Illegális bevándorlók között toboroz harcosokat az Iszlám Állam Szomáliában – tömeges kitoloncolások Puntföldön
A Migrációkutató Intézet Fókuszpont elemzése.

A külföldiek tömeges kitoloncolásába kezdett a szomáliai Puntföld szövetségi tagállam, miután bebizonyosodott, hogy a térségben rekedt illegális bevándorlók nagy számban csatlakoztak az Iszlám Állam helyi ágához. A terrorszervezet az utóbbi időben jelentősen megerősödött, és fontos koordinációs központtá vált az ISIS más afrikai leányvállalatai számára.
Offenzívát indított az észak-szomáliai Puntföld az Iszlám Állam helyi ága ellen (Islamic State in Somalia, ISS), amely a globális terrorszervezet egyre fontosabb központjává vált az utóbbi években. A Hillaac hadműveleten túl Garowe fellépett a szövetségi tagállam területén illegálisan tartózkodó külföldi migránsokkal szemben is.
Kiderült ugyanis, hogy az ISS jelentős számbeli bővülése mögött (a két évvel ezelőtti 2-300 fős létszámhoz képest napjainkra csaknem ezer fő) részben az állt, hogy a külföldiek nagy számban csatlakoztak a szervezethez.
A hatóságok tömegesen kezdték el kitoloncolni a külföldieket: január 29-én mintegy ezer, okmányokkal nem rendelkező etióp állampolgárt utasítottak ki, akiket kétnapnyi őrizet után a szomáliai-etióp határra szállítottak.
Noha Etiópia részéről súlyos bírálatok érték Puntföldet, szomáliai biztonsági források szerint a szervezetnek mintegy 500–700 tagja van, és a legnagyobb számban az etiópiai oromók vannak jelen.
Kisebb számban más országok állampolgárai is csatlakoztak, például jemeniek, marokkóiak, szírek, tanzániaiak és szudániak. 2024 márciusában hat marokkói állampolgárt ítéltek halálra, amiért csatlakoztak a terrorszervezethez. „Azért jöttek Szomáliába, hogy támogassák az ISIS-t. Pusztítsanak és vért ontsanak” – fogalmazott akkor Ali Ibrahim Oszman ezredes, az ügyben eljáró bíróság elnöke.
A régió tisztviselői megerősítették, az okmányok nélkül érkezett külföldiek kitoloncolása nélkül szinte lehetetlen megakadályozni a fegyveres szervezetek beszivárgását.
Az ISS-hoz egyébként sokan nem ideológiai, hanem pénzügyi alapon csatlakoznak: a régió fontos tranzittérség a Kelet-Afrikából az Arab-öböl államai felé tartó illegális migrációban, ám az Ádeni-öblön történő átkelés komoly összegekbe kerül, és sokan a terrorszervezetez való csatlakozás révén igyekeznek forrásokhoz jutni.
A régióban a távközlési vállalatokat is arra utasították, hogy kapcsolják ki a személyi okmányokkal nem rendelkezők SIM-kártyáit.
A hatóságok továbbá igyekeznek elvágni a szomáliai ág pénzügyi forrásait is, ugyanis a szervezet egyre növekvő befolyásának egyik oka, hogy nagy szerepet játszik a terrorizmusra szánt pénzek elosztásában. A Puntföldön kialakult helyzet tehát egy újabb példája az illegális bevándorlás és a terrorizmus közötti összefonódásának.
Az ISIS szomáliai fiókja 2015 második felében jelent meg. Eleinte az as-Sabáb terrorszervezet egykori tagjai csatlakoztak hozzá, és összehasonlítva az al-Káidához hű as-Sabábbal, kisebb fenyegetésként tekintettek rá.
2024 végére azonban a szervezet jelentősen megerősödött, és szükségessé vált egy átfogó katonai fellépés ellene.
Bár 2024 decembere óta több bázisukat is elfoglalták a puntföldi biztonsági erők, a kormánycsapatok is súlyos veszteségeket szenvedtek, és sok szakértő tart attól, hogy Garowe képtelen lesz tartósan konszolidálni a szervezet búvóhelyéül szolgáló, nehezen járható, nagy kiterjedésű ’Al-Miszkat hegységet.
Vezetőkép: Freepik