Nehéz lenne megmondani, miféle mércével méricskélnek a Time ítészei
A szerző felidézi, hogy a Time 1927 óta választja ki az minden év végén „év emberét”, aki szerintük a legnagyobb befolyással volt az adott esztendő eseményeire, a dolgok menetén a legtöbbet változtatott – akár jó, akár rossz irányban. Faggyas Sándor megállapítása szerint az elmúlt csaknem száz évben az utóbbiak (főként politikusok) voltak többségben. A szerző azonban azt is felidézi, hogy a jó oldalt olyan személyek képviselték, mint például Mahatma Gandhi, XXIII. János és II. János Pál pápa, s olyan kollektív „kitüntetettek”, mint az 1956-os magyar szabadságharcosok, 1993-ban a békéért dolgozók, 2005-ben az „irgalmas szamaritánus” Gates házaspár és Bono, 2014-ben az afrikai Ebola-járvány ellen küzdők, 2017-ben pedig a szexuális zaklatások elleni #metoo mozgalmat elindítók.
Visszatérve az idei kiválasztottra úgy fogalmaz: „ a péntekenkénti globális klímasztrájk kezdeményezője, egyben emblematikus figurája, aki ahelyett, hogy iskolába járna, egyik klímakonferenciáról a másikra szaladgál (a napokban Madridban lépett fel), mindenhol bátran kinyilatkoztat, kioktat és szigorúan megdorgálja a politikai, gazdasági és egyéb vezetőket. A világ- és (állítólag) időutazó Gretát rajongótábora bálványozza, a gyáva píszí politikusok meg kényszeredetten meghallgatják, mert tabu kimondani, hogy a szemfényvesztő show főszereplőjét marionettbábuként mozgatják a háttérből valakik.”
A szerző megjegyzi, hogy a 16 esztendős svéd diáklány ellentétben az 1994-es év emberével, a szentté avatott lengyel pápával – azt akarja, hogy féljetek, féljünk!
A több mint egy éve járványként terjedő globális tömeghipnózis és -hisztéria láttán a józan eszű és egészséges lelkű ember úgy reagál, mint Donald Trump elnök a Twitteren: „Ez nevetséges! Gretának a dühkezelési problémáival kellene foglalkoznia, és beülnie egy jó régimódi filmre egy barátjával. Nyugi, Greta, nyugi!”
Ha már Faggyas Sándor felhívta rá a figyelmet, az amúgy első hallásra pozitív tartalmat sugalló „év embere” cím furcsa összetételére, érdemes kicsit a Time listáján szereplő neveket átböngészni.
A Magyar Hírlap véleménycikke teljes terjedelmében itt olvasható.
Fotó: MTI/EPA/TT/Janerik Henriksson