A vallásszabadság ügyének előmozdítására kérik Donald Trumpot

Azbej Tristan vezeti a szíriai keresztények helyzetével foglalkozó kerekasztal-beszélgetést a Nemzetközi Vallásszabadság Csúcstalálkozón.

A vallásszabadság szószólói azt kérik a Trump-adminisztrációtól, hogy a következő négy év külpolitikai menetrendjében helyezzék előtérbe a vallásszabadság globális előmozdítását.

Kedden megkezdődött a Nemzetközi Vallásszabadság Csúcstalálkozó (International Religious Freedom; IRF) Washingtonban. Az első panelbeszélgetésen arról volt szó, hogy a külföldi segélyek, a visszatartó, illetve elrettentő intézkedések és a külföldi vezetőkkel fenntartott erős kapcsolatok hogyan segíthetik elő a békét, a biztonságot és a vallásszabadságot az egész világon.

A konferencián több tucatnyi országból érkező, különböző vallásokat képviselő sok száz ember vesz részt, hogy megvitassák, miként tudnak a vallási vezetők, a törvényhozók és mások véget vetni a vallási üldöztetésnek.

Az előadók között lesz J.D. Vance, az Egyesült Államok alelnöke és Nikol Pasinján örmény miniszterelnök is.

J.D. Vance: A szélsőbaloldaliak gyűlölik a saját országuk polgárait

Magyar szemszögből különösen fontos, hogy Azbej Tristan, a Külgazdasági és Külügyminisztérium üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkára is részt vesz a konferencián. Az államtitkár kedden tette közzé a közösségi oldalán, hogy a csúcstalálkozó szervezői őt bízták meg a szíriai keresztények helyzetével foglalkozó kerekasztal-beszélgetés vezetésével.

A konferencián a főbb vallások közül a kereszténység, az iszlám, a judaizmus és a buddhizmus képviselteti magát. Több kisebb, üldöztetésnek kitett vallás, köztük a bahái hit, a jezidizmus és a Fálun Gong vallási mozgalom tagjai is jelen lesznek a csúcstalálkozón.

„Most egy óriási kihívás és egy óriási lehetőség pillanatában vagyunk” – mondta Annie Boyajian, a Freedom House emberi jogi csoport társelnöke a nyitó panelbeszélgetésen.

Boyajian mellett Scott Flipse, a Amerikai Egyesült Államok Kongresszusa Kínával foglalkozó végrehajtó bizottságának politikai és médiakapcsolatokért felelős igazgatója, valamint David Beasley, az ENSZ Világélelmezési Programjának korábbi igazgatója vett részt a beszélgetésen a moderátor Brett Scharffs mellett.

Boyajian óvatos optimizmusának adott hangot az új adminisztrációval kapcsolatban, mondván, hogy

Trump óriási munkát végzett a vallásszabadság terén első elnöki ciklusa alatt.

Ugyanakkor aggodalmát is fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a Fehér Ház befagyasztja az Egyesült Államok Nemzetközi Támogatási Szervezete (USAID) támogatási programjait.

Ennek másik olvasatáról, az USAID kétes megítéléséről kedden jelent meg cikk az oldalunkon.

A készpénzes fejőstehén, avagy: nagyon fog fájni Sorosnak, ha Trump bezárja az USAID szervezetet

„Sok olyan program, amely a vallásszabadság és a vallásos emberek javát szolgálja, leállt” – mondta Boyajian, majd sürgette Marco Rubio külügyminisztert, hogy „ne dobja ki a fürdővízzel együtt a gyermeket is” a külügyminisztériumi támogatások újraértékelésekor, és gyorsítsa fel a vallásszabadsággal kapcsolatos, szünetelő támogatások felülvizsgálatát, hangsúlyozva:

„Itt valóban életek forognak kockán.”

„Ránk hárul a feladat, hogy segítsünk megvédeni másokat, akiket célba vesznek” – mondta.

A panelbeszélgetés során Flipse, a panel Kína-szakértője kifejtette, hogy bízik Trump béketeremtő törekvésében, és amellett érvelt, hogy a vallásszabadság védelme közvetlenül kapcsolódik az elnök biztonsági és béketeremtő céljaihoz.

„A társadalmi stabilitás létrehozása a vallási csoportok között a konfliktuszónákban segít megteremteni a béke felé vezető utakat”

– fogalmazott.

Beasley, az ENSZ Világélelmezési Programjának munkatársa azt mondta, hogy a tisztviselők „nem mehetnek  kalapáccsal”, amikor olyan külföldi vezetőkhöz utaznak tárgyalni, akik korlátozzák a vallásszabadságot, s hozzátette: „kell, hogy legyen időnk megérinteni a szíveket”.

Beasley beszélt az afganisztáni tálib vezetőkkel és jemeni húszi vezetőkkel folytatott tárgyalásairól, amikor a Világélelmezési Programot vezette, és elmondta, hogy e vezetők közül sokan „sokszor a saját propagandájuk áldozatai”, de a „vallásuk tiszteletben tartása”, illetve a vallási vezetőkhöz való folyamodás a vallási üldöztetés megakadályozása érdekében hatékony stratégia – hangsúlyozta.

„El sem tudom mondani, mennyi problémát oldottunk meg azzal, hogy tiszteltünk valakit, és lehetőséget adtunk neki, hogy meghallgassák”

– mondta Beasley.

Ugyanakkor azt is mondta, hogy az olyan visszatartó, elrettentő erejű eszközök, mint például a segélyek megvonásával való fenyegetés is ráveheti a vezetőket a vallási üldöztetés visszaszorítására.

Az eseményen egy hétoldalas dokumentumot is közzétettek, ebben felsorolták a szervezők legfontosabb célkitűzéseit, amelyeket a Trump-kormányzat felé szeretnének közvetíteni.

Sürgetik a kormányzatot, hogy garantálják: a humanitárius alapokat az üldöztetésnek kitett vallási közösségekhez irányítják, és állítsák vissza az Egyesült Államok menekülteket befogadó programját úgy, hogy a vallási kisebbségeket prioritásként kezelje. Azt is kérték, hogy a Fehér Ház a külföldi segélyeket a vallásszabadság előmozdítására használja fel, és szigorúbb szankciókat szabjon ki a vallásszabadságot megsértő kormányokra.

Arra is felszólították a Trump-kormányzatot, hogy kövessék figyelemmel a vallásszabadságot Szíriában, miközben az ország felállítja új kormányát, miután a lázadók megbuktatták Bassár el-Aszad korábbi elnököt. Továbbá az iráni vallásszabadság szoros figyelemmel követését is szorgalmazták.

Azbej Tristan Chicagóba vitte az üldözött keresztények ügyét (VIDEÓ!)

Vezetőkép: A Nemzetközi Vallásszabadság Csúcstalálkozó résztvevői megvitatják a vallásszabadsággal kapcsolatos reményeket Donald Trump elnök második hivatali idejére 2025. február 4-én. Balról jobbra: Brett Scharffs moderátor, a Brigham Young Egyetem Nemzetközi Jogi és Vallástudományi Központjának igazgatója. Panelisták: David Beasley, az ENSZ Világélelmezési Programjának korábbi ügyvezető igazgatója (2017-2023); Annie Boyajian, a Freedom House társelnöke; Scott Flipse, a Kongresszus Kínával foglalkozó végrehajtó bizottságának politikai és médiakapcsolatokért felelős igazgatója.  Forrás: Facebook/IRF Summit

Forrás:
catholicnewsagency.com
'Fel a tetejéhez' gomb