Idén is lesz Európai Art Mozi Nap

37 ország több mint 600 art mozija vesz részt

Hatodik alkalommal várja a művészmozik és az európai filmek kedvelőit az Európai Art Mozi Nap. A rendezvény az európai filmművészet sokszínűségére és az art mozi mint kulturális és közösségi tér fontosságára hívja fel figyelmet. Az Art Mozik Nemzetközi Szövetsége (CICAE) és az Europa Cinemas égisze alatt rendezik meg a nemzetközi eseményt 2016 óta minden évben. Idén már 37 ország több mint 600 art mozi vesz részt egy időben. A magyarországi vetítéssorozat az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Nemzeti Művelődési Intézet támogatásával, az Art-Mozi Egyesület szervezésében valósul meg – tájékoztatták az MTI-t pénteken a szervezők.

Közleményük szerint november 14-én a programban részt vevő filmszínházak – köztük 25 magyarországi művészmozi, az Art-Mozi Egyesület csaknem összes tagmozija – díjnyertes filmkülönlegességek premier előtti vetítésével várják a közönséget. A magyarországi kínálatban Cannes-ban, Berlinben, Velencében és további neves fesztiválokon díjazott, új európai és magyar filmek szerepelnek. A drámától a thrilleren, filmszatírán és romantikus sci-fi-vígjátékon át az animációig, a legkülönbözőbb műfajokkal találkozhatunk.

Restaurált filmklasszikusok, musicel-dráma, krimi, vígdráma

A programot restaurált filmklasszikusok színesítik. A közelmúltban elhunyt jeles hazai alkotók: Jankovics Marcell animációs filmrendező és Szomjas György filmrendező előtti tisztelgésként.

Az Európai Art Mozi Napon műsorra kerülő filmek sorát a 2021-es Cannes-i Filmfesztivál nyitófilmje, a francia kultrendező, Leos Carax Annette című musical-drámája nyitja. Az Adam Driver és Marion Cotillard főszereplésével és a Sparks együttes közreműködésével készült alkotás a legjobb rendezés és a legjobb filmzene díját hozta el Cannes-ból.


Hirdetés

Az örökbeadás című olasz dráma érzékeny témát dolgoz fel. A valós eseményeken alapuló történet főhőse egy harmincas évei közepén járó egyedülálló apa, aki megtudja, hogy súlyos betegsége miatt csupán néhány hónapja van hátra. Éppen ezért keresésnek indul, hogy megfelelő nevelőszülőket találjon kisfiának.

A Hajtóvadászat című dán thriller Jussi Adler-Olsen bestseller krimisorozata egyik darabjának adaptációja. A sötét hangulatú történetben egy 14 éves utcakölyköt letartóztat a dán határőrség, egy pedofíliával megvádolt, eltűnt köztisztviselő útlevelének birtoklása miatt. A traumatizált fiú azonban nem hajlandó beszélni.

Vincent Cassel és Bérénice Bejo főszereplésével érkezik a Mese a barátságról című „vígdráma”. Ebben a filmben két francia házaspár évek óta tartó barátságát alapjaiban rengeti meg az a hír, hogy egyikük titokban regényt írt, amely a bestsellerlisták élére kerül.

Különleges színfolt a kínálatban az Én vagyok a te embered című német romantikus sci-fi vígjáték. A múzeumi kutatóként dolgozó főhősnőt a főnöke ráveszi, hogy vegyen részt egy rendkívüli kísérletben: ha hajlandó három hétig együtt élni egy humanoid robottal, megkaphatja a kutatási összeget egy régóta tervezett projektjéhez.

Premier előtti vetítés

Több mint egy hónappal az országos premier előtt látható a Legjobb tudomásom szerint című, új magyar film. A Lőrincz Nándor és Nagy Bálint által rendezett pszichológiai dráma egy örökbefogadó házaspár (Hámori Gabriella és Bodolai Balázs) kálváriáját mutatja be. A nő egy átmulatott éjszakát követően azt állítja férjének: szexuálisan bántalmazták.

A digitálisan restaurált magyar filmklasszikusok között látható lesz az 1981-es Kopaszkutya, az idén elhunyt Szomjas György zenés kultuszfilmje. Ezen felül Jankovics Marcell 1973-ban bemutatott rajzfilmklasszikusa, a János vitéz is szerepel a kínálatban. A 6. Európai Art Mozi Nap részletes magyarországi programja a honlapukon olvasható.

(MTI)

Kiemelt kép forrása: artmoziegyesulet.hu

'Fel a tetejéhez' gomb