Három keresztényt lőttek le, miközben a templomukat védték

Az etióp kormány folyamatosan diszkriminatív intézkedéseket hoz a helyi keresztény közösségek ellen. A békés tüntetők egy templom lebontása ellen léptek fel, amikor a rendőrség brutális erőszakot alkalmazva oszlatta fel a tömeget, aminek következményeként három keresztény is életét vesztette – közölte a Borkena etióp hírportál.

Nagy felháborodást keltett egész Etiópiában, hogy a hatóságok erőszak bevetésével hajtották végre a kormány által elrendelt templombontást.

 Az Adis-Abebában újonnan felépített Tewahedo templom megvédésére több száz ember táborozott le, és élőláncot alkotva vették körbe a keresztény intézményt. A hatóságok hetek óta próbálták végrehajtani a bontást elrendelő határozatot, de ezt a keresztény tüntetők sikeresen megakadályozták.

 Február 4.-én éjszaka az állami szervek bevetették a rohamrendőrséget, amelynek tagjai körbe vették a templomot és a keresztény egyházi dalokat éneklő tüntetőket, majd könnygáz és gumilövedék bevetésével megkezdték a békés tüntetés feloszlatását.


Hirdetés

Egyelőre ismeretlen körülmények között a rendőri erőszakban még a helyszínen két etióp férfi, Mikiyas Fanos és Million Denberu életét vesztette. Egy harmadik férfit, akit Abrahamként azonosítottak, súlyos sérülésekkel a Yekatit kórházba szállítottak, de az orvosok már nem tudtak segíteni rajta. 

A hatóságoknak végül sikerült feloszlatni a tömeget és lebontották a templomot.

A támadásban életüket vesztett keresztényeket Abuna Mathias etióp ortodox pátriárka személyesen ravatalozta fel. A temetésen több tízezer ember vett részt, akik a Gerji Szent György-templom előtt gyülekeztek. A keresztény tüntetők a kormány által betiltott Etióp Ortodox Tewahedo Egyház zászlóival vonultak fel.

A szertartást vezető Abune Mathias pátriárka vértanúként említette az élettét feláldozó három keresztényt. Az etióp pátriárka nyilatkozatában hevesen bírálta a központi vezetés szűnni nem akaró keresztényellenes intézkedéseit. 

Másnap Adis-Abeba polgármestere sajtótájékoztatón ítélte el az erőszakot és ígéretet tett, hogy az egyházzal szorosan együttműködve vizsgálatot indít a rendőri erőszak részletei feltárásának érdekében. Az etióp főváros önkormányzata hét ember letartóztatását rendelte el, egyikük egy kormánytisztviselő.

Ahmed Abey hatalomra kerülése óta megszaporodtak az Etióp Ortodox Egyházat ért támadások. Az etióp-eritreai konfliktus lezárásáért Nobel-békedíjjal kitüntetett miniszterelnököt azzal vádolják, hogy nem lép fel a főként Oromiában aktív iszlamista csoportok ellen, akik rendszeresen hajtanak végre támadásokat a helyi keresztények ellen. Az etióp egyház vezetése attól tart, hogy kiéleződnek az etnikai és vallási villongások az országban.

Abey kormányzása alatt a központi hatalom is diszkriminatív intézkedéseket hoz a keresztényekkel szemben. A központi vezetés elkobzott számos keresztény ingatlant, köztünk iskolákat és egészségügyi intézményeket, illetve több alkalommal is fellépett az újonnan felépített templomok ellen.

A magyar kormány felismerte az ősi keresztény etióp egyház és követőinek fontosságát, ezért több kormányzati tisztviselő, köztük Azbej Tristan, az üldözött keresztények megsegítéséért és  a Hungary Helps program megvalósításáért felelős államtitkár is tárgyalásokat kezdeményezett Etiópiában a segítségnyújtás lehetőségéről.

 

Képeink forrása a Facebook.

 

 

'Fel a tetejéhez' gomb