Átadták az Egán Ede Szakképzési Centrum Beregszászi Képzési Központját


Hirdetés

Az egykori beregszászi orosz tannyelvű iskola húsz éve üresen álló és teljesen lepusztult épületét 2018 októberében vette bérbe 49 évre a helyi önkormányzattól a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola. A mintegy ötezer négyzetméter alapterületű épületben és a hozzá tartozó kéthektáros területen elvégzett 123 millió hrivnya (csaknem 1,5 milliárd forint) értékű felújítás és fejlesztés eredményeként idén közel 500 diák részesül magyar nyelvű szakképzésben a magyar állam támogatása révén.

Semjén Zsolt a negyed évszázada sikeresen működő beregszászi magyar főiskola támogatásáról kifejtette: „nem kegyet gyakorol a magyar kormány, amikor támogatja ezt az iskolát és a kárpátaljai magyarságot, hanem természetes kötelességét teljesíti”.

Mint fogalmazott, ha bármelyik nemzetrész eltűnik, akkor az egyetemes magyarság csonkul meg.

A magyar alkotmány kimondja, hogy „Magyarország felelősséget visel a külhoni magyarságért” – fogalmazott, majd a magyar-ukrán kapcsolatokról szólva rámutatott: Magyarország az elsők között ismerte el Ukrajna függetlenségét, és az Országgyűlés határozatban ismerte el a sztálini önkény által mesterségesen kiváltott ukrajnai éhínséget, a holodomort.

Semjén Zsolt nemzetpolitikáért, egyházügyekért és nemzetiségekért felelős miniszterelnök-helyettes beszédet mond a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola 25 éves jubileumán, az Egán Ede Szakképzési Centrum Beregszászi Képzési Központjának átadása után Beregszászban, Kárpátalján 2021. november 8-án. MTI/Nemes János

Szavai szerint Orbán Viktor miniszterelnök nagyon komoly erőfeszítéseket tett azért, hogy a vízummentességet elfogadják az Európai Unióban. „Milyen kár, hogy a vízummentesség elfogadása után rövid időn belül Ukrajnában meghozták azt az oktatási törvényt, amely fenyegeti a magyar intézményeket” – emlékeztette a hallgatóságot a két ország közötti viszony megromlásának okaira Semjén Zsolt.

„Amikor támogatjuk a kárpátaljai magyarságot, akkor ezáltal minden nemzetiséget és a többségi nemzetet is támogatjuk itt Kárpátalján”

– fejtette ki a politikus. Mint fogalmazott: a megoldás az lenne, ha a magyar nemzetiség Kárpátalján őshonos kisebbség lenne, ami nemcsak a helyi magyaroknak, de egész Ukrajnának józan érdeke lenne.

A frissen átadott szakképző központról Semjén Zsolt kifejezte azt a meggyőződését, hogy az intézmény egyszerre őrzi a magyar identitást, kultúrát, nyelvet, ugyanakkor szakmát és ezáltal megélhetést biztosít az itt tanulóknak.

Anatolij Poloszkov, a megyei közigazgatási hivatal elnöke méltatta a beregszászi főiskola oktatási téren elért sikereit, és díszoklevelet adott át az intézmény vezetőinek tevékenységük elismeréseként.

Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke rámutatott arra, hogy az intézmény túlélt gazdasági és politikai szempontból is nehéz éveket, de hála a támogatóknak, mindmáig talpon maradt, a kárpátaljai magyarság meghatározó oktatási és kulturális centrumává vált. Köszönetet mondott mindazoknak, akik hozzájárultak a főiskola tevékenységéhez.

 

(MTI)

Kárpátalján nem fogy a magyar tudásszomj

 

Anyaországi segítség az ukrajnai magyaroknak

 

Erős vár…

Kiemelt képünkön Kohut Attila rektorhelyettes, Csernicskó István rektor, Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke, Semjén Zsolt nemzetpolitikáért, egyházügyekért és nemzetiségekért felelős miniszterelnök-helyettes és Barta József, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) alelnöke átvágja a magyar nemzeti színű szalagot az Egán Ede Szakképzési Centrum Beregszászi Képzési Központjának átadásán Beregszászban, Kárpátalján 2021. november 8-án.MTI/Nemes János


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb