Gyopáros Alpár: Ne életminőség kérdése legyen falura költözni!
Igenis van igény a falusi életmódra, és nem csak azok részéről, akik faluról származnak. A falusi miliő nem összehasonlítható a városival. Nekünk az a célunk, hogy a városi és falusi lét közötti választás ne életminőség és életminőség közötti választás, hanem életstílus és életstílus közötti választás legyen – nyilatkozta a Mandiner.hu-nak Gyopáros Alpár. A modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos rámutatott: az adatok is alátámasztják, hogy fiatal párok is szívesen választják a falusi életformát, mivel a CSOK-támogatottak 30-35 százaléka a falvakban teremt otthont.
Közölte, a Magyar Falu Programra 2019-ben 150 milliárd forint áll rendelkezésre, melyet a családi otthonteremtési kedvezményre, infrastrukturális fejlesztésekre és a közszolgáltatások színvonalának emelésére fordítanak. A tervek szerint az érintett 2887 település mindegyikére jut legalább egy támogatási cél.
Gyopáros Alpár kifejtette: a falvakat azért kell segíteni, mert onnan a legjelentősebb a népességelvándorlás, majd hozzátette, „megszületett az a politikai döntés, miszerint nem helyes tétlenül nézni a kistelepülések kiürülését”.
A számok tükrében rámutatott: ötszáz olyan település van az ötezer lakos alatti községek között, amelyek lélekszáma növekedni tudott, stagnált vagy csak kis mértékben csökkent, ezek pedig jellemzően a nagy gazdasági erőközpontok (mint például Budapest, Győr, Debrecen) közelében fekszenek. A fennmaradó 2300 településen a lélekszám az országos rátánál jóval nagyobb mértékben csökkent az elmúlt évtizedekben – éppen ezért koncentrálnak ezekre a „falusi CSOK-kal” és a Magyar Falu Programmal.
A teljes interjú ide kattintva olvasható.