Elhunyt Richly Zsolt, a Kockásfülű nyúl és a Kíváncsi Fáncsi alkotója
Richly Zsolt alkotótehetsége és rajzkészsége hamar megmutatkozott családja és a tanárai előtt. Elmondása szerint amikor csak tehette, mindig firkált – még a tanórák alatt is. 1959-ben rajzait összecsomagolta és egy kísérőlevéllel együtt megküldte Walt Disneynek. Legnagyobb megdöbbenésére nemsokára válaszlevelet kapott Disney-től, ráadásul ajándékba megkapta a The Art of Animation című könyvet, mely végleg megerősítette hitét a rajzfilmes pálya mellett. Ezt a kötetet életében végig szeretettel őrizte:
– Abban a Csipkerózsika meséjére felfűzve magyarázták el a rajzfilmgyártás technológiáját, művészi követelményeit. Ez jó tanulóiskola volt, faltam az oldalait. Ekkor erősödött meg bennem az a gondolat, hogy rajzfilmeket szeretnék csinálni.
– nyilatkozta Richly Zsolt 2019-ben.
Két évet tanult a Kirakatrendező Szakiskolában, majd az Iparművészeti Főiskola újonnan meginduló rajzfilm képzésére iratkozott be. A főiskola elvégzése után a Pannónia Filmstúdióhoz került, ahol Macskássy Gyula vezetése mellett a Peti-sorozat hátterese lett. Hamarosan megmutatkozott animátori és rendezői rátermettsége.
Munkásságában fontos szerepet játszott a népi kultúra, és azok feldolgozásai. A Molnár Anna, A kecske és a kos ugyancsak folklór alkotások sajátos feldolgozásai. 1983-ban, a Kodály-emlékévre készült el első egész estés rajzfilmje a Háry János.
Témáit a lehető leghitelesebb és legteljesebb formában igyekezett bemutatni:
– Diplomamunkám rajzolása közben kezdtem gyűjteni a népi motívumokat: jártam az antikváriumokat, könyveket kerestem a témáról. Nagyon szeretem a népdalokat és Kodály zenéjét, s ilyen zenei választásra készült később A páva, a Medvetánc, a Háry János és az Este a székelyeknél című film is. Régről fakadó elképzelésem volt, hogy a filmben a zenét és a képet valahogy össze kellene kapcsolni, eggyé kellene olvasztani. Ez azért is volt jó alapgondolat, mert a zenészek hihetetlenül jó dramaturgok, így a zene feszes szerkezetet ad a filmnek.
A mozgás, a ritmus és az ének közös gyökerét kerestem, azt, amely a népi mondókákban még együtt jelentkezett. A zenét szerettem volna élményszerűen, képekben megjeleníteni.
Számos népszerű TV-s rajzfilmsorozatot készített, többek között legismertebb sorozatai a Kockásfülű nyúl, a Kíváncsi Fáncsi, valamint a középkor mesés világát megidéző Fabulák, Heltai Gáspár mesél .
Richly Zsolt a nyugdíjas éveiben is aktív maradt: a Kecskeméti Filmstúdióban a Kormos-mesék több epizódját is ő rendezte.
– Kormos István gyermekversei a Kormos mesék, amelyekből az állatmeséket választottam megfilmesítésre. Nem igazi sorozat, mert nincsen egy állandó főszereplője, inkább mesefüzérnek nevezném, annál is inkább, mert keletkezésük között gyakran évek múltak el.
Utolsó nagy alkotása a Luther Márton életét bemutató Luther című film volt.
A Luther-rajzfilm előzetese
Kiemelt képünkön Richly Zsolt látható.