztalják a lenn és a fenn koordinátáit. Ehhez nagy liftet kell készítenünk, hogy mi, rászorulók, minél többen beférjünk.

– hangsúlyozta. Ebben segít az is, hogy olyan szakemberek zsűriznek, akik a nevezőkkel közvetlenek. Megfordult már a zsűri között Bereményi Géza, Fekete Ibolya, Sára Sándor, Enyedi Ildikó, Nagy Dénes és még sokan. Eddig hatszáz pályamű érkezett az idei filmszemlére, ahol a hazai és a külföldi filmek aránya 10-90 százalék. 

A filmes és a mozgóképi kultúrában azóta létrejöttek olyan tömegkulturális beszédmódok, amelyek a legtágabbra nyitották a fókuszt, mindenféle saját tematikát és jó szándékú törekvést magukba foglalhatnak. Ennek pedagógiai jelentősége is van, mert a filmek mint kulturális tartalmak üzenetként is hatnak. Az idei, jubileumi szemlénk témája az ajándék lesz. Aki eljön, és megnézi majd a hatvan versenyfilmet, az valós képet kaphat arról, hogy Japántól Új-Zélandig, Kanadától Nigériáig mit gondolnak ma erről az emberek a világban

– fűzte hozzá Lázár Kovács Ákos.

A teljes interjút a Magyar Kurír honlapján olvashatják. 

Forrás: Magyar Kurír

A címlapkép forrása: Magyar Kurír

'Fel a tetejéhez' gomb