Vajdasági intézményvezető a Vasárnapnak: A magyar-szerb együttműködés és megbékélés folyamatában is van feladata a szabadkai MCC-nek

A Mathias Corvinus Collegium (MCC) vajdasági megjelenése új és üde színfoltot hoz a vajdasági oktatási térbe, de azt hiszem, hogy a vajdasági magyar közéletnek is nagyon fontos helyszíne lesz a szabadkai intézmény, annál is inkább, mert az új központ tevékenysége ki fog sugározni a tartomány egész területére – mondta a Vasárnap.hu-nak Varga Diósi Viola, a szabadkai MCC képviselet-vezetője.

A szabadkai központ megnyitásával immár 31 helyszínen, mintegy 8000 diák számára kínál tehetséggondozó képzéseket tíz éves kortól a doktori fokozat megszerzéséig az MCC. A Kárpát-medencében az anyaországban és a határon túl is működő MCC-nek mindeddig nem volt központja a Vajdaságban, ez változott most meg.

A 2022-es népszámlálási adatok alapján 184 ezer magyar él Vajdaságban.

„Szabadka a vajdasági magyarság szellemi, kulturális és oktatási központja, nagyon sok, a tartomány más területeiről érkezdő diák tanul itt. Nekünk sem csak szabadkai diákjaink vannak, Vajdaság egész területéről kapcsolódtak be gyerekek az MCC képzési programjaiba”

– mondta Varga Diósi Viola.

„Azért lett az MCC-nek éppen Szabadkán központja, mert ugyan itt nem képez többséget a magyarság sem a városban, sem a városhoz tartozó településeken, de tömbben még mindig itt él a legtöbb vajdasági magyar, Szabadka községben körülbelül 33 ezren vannak. Ez egy nagy számnak mondható, különösen, ha azt is figyelembe vesszük, hogy majdnem minden Szabadkához tartozó településen van magyar nyelvű általános iskola, és itt van a legtöbb magyarul is oktató középiskola, illetve itt van a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, valamint a Műszaki Főiskola, ahol nagyon sok tárgyat oktatnak magyarul, és nagyon sok magyar diákja van. Itt van a Közgazdasági Egyetem, az Építőmérnöki Kar, tehát ez egy egyetemi központ. Bár az MCC az egyetemi programot itt még nem kezdte el, de van itt egy olyan célközönség, akiknek a tagjait meg tudjuk szólítani a programjainkkal

– részletezte.

A képzéseiket már szeptember elején meghirdették. Az általános iskola felső tagozatos diákjait célzó Fiatal Tehetség Programba (FIT) – ahogy más városokban is szokás – 25 diákot vettek fel. Mivel most kezdik az MCC-s képzéseiket, így ők mindannyian ötödik osztályosok. A programba egyébként jóval többen, 93-an jelentkeztek. A kimaradók az úgynevezett FIT Klubban „kaphatnak ízelítőt az MCC képzési programjából” – mondta a képviselet-vezető.

Szabadkai MCC-s fiatalok. Forrás: Facebook/Orbán Balázs

Az MCC Középiskolás Programjára (KP) 178-an jelentkeztek, s 114-en nyertek felvételt. Varga Diósi Viola szavai szerint ide azokat vették fel, akikben látták „azt a lelkesedést, tudást, a plusz tehetséget, ami a programban való részvételhez szükséges”.

A képviselet-vezető beszélt arról is, hogy a jövő évtől kezdve a közéleti nyilvános estjeiket nem minden esetben Szabadkán szeretnék megszervezni.

„Fontos állomásunk lesz Zenta, illetve Bánságban Nagybecskerek, Nyugat-Bácskában Zombor, Dél-Bácskában Újvidék”

– mondta, s hozzátette, hogyha már ezeket a helyszíneket is „belakják”, illetve a közönség is megszokja azt, hogy az MCC időszakosan megjelenik különböző tartalmas programokkal ezekben a városokban, aztán szeretnének olyan nemzetközi konferenciákat szervezni, amelyek a szerb közösségnek (is) szólnak, és amelyeknek a helyszíne Belgrád, vagy éppen Újvidék lehet majd.

Varga Diósi Viola kitért arra is, hogy a szabadkai MCC-nek a magyar-szerb együttműködés és megbékélés folyamatában is van feladata, missziója, így az olyan közéleti programokat, beszélgetéseket, amelyek a szerbiai közösség számára is érdekesek lehetnek, idővel szeretnék megnyitni előttük is.

Orbán Balázs, az MCC kuratóriumának elnöke a szabadkai MCC megnyitóján 2024. november 22-én Forrás: Facebook/MCC Vajdaság

A szabadkai MCC pénteki megnyitóján Orbán Balázs, a tehetséggondozó alapítvány kuratóriumi elnöke arról beszélt, hogy a vajdasági képviselet megnyitásával újabb mérföldkőhöz érkezett az MCC, amely olyan módon tud a délvidéki magyarok mindennapjainak a része lenni, hogy egyszerre szolgálja a helyi magyar közösség, valamint az összmagyarság érdekeit is.

„A nemzeti érdekek és a közösség szolgálata mellett nemzetközi kiválóságra és versenyképességre törekszik az MCC”

– tette hozzá.

Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke a szabadkai MCC megnyitóján 2024. november 22-én. Forrás: Facebook/MCC Vajdaság

Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke, aki ugyancsak beszélt a megnyitón, azt mondta, hogy „a tehetséggondozás, az értelmiség képzése elengedhetetlenül fontos a nemzet és a vajdasági magyarság jövője szempontjából”.

Címlapkép: Varga Diósi Viola, a szabadkai MCC képviselet-vezetője Szabadkán 2024. november 22-én. Forrás: Facebook/MCC Vajdaság

'Fel a tetejéhez' gomb