„Mi keresztények egy családhoz tartozunk” – Egy indiai verbita szerzetes Magyarországon


Hirdetés

Egy dél-indiai származású verbita szerzetes, Lourdu Raju Chavvakula nemrég Nyíregyháza vendége volt. A Fiatalok a Világ Életéért Találkozón (FAVÉT) adott elő. Magyarul.

A világon 80 országban körülbelül 6 ezer verbita szerzetes szolgál. Magyarországon 1916-óta működik a Verbita rend, jelenleg Kőszegen, Budapesten, valamint Vasváron is szolgálnak szerzetesek. A közösségek jellegzetessége a nemzetköziség.

A magyar rendtartományhoz indiai, indonéz, brazil, Fülöp-szigeteki, angolai, ghánai és lengyel szerzetesek is tartoznak.

Lourdu Raju Chavvakula dél-indiai származású verbita szerzetes, pap17 éve szolgál Magyarországon, jelenleg Budapesten. Kiválóan beszél magyarul. Azt mondta, hogy mindenhol otthon érzi magát, mert

„mi keresztények egy családhoz tartozunk, ugyanabban az Istenben hiszünk, egy a megváltónk, Jézus Krisztus”.

Lourdu atyaszülei és testvérei keresztények, édesanyja korábban hindu vallású volt, majd amikor megtért a keresztény hitre, öröme, hogy keresztény lett, nagy hatással volt gyermekeire.

Az indiai misszionáriusnak két nagy példaképe volt az iskolában. Az egyik a plébánosa, akin látta, hogy nagyon boldog volt Isten szolgálatában. Nem volt felesége, gyermeke, de mégis boldog volt. Lourdu atya nem tudta elképzelni, hogy az öröm honnan jön. Meg is kérdezte tőle, és a plébános azt válaszolta:

„azért boldog ennyire, mert Krisztus él benne, őt szolgálja, és őt adja át másoknak”.

A másik példaképe Teréz anya volt, aki az egész életét a legszegényebbekért ajánlotta fel. Benne is látta a boldogságot, akkora öröm volt a szívében! Egy indiai újságíró azt mondta neki, hogy ő még egy millió dollárért sem végezné ezt a szolgálatot. Teréz anya erre azt válaszolta,

„egy millió dollárért ő sem, de Krisztusért megteszi.”

India több mint hatezer kilométerre van Magyarországhoz. Lourdu atya először azt hitte, hogy Magyarország valahol Afrikában van. Azt sem tudta, hogyan fogja megtanulni ezt a nehéz nyelvet. De Isten meghívta erre a misszióra, küldetésre, és erőt, bölcsességet adott hozzá.

„Ha úgy érzed, alkalmatlan vagy valamire, de Isten kiválasztott, rád bízott egy feladatot, akkor erőt is ad hozzá. Ezt tapasztaltam meg Magyarországon 17 éven keresztül. Isten nap mint nap képessé tesz, erőt ad. Bízz Istenben!”

– buzdította a diákokat a misszionárius, majd a számokban is hatalmas országát mutatta be.

India hatalmas ország. Amikor megérkezett Magyarországra, tömeghiánya volt még Budapesten is. Ott tömegekben vannak az emberek. India hindu ország. Egy milliárd négyszáz millió lakosa van, ebből 800 millió hindu vallású. Ők hisznek Istenben, a kultúrát, hitet, családi, közösségi értékeket nagyon komolyan veszik.

A kereszténység Indiában Szent Tamás apostol által született meg.

A hagyomány szerint Kr. után 52-ben érkezett Indiába, és kezdte el igehirdetését. Végül vértanúhalált szenvedett, és a vére árán született meg a keresztény hit Indiában. Utána a XV. században a portugál gyarmatosítók által kezdett el terjedni a krisztusi hit, megerősítve Szent Tamás apostol tanítását. Xavéri Szent Ferenc jezsuita misszionárius 1542-ben érkezett meg Spanyolországból Indiába misszióba.

Indiában 28 állam van, és egy-egy államban közel 6 millió, összesen az országban 29 millió keresztény él. Többféle vallás megtalálható, köztük a 150 milliót számláló iszlám közösség.

 

Az egész Indiában 174 egyházmegye van, 4 bíboros, 30 érsek, 175 püspök, 20 301 szerzetes pap, 2528 szerzetes, 50 112 nővér szolgál, és a legtöbb nővér 50 év alatti. A papi és szerzetesi hivatások száma növekszik Indiában.

A missziót Indiában nemcsak templomokban teljesítik, hanem különböző intézményekben az egész embert szolgálva. Iskolákat, kórházakat alapítanak, szociális területen szolgálnak papok és szerzetesek. 14 ezer keresztény iskola van, de az iskolában nincs hitoktatás.

A hitoktatás templomban, közösségekben történik és otthon a családokban. Az iskolában értékalapú oktatás van, a szeretetet próbálják átadni a gyermekeknek. Nem vallást tanítanak, hanem a szeretetet átadva az örömteli életet.

Forrás: Öröm-hír Sajtóiroda/Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye

Képek: dnyem.hu


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb