Ungváry Zsolt: Mi van, ha fittyet hánynak a törvényekre?

Egy Cseh Katalin nevű képviselő, aki a következő választáson való indulásról már most lemondó Momentum színeiben ül a Parlamentben, úgy, hogy miután a magyarok nem kívánták az EP-be delegálni, minden választás nélkül a köztörvényes bűncselekményért elítélt Fekete-Győr András helyére huppant, nos Cseh Budapestre invitálta az EU képviselőit a júniusi Pride-ra.

Budapest főpolgármestere egészen Brüsszelig utazott, hogy az ottani homoszexuális felvonulásról üzenjen haza: „Írjátok be a naptárba: június 28-a Budapest Pride. Várunk mindenkit Budapesten. Legyen az idei a legnagyobb, a legszínesebb, a legnemzetközibb Pride, amint valaha látott a világ.”

Egy Tarr Béla nevű filmrendező bejelentette, hogy beszédet fog mondani az idei Pride-on.

Különös helyzet; a nemrégiben elfogadott törvény szerint olyan rendezvényt, amely a kiskorúak szexuális, pszichés fejlődésére ártalmas lehet, nem lehet megtartani.

Mivel nem egy tüntetésre hívtak, ami a szexuális másságok elfogadásáért szerveződik, hanem kifejezetten a Pride-ra, amelyikről tudható, miféle körítéssel és magamutogatással jár, ezért nyilvánvaló, hogy tudatosan egy illegális megmozdulás mellett kampányolnak. Tudva és akarva szembe helyezkednek a törvénnyel.

Attól, hogy egy törvény nekem nem tetszik, nem értek vele egyet, egészen mást gondolok adott kérdésről, mint ahogyan azt a jogszabályok rögzítik, még be kell tartanom. Ha nem, annak következményei vannak.

Lehetnek kommunisztikus elveim a magántulajdonnal kapcsolatban, de mégsem használhatom ezen az alapon a szomszédom autóját vagy nem költözhetek be a nappalijába. Nem ölhetek meg valakit csak azért, mert szerintem az úgy helyes. Ha igazságtalannak is érzem az adót, azért még bűnt követek el, ha nem fizetem be. Ennél is durvább, ha valaki másokat is arra bíztat, hogy ne tartsák be a törvényeket, és ennek minősített esete, ha mindezt olyan közjogi pozícióban lévő emberek teszik (polgármester, képviselő), aki külön fel is esküdött arra, hogy Magyarország törvényeit betartja és másokkal is betartatja.

Demokráciában, jogállamban a megfelelő politikai keretek között kell ahhoz felhatalmazást szerezni, hogy a rossznak vélt törvényeket megváltoztassák. Ehhez az utca, néhány elvarázsolt celeb és megfizetett ügynök támogatása kevés.

Ha a nagy csinnadrattával beharangozott Pride-ot törvénysértő módon mégis megtartják, akkor a hatalom nehéz helyzetbe kerülhet.

Ha félrenéz, tudomásul veszi, akkor bohócot csinál magából. Attól kezdve senkire sem vonatkoznak a törvények, legyen bár rabló, erőszakoló, adócsaló vagy gyorshajtó; tüntessen bármilyen eszméért, bármilyen céllal, módon.

Ha valakiknek szabad nem figyelembe venni a törvényeket, akkor másokon sem kérhetőek számon. És egy ilyen esetben ugyan ki akadályozhatna meg egy akár be nem jelentett ellentüntetést, aminek résztvevői hivatkozhatnak arra, hogy ha a jogállami módszerek nem működnek, akkor a törvényeket figyelmen kívül hagyókkal szemben megengedett illegális fellépés is. Ez már-már a polgárháború előszobája. A parlamentáris demokrácia éppen ezt küszöbölné ki: ne az utcán, ne erőszakkal szerezzünk érvényt az akaratunknak, hanem a szavazófülkékben.

Az ellenzék tehetetlen dühében felrúgna minden konszenzust.

A hidakat párszáz ráérős anarchistával lezárogató Hadházy, miközben megbénítja egy város közlekedését, azon lamentál, hogy diktatúra van, ahol nem tűrik a véleményszabadságot. (Csak zárójelben, amikor Budaházy György zárta le az Erzsébet hidat, a rendőrök leteperték és fegyvert fogtak rá. Nem emlékszem, hogy a mostani tüntetők eszmetársai kiálltak volna mellette.) Jelenleg mindenféle retorzió nélkül lehet a Pride megtartásáért tüntetni (ez a szólás-, véleménynyilvánítás-, gyülekezés szabadsága; ám még ez sem indokolja a hidak lezárását vagy a füstgyertyázást), viszont a többségi akarattal megválasztott országgyűlés döntése értelmében nem lehet Pride-ot tartani.

Demokráciában lehet dolgokat követelni, a politikusok ezt figyelembe veszik, a választópolgárok ez alapján szavaznak; de jogállamban nem lehet a törvényekkel szembemenni, vagy ha mégis, viselni kell ennek következményeit.

Kapcsolódó:

Karácsony Gergely és a Pride: a biológiai valóság tagadásának veszélyes támogatása

Tehetséges Cseh Katalin szertenézett Európában, majd kijelentette, hogy Magyarország ma az EU egyik legveszélyesebb országa a nőkre nézve

Nekünk kezd elegünk lenni belőletek, elvtársak!

Vezetőkép:  Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő beszédet mond a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért tartott tüntetésen Budapesten, a Ferenciek terén 2025. május 13-án. Fotó: MTI/Bodnár Boglárka

'Fel a tetejéhez' gomb