Bud Spencer visszatér a mozikba

A magyarok kedvenc pofonosztója, aki 2016 júniusa óta sajnos már nincs köztünk, idén lenne 90 éves.

Bud Spencer önálló és Terence Hillel közös, kultikussá vált filmjein nemcsak idehaza, de Európa-szerte immár három generáció nőtt fel, ám a színészlegenda mögötti embert csak nagyon kevesen ismerik. Ezt a képet árnyalja Király Levente hiánypótló alkotása, a Piedone nyomában című portréfilm kibővített, másfél órás moziváltozata, amely sosem látott archív felvételekkel, családtagok, sportolók és színészkollégák visszaemlékezéseivel mutatja be Carlo Pedersoli sokrétű munkásságát és derűs, pozitív életfilozófiáját, ami a mai napig sokaknak példaként szolgálhat.

Előzetes a filmből


Hirdetés

Az alkotás különlegessége, hogy ez a legelső portréfilm a világon, amely átfogó módon az olasz színészlegenda teljes életpályáját feldolgozza, azt az arcát is bemutatva, amelyet az emberek nem ismerhettek a filmjeiből.

Kevesen tudják például, hogy hat nyelven beszélt, 16 évesen Olaszország legfiatalabb egyetemi hallgatójaként kezdett jogi szakon tanulni. Később vegyészmérnöknek tanult, majd nyugdíjas korában pszichológia szakra iratkozott be, ahol később oktatott is. Hétszeres olasz úszóbajnok és Európa-bajnoki bronzérmes vízilabdázó volt, aki két olimpián is részt vett, 1952-ben Helsinkiben és 1956-ban Melbourne-ban. Emellett birkózó, rögbijátékos, bokszoló és autóversenyző is volt. Sportkarrierjének utolsó mérkőzése egy vízilabda meccs volt Budapesten, az olimpiai bajnok magyar csapat ellen.

Eredetileg nem készült színésznek, kisebb szerepek mellett a hatvanas években egy lemezcégnek dolgozott, nápolyi dalokat és popzenéket szerzett, reklámfilmeket készített az olasz TV-nek és a forgatókönyvírásba is belekóstolt. Első főszerepe, az 1967-es Isten megbocsát, én nem! nagy sikere miatt végül a színészet felé fordult és kedvenc sörmárkája és színésze nevéből összeállt a művészneve, ahogy később világszerte ismertté vált: Bud Spencer.

Később sorra következtek a spagetti-western és akció-vígjáték kasszasikerek, de eközben sem hagyott fel a többi szenvedélyével és számos területen kipróbálta magát. Imádott repülni, képzett pilótaként több mint 2500 órát töltött a levegőben, saját légitársaságot is alapított.

A szakácsmesterség iránt is érdeklődött, Bud Food néven saját étteremlánca volt. Feltalálóként 12 szabadalmat mondhat magáénak, kisebb találmányok mellett egy barátjával közösen óceánjáró hajót is tervezett, ami meg is épült. Ahogy a filmjeiben, úgy az életben ahol csak tudott, segített az elesetteken, rengeteget jótékonykodott.

Fiatal korában egy alkalommal tengerbe esett nézőket mentett ki egy szabadtéri úszóversenyen, de az 1980-as irpiniai földrengés utáni mentésben is saját helikopterével személyesen közreműködött. Az UNICEF nagykövetének is megválasztották, kampányolt a vakokért és gyengén látókért, felemelte a hangját a kábítószer használat és a háborúk ellen. Saját varróüzemében gyermekruhákat tervezett, filozófiai témájú könyveket és háborúellenes dalokat írt, sőt a politikusi pályán is kipróbálta magát. Szülővárosát, Nápolyt annyira szerette, hogy jövedelmének egy részét rendszeresen átutalta a városnak, hogy abból fejlesztéseket végezzenek. Mélyen vallásos, három gyermekes családapa volt, öt unokával, aki 56 évet élt boldog házasságban.

A korosodó örökifjú, a dokumentumfilm főhőse

A több mint négy éven át, öt országban és negyvenöt közreműködővel forgatott portréfilmben számtalan további érdekes történet elevenedik meg Bud Spencerről, a színésszel készített interjúk mellett egykori sportolótársai, kollégái és alkotótársai, barátai és családtagjai tolmácsolásában. A visszaemlékezések mellett természetesen a jól ismert, ikonikus filmrészletek sem hiányozhatnak filmből, amelyben közreműködik többek között Terence Hill, Riccardo Pizzuti, Sal Borgese színészek, Guido és Maurizio de Angelis zeneszerzők és Kárpáti György háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó is.

Király Levente, a film alkotója (középen)

A filmet, amelynek eredeti változata a Magyar Média Mecenatúra Program keretében jött létre, február 28-tól vetítik a hazai filmszínházak. Budapesten az Uránia Nemzeti Filmszínházban, a Corvin Moziban, az Art+ Cinemában, a Premier Kultcaféban és a Pólus Moziban látható, emellett országszerte számos további helyszínen is vetítik.

A vetítési helyszínek egyre bővülő listája ezen az oldalon olvasható.

Cikkeink e témában:

Bereznay István / 2019. 02. 02.  Meglepetések sora várja a Piedone nyomában című dokumentumfilm nézőit
Vasárnap.hu / 2018. 11. 20.  Mélyen vallásos, példás családapa volt a legendás pofonosztó

'Fel a tetejéhez' gomb