Fordulat a belgáknál: mégsem zárják be az atomerőműveket, sőt, új reaktorok építését is tervezik

A belga parlament nagy többséggel megszavazta, hogy a korábbi tervekkel ellentétben mégse zárják az atomerőműveket az országban.

A belga képviselők 102 szavazattal nyolc ellenében, 31 tartózkodás mellett 102-en szavaztak a meglévő reaktorok élettartamának meghosszabbítása mellett. Bart De Wever miniszterelnök jobboldali kormánya új atomreaktorok építését is tervezi. Az ország eredetileg 2003-ban döntött úgy, hogy 2025-ig fokozatosan leállítja az atomenergia-termelést, de a politikai viták és az energiabiztonsággal kapcsolatos aggodalmak késedelemhez vezettek. Mivel az orosz-ukrán háború kitörése nyomán csökkent az Európába irányuló gázimport, a belga kormány tárgyalásokat kezdett arról, hogy az ország két legfiatalabb – 1985-ben épült – reaktorának élettartamát 10 évvel, 2035-ig meghosszabbítsa.
Az atomenergia Belgium energiaellátásnak mintegy 40 százalékát biztosítja.
Az országban hét atomreaktor működik két különböző telephelyen, bár három reaktort már lekapcsoltak a hálózatról.
Az Engie áramszolgáltató belga leányvállalata, az Electrabel az ország keleti felében, Tihange mellett, valamint Észak-Belgiumban, Doel közelében üzemeltet erőműveket. Belgium energiaellátásának 90 százaléka külföldről származik.

Az atomenergia jelentős szerepet tölt be Magyarország energiabiztonságában több szempontból is

 

  • Stabil, megbízható alapellátás: A Paksi Atomerőmű jelenlegi négy blokkja évente körülbelül 15 TWh villamos energiát termel, ami az ország éves áramigényének mintegy harmadát fedezi. Ez a termelés karbonsemleges, és folyamatos, állandó mennyiségű zsinóráramot biztosít, amelyet a megújuló energiaforrások nem tudnak egyedül garantálni a változó termelési feltételek miatt.

  • Importfüggőség csökkentése: Bár az atomüzemanyag importból származik, a készletezhetőség szabályozott, és két évnyi üzemanyagkészletnek mindig rendelkezésre kell állnia Magyarországon. Ez az importkitettség kisebb ellátásbiztonsági kockázatot jelent, mint például a földgáz vagy villamosenergia import.

  • Klímavédelmi célok támogatása: Az atomenergia nélkülözhetetlen a hazai klímavédelmi célok eléréséhez, mivel a paksi atomerőmű működése évente mintegy 10 millió tonna szén-dioxid-kibocsátást takarít meg, amely más, fosszilis alapú erőművek működésével keletkezne. Az új Paks II. blokkok megépítése tovább növeli ezt a pozitív hatást, és biztosítja a villamosenergia-termelés fenntarthatóságát a jövőben is.


    Hirdetés
  • Energiabiztonság állami szabályozása: Az atomenergia alkalmazását Magyarországon szigorú törvények és szabályozások (pl. az 1996-os Atomtörvény) felügyelik, amelyek elsődleges célja a lakosság, a környezet és a biztonság védelme. A rendszeres hatósági ellenőrzések és a biztonsági követelmények folyamatos korszerűsítése garantálja az atomenergia biztonságos alkalmazását.

Összességében tehát az atomenergia Magyarországon kulcsfontosságú az energiabiztonság fenntartásában, mivel stabil, karbonsemleges alapellátást nyújt, csökkenti az importfüggőséget, és támogatja az ország klímavédelmi céljait, miközben szigorú állami szabályozás alatt áll.

Forrás: MTI/Vasarnap.hu

'Fel a tetejéhez' gomb