FRISSÍTVE – Elítélték Demeter Márta LMP-s képviselőt

Demeter Mártát 1,8 millió forint pénzbüntetésre ítélték. A pénzbüntetés 1 napi tételének összegét 6 ezer forintban állapították meg. Így nem fizetés esetén ez alapján kell azt 1-1 napi szabadságvesztésre átváltani. A tárgyaláson csak az ítélethirdetés volt nyilvános, az indokolás zárt ülésen hangzott el. Az ítéletet az ügyész tudomásul vette, Demeter Márta és védője azonban fellebbezett, így az elsőfokú ítélet nem jogerős.

A Fővárosi Törvényszék a tárgyalásról kiadott közleményében kiemelte, hogy a „vádlott az országgyűlési képviselőként őt megillető jogosítványával visszaélve, közérdekből nem nyilvános adatokat a nagy nyilvánosság előtt a Facebook oldalán valótlan tényállítással meghamisítva tett közzé azért, hogy ennek révén elérje Orbán Viktor miniszterelnök, országgyűlési képviselő és a Magyar Honvédség negatív társadalmi megítélését”.

A bíróság a büntetés kiszabásakor súlyosító körülményként vette figyelembe, hogy Demeter Márta a cselekményt a legfelsőbb államhatalmi és népképviseleti szerv képviselőjeként, valamint a Honvédelmi és Rendészeti Bizottság alelnökeként követte el.

„Ezen felül a széles körű sajtó- és média érdeklődés miatt a negatív társadalmi megítélés – mint következmény és eredmény – is megvalósult” – fogalmaztak a közleményben.

Ezzel együtt a bíróság enyhítő körülményként értékelte az időmúlást, valamint azt, hogy a politikus egy kiskorú gyermek eltartásáról gondoskodik.október 16-án Demeter Márta – aki akkor még az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának LMP-s alelnöke volt – írásbeli kérdésekkel fordult a belügyminiszterhez és a honvédelmi miniszterhez arról, hogy a honvédség A319-es Airbusával miért utaztatták Ciprusról Magyarországra Orbán Viktor miniszterelnök lányát.

Ezt minden érintett cáfolta, és kiderült, hogy egy Orbán vezetéknevű magyar katona és – engedéllyel – a családja utazott a gépen.

A Fidesz Demeter Mártát feljelentette hivatali visszaélés és személyes adatokkal való visszaélés miatt.

A hivatali visszaélés miatt indult büntetőeljárásban a vádirat lényege szerint Demeter Márta 2018 szeptemberében országgyűlési képviselőként a Magyar Honvédség működésével kapcsolatos adatokról szerzett tudomást, majd azokat a közösségi oldalán közzétette, azzal a megjegyzéssel, hogy a Magyar Honvédség a miniszterelnök közvetlen hozzátartozóját törvénysértő módon szállította.

Az ügyészség annak idején azt közölte: amellett, hogy ez valótlan volt, Demeter Márta a törvényi kötelezettségét megszegve, „közérdekből nem nyilvános” adatokat adott ki.

„Demeter Márta országgyűlési képviselő e cselekménye hivatali visszaélés bűntettének megállapítására lehet alkalmas”

– írták, hozzátéve: a büntetőeljárás lefolytatására az országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztése esetén nyílik lehetőség. Az Országgyűlés – Polt Péter legfőbb ügyész indítványa nyomán – 2019. július 12-én függesztette fel Demeter Márta képviselői mentelmi jogát.

Tavaly októberben Demeter Márta is indult az ellenzéki előválasztáson a Jobbik jelöltjeként, de a négy jelölt között az utolsó helyen végzett. Az április 3-ai országgyűlési választáson szövetségben induló ellenzéki pártok közös listáján sem szerepel.

(MTI)

A címlapképen Sándor Erika bíró ítéletet hirdet a Demeter Márta LMP-s országgyűlési képviselő (háttal) ellen hivatali visszaélés miatt indított büntetőper tárgyalásán a Pesti Központi Kerületi Bíróságon 2022. március 18-án. Forrás: MTI/Máthé Zoltán

Iratkozzon fel hírlevelünkre