Életem egyetlen pillanata sem telt Isten nélkül
2022-ben a fizikai Nobel-díjat (megosztva) Anton Zeilinger kvantumfizikus kapta, aki nem csak tudományos munkásságáról, de a valláshoz fűződő viszonyáról is készségesen nyilatkozik. A napokban a „Die Furche” című osztrák hetilapnak adott interjújából idézett Facebook bejegyzésbében a Vigilia Szerkesztőség.
A tudós az interjúban elmondta, hogy számára az ad támpontot, hogy tudja, létezik valamilyen transzcendens valóság: sokan Istennek nevezik, vagy más kifejezésekkel jelölik.
„Számomra ez nem is csupán meggyőződés, hanem életem egyik fontos tapasztalata, hogy a világ nemcsak anyagi természetű.
Érdekes módon mindig is átéltem ezt a tapasztalatot, kezdettől fogva. Életem egyetlen pillanata sem telt Isten nélkül. Ez nem azt jelenti, hogy állandóan templomba járok. Az a fontos számomra, hogy létezik valamilyen fizikán túli (metafizikai) valóság – ami több annál, amit a természettudomány eszközeivel látni és mérni lehet” – nyilatkozta.
A tudomány és a vallás kapcsolatáról úgy vélekedett: a köztük lévő feszültség „némi leegyszerűsítéssel azzal magyarázható, hogy mind a tudomány, mind a vallás hajlamos átlépni a saját illetékességi körét.
Ha például a természettudósok azt állítják, hogy maradéktalanul meg tudják magyarázni az evolúciót, akkor nem veszik figyelembe, hogy nem tudnak magyarázatot adni a véletlenre, amely pedig fontos szerepet játszik a folyamatban.
Másfelől a vallási fundamentalisták szó szerint értik a Bibliát, és azt állítják, hogy a teremtés pontosan úgy történt, ahogyan a Bibliában olvasható (mindössze néhány nap alatt). Katasztrófa, ha a tudomány és a vallás ily módon félreérti önmagát. A tudomány és a vallás valójában kiegészíti egymást. És szerintem ez rendkívül pozitív dolog!”
Kép forrása: Facebook/Vigilia Szerkesztőség