Kaszab Zoltán: Máris repedezik a Tisza mögötti egység
Egy hét sem telt el a párt győzelme óta, egyes szavazói már most csalódtak.

Néhány nap elég volt ahhoz, hogy Magyar Péter magára haragítsa a választói egy részét. A Tisza elnöke és maga a párt egy kiszivárgott döntéssel húzta ki leginkább a gyufát a liberális választóinál. Kiderült ugyanis, hogy Rubovszky Ritát, a Ciszterci Iskolai Főhatóság igazgatóját tervezi kinevezni oktatási miniszternek. A vallásra vörös posztóként tekintő liberálisoknak több sem kellett, Pankotai Lilivel az élen máris kritikával illették Magyar Pétert. Se szeri, se száma az olyan posztoknak, amelyek szerint csalódtak, amelyek szerint nem akarnak még egy Hoffmann Rózsát, vagy Lydia nénit, és hogy az egyházat és az államot inkább szétválasztani kellene, nem még inkább összefonni.
A liberális, extrém módon piacpárti, az állami beavatkozást elutasító tiszásokat tovább bizonytalanítja, hogy Magyar Péter a védett üzemanyagár, leendő pénzügyminisztere pedig az árrésstop megtartásáról beszélt, bár utóbbi azt azért hozzátette, hogy a középtávú terv az intézkedés kivezetése. Ezek után volt olyan, aki már arról kommentelt, hogy
választottunk 193 fideszest a parlamentbe. Sajnos, ez nem így van. Magyar Péternek ugyanis a jelenlegi kormánynál jóval szűkebb lesz a nemzetközi mozgástere.
És amíg Orbán Viktor rengeteg, Brüsszel által ellenzett intézkedést hosszú távon is fenn tudott tartani, Magyar Péternek erre a Néppárt tagjaként jóval kevesebb lehetősége lesz.
Persze a liberálisok azonnali felháborodása rámutat Magyar Péter valódi dilemmájára. A Tisza Párt ugyanis valójában egy nagykoalíció, csak nem pártok között, hanem egy politikai erőn belül. Benne van a Fidesszel elégedetlen keményvonalas konzervatívtól kezdve a liberális fiatalon át a szélsőbaloldali Jámbor Andrásig mindenki.

Ezt az ideológiailag még a szivárványnál is színesebb tömböt pedig eddig egyetlen cél, Orbán Viktor legyőzése tartotta egyben. Arról, hogy mi lesz utána, senki nem beszélt.
Pedig az igazán fontos kérdés ez lett volna. Persze Magyar Péter részéről érthető volt ez a taktika, de valljuk be, a szavazói sem kényszerítették arra, hogy fontos, adott esetben ideológiailag megosztó pontokat, kérdéseket fel kelljen vetnie. Már csak egy olyan kormányülésre lennék kíváncsi, ahol Rubovszky Rita és Bódis Kriszta vitatják meg a fiatalok helyzetét. És ez a megosztottság – ahogyan a fentebb említett példák mutatják – le fog csorogni a szavazók szintjére is. Most a konzervatívok kaptak egy „cukorkát” Rubovszky Ritával, és a liberálisok háborodtak fel. Legközelebb ez fordítva lesz majd.
És itt kell észnél lennie a Fidesznek, és ezért kell gyorsan összeszednie magát. A liberálisoknak ugyanis – egyelőre – nincs hová menniük, ha rájönnek, hogy nem ilyen lovat akartak. A konzervatívoknak viszont igen! Ezért kell gyorsan elkezdeni a megújulást, hogy a Fideszből korábban kiábrándult, de a Tiszában is hamarosan csalódó jobboldaliak, patrióták újra otthonra leljenek a korábbi kormánypártoknál. Ha ez így lesz, akkor a Tisza Párt néhány év múlva már csak egy rossz emlék lehet az örökérvényű értékek mellett.
Vezetőkép: Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke évértékelő beszédét tartja a Hungexpón 2026. február 15-én. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd






