Érdemes odafigyelni a családbarát kórházakra

A családbarát kórházi osztály díjának alapgondolata az volt, hogy a kórházi környezetben, az egészségügyi intézményekben alkalmazott család- és emberbarát jó gyakorlatokra minél szélesebb körben hívják fel a figyelmet, ezzel segítve a kórházi dolgozók nagyobb társadalmi megbecsülését, és a betegek, illetve hozzátartozóik minél emberibb kiszolgálását.

A résztvevőket két fő szempont alapján is vizsgálják: egyrészt megnézik, a kórházi osztály hogyan látja el gyógyító-szolgáltató funkcióját, másrészt pedig vizsgálják, munkahelyként mennyire család- és emberbarát a hely működése.

Forrás: haromkiralyfi.hu

Tavaly 28 pályázóból 16 kapta meg a családbarát címet (13 vidéki és három budapesti kórházi osztály). A 2018-as „jó megoldások” között akadt olyan, ahol a kórházi osztály Facebook oldalt, esetleg Viber csoportot hozott létre a betegek gördülékenyebb és pontosabb tájékoztatása érdekében, illetve problémáik minél rugalmasabb kezelésére. Volt, ahol az újszülött és az anyuka kényelmét hosszabb kórházban eltöltött idő esetén is szolgáló, jól felszerelt csecsemő és gyermekgyógyászati osztály vívta ki az elismerést. Akadt olyan hely, ahol babafigyelő kamerák felhelyezésére került sor, hogy a családtagok otthonról is láthassák a koraszülött gyermeküket így azok a hozzátartozók, akik valamilyen okból nem tudták meglátogatni a még kórházi megfigyelés alatt tartott csecsemőt, mégiscsak lehetőséget kaptak megcsodálni a csöppséget felvételről. De a díjazottak között szerepeltek olyan osztályok is, ahol stresszkezelést, kommunikációs tréninget, sőt akár kutyaterápiát is igénybe lehetett venni.

A jó megoldásokról bővebben ide kattintva olvashat.


Hirdetés

A kezdeményezés végül nagy sikert aratott, így 2019-ben is sor kerül a díj kiosztására, sőt az idei évben már nemcsak kórházi osztályok indulhatnak a pályázaton, hanem akár az egész intézmény is részesülhet az elismerésben, mivel már családbarát kórház kategóriában is bírál a szakmai zsűri.

Az elismerő címre idén már 24 kórház – 6 fővárosi és 21 vidéki intézmény – 45 osztálya pályázott. A díj reklámerejét jól mutatja, hogy az egyik díjazott vidéki kórházban az addigi rezidenshiány a kitüntetés elnyerése óta megszűnt, hiszen a fiatal szakembereknek felkeltette a figyelmét a családbarát kórház minősítése.

A pályázatra a jelentkezés ebben a hónapban zárult, így már csak az ítélethirdetés és a díjak átadása van hátra, amire a Magyar Kórházszövetség áprilisi konferenciáján kerül majd sor.

(Fotó: MTI/Vajda János)

'Fel a tetejéhez' gomb