Horváth László: A droghasználat a felemelkedő társadalmi rétegek legnagyobb démona
Drogpolitikai csúcskonferenciát tartott a Drogkutató Intézet.

Hiába látható be józan ésszel, hogy a drog „ronccsá teszi az embert, aki egy roncs környezetben, egy roncs közösségben próbál élni egy roncs életet, de azt is csak amíg a drog engedi„, ha ezt folyamatosan megkérdőjelezik egyesek a közbeszédben – hívta fel a figyelmet Horváth László. A kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztos a csütörtöki drogpolitikai csúcskonferencián kiemelte, a társadalom belátása és összefogása is kell a drogkereskedelem és drogfogyasztás felszámolására.
A Drogkutató Intézet szervezett csütörtökön drogpolitikai csúcskonferenciát, egyúttal reagálva az elmúlt hetek erőfeszítéseire is a drogkereskedelem felszámolása érdekében. A konferencia ugyanakkor a komoly társadalmi veszélyeket rejtő droghasználat kezelésére is utakat igyekezett keresni. Az eseményen Horváth László, a kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztos mondott köszöntőt.
Folyamatos a drogprobléma relativizálása
Horváth László kormánybiztos elöljáróban arról beszélt, hogy a drogprobléma felszámolása kapcsán van egy össztársadalmi elvárás. Ugyanakkor a közbeszédben jelen vannak azok a hangok, amelyek nemcsak a módszereket kérdőjelezik meg, de a probléma súlyosságát is. Úgy vélte, a józan ész azt diktálja, hogy a kábítószer semmit nem épít, viszont ronccsá tesz.
Ronccsá teszi az embert, aki egy roncs környezetben, egy roncs közösségben próbál élni egy roncs életet, de azt is csak amíg a drog engedi
– fejtette ki. Horváth László hozzátette, ezeket a nyilvánvaló tényeket újra és újra el kell magyarázni, mivel sorozatosan látnak napvilágot olyan tanulmányok, vélemények, amelyek mindezt megkérdőjelezik.

A kormánybiztos nyomatékosította, a drog-probléma egy válságos helyzet, sorskérdés, és nem csak Magyarországon, de az egész világon is. Úgy vélte, egyrészt őszintén szembe kell nézni a tényekkel, de azt is látni kell, hogy a társadalomnak van egy jogos önvédelmi képessége is. Ez pedig azt jelenti, hogy nem csak a törvény erejével kell fellépni a drogterjesztők ellen, hanem meg kell szervezni a társadalom összefogását az orvostól kezdve a védőnőn át a pedagógusig.
A kikapaszkodók démona
Horváth László szólt arról is, hogy a drogprobléma egy társadalmat romboló kihívás, amely a leszakadók, a társadalmi periférián élők legnagyobb démonává vált. Mint kiemelte, az elmúlt években ez a társadalmi réteg lehetőséget kapott a kikapaszkodásra. Az eltartotti létből oda, hogy képesek megállni a saját lábukon, hogy munkájuk révén értékteremtő emberként tudnak magukra nézni.
Ezt a fejlődést veti vissza a drog, itt végez felmérhetetlen pusztítást a kábítószer
– hangsúlyozta.
Akik a fiatalokat mérgezik, azoknak nincs helyük a társadalomban
A kormánybiztos kiemelte, nagyon sokan segítő szándékkal mozdultak meg a kormány elhatározására reagálva, az első lépés mégis a drogkereskedelem felszámolása kell hogy legyen.
Akik abból élnek, hogy megmérgezik az embereket, különösen a fiatalokat, azoknak nincs keresnivalójuk a társadalomban
– hangsúlyozta. Úgy vélte, a kábítószer kereskedelmének drasztikus lecsökkentése lényegében máris megelőzés. Hozzátette, a cél ezért nem is a drogkereskedelem visszaszorítása, hanem annak a felszámolása kell, hogy legyen. E téren nincs egyezkedési lehetőség.

Akik a legtöbbet veszíthetik…
Portálunk a rendezvényen arról érdeklődött Horváth Lászlótól, hogyan lehet a leszakadásból éppen kiemelkedni látszó társadalmi csoportok figyelmét felhívni arra, hogy az az irány, ami jövőképet ad a számukra, a droghasználat miatt veszélybe került. A kormánybiztos válaszában példaként említette, hogy a cigány közösségnek is meg kell értenie, hogy cselekedniük kell. Mint kifejtette, miközben a cigányság egy törpe kisebbsége tartja kezében a kábítószer-kereskedelmet, nagyon sokan használják közülük ezeket a szereket, azaz a cigányság többsége szenved ettől.
Ők szenvedik el a legnagyobb roncsolást, a legnagyobb károkat, és ők veszítik el a legtöbbet
– fogalmazott. Mint hozzátette: ha egy cigány fiatal a kábítószer miatt nem jut szakmához, akkor az életlehetőségei nagyon lecsökkennek. Ha ez a probléma kihatással lesz a munkájára, szintén sokat veszíthet. Horváth László úgy vélte, az elmúlt időszakban számtalan kedvezmény született, amely segít a munkavállalásban, a családalapításban, amelyek mind lehetőséget nyújtanak egy jobb életre. A drog hatására azonban sokan visszafordulnak a megkezdett útról. Az ő megmentésükre belső összefogás kell,
nem kívülről fog jönni a megváltás.
A kormánybiztos kiemelte, a rendőri fellépéssel – és azzal, hogy ennek nyomán lecsökken a kábítószer fizikai jelenléte – lehet eredményeket elérni időlegesen. De anélkül, hogy maga a család, az intézményrendszer ne fogna össze, nem lehet maradandó eredményeket elérni.
Vezetőkép: Horváth László kormánybiztos. Fotó: Facebook/MCC – Scruton

Hirdetés