Magyar misszió: krokodilok és vízilovak is előfordulnak a kenyai strandokon, de nem ezért van sok halálos áldozata a Viktória-tónak

A közelmúltban Kenyában, a Viktória-tónál járt Bagyó Sándor, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának vezetője és Raák Benedek optometrista. A vízimentő-kultúra kenyai meghonosítását tűzték ki céljukként, hiszen, bár nagy „respektje” van a víznek arrafelé, mégis minden évben rengetegen veszítik életüket a körülbelül Dunántúl méretű tóban – mondta el a Vasárnapnak Bagyó Sándor.

„A Kenya nyugati részén lévő Viktória-tó Barátai Társasághoz jöttünk OSIENALA (Friends of Lake Victoria) Raák Benedek barátommal, azzal a reménnyel, hogy a Hungary Helps és a Magyar Önkéntes Liga Egyesület segítségével át tudjuk adni a helyi vízimentés kialakításához szükséges tudást és tapasztalatot” – tette közzé közösségi oldalán nemrég Bagyó Sándor.

Raák Benedek optometristaként többször járt már a térség országaiban, csádi vállalásáról ebben a cikkünkben írtunk korábban.

Bagyó Sándor portálunknak elmondta, régóta tanakodtak azon, hogyan tudnának további segítséget vinni Afrikába.

„Találtunk egy olyan problémahalmazt a Viktória-tó környékén, amire vízimentőként felfigyeltem”


Hirdetés

– fogalmazott.

„Bence [Raák Benedek] elkezdett levelezni a kenyaiakkal, akik a Viktória-tó azon részén vannak, ami Kenyához tartozik, és kiderült, hogy semmiféle vízimentő-attitűd, -tudás, -prevenció nincs, operatív mentés az meg aztán a kanyarban sincs. S akkor bátorkodtunk előállni egy ötlettel, hogy mi lenne, hogyha próbálnánk segíteni nekik. Ezt a Hungary Helps, illetve a Magyar Önkéntes Liga Egyesület fölkarolta”

– folytatta Bagyó Sándor.

A szakember elmondta, hogy a kenyai tárgyalásaik, illetve felmérésük sikeres volt, a jelek szerint a fogadó fél nyitott az együttműködésre.

„Most hazajöttünk, hogy összeszedjük a muníciókat: nyilván pénz nélkül semmilyen fejlesztés és oktatás nem valósulhat meg, úgyhogy most próbálunk még forrásokat keresni. A cél első ütemben az, hogy megvalósítsunk egy vízimentő képzést a Viktória-tónál Kenyában, átadjuk az alapvető szükséges tudást, utána ezt, ha lehet, még folytassuk, illetve a sikeres alaptanfolyamot végzők közül kiválasszunk pár embert, akik a jövőben képes lehetnek maguk is oktatóvá válni” – részletezte Bagyó Sándor.

Arra a kérdésünkre, hogy miként képzelhetjük el a kenyai mindennapokat a Viktória-tó partján, a közép-európai strandélménytől jócskán eltérő választ adott a vízimentő.

„A tóban fürdőznek az emberek, de úgy, hogy közben néha találkoznak krokodilokkal meg vízilovakkal is. Emiatt is elő szoktak fordulni halálos balesetek is, de nem ez a fő oka a tragédiáknak”

– mondta. „Halászat is zajlik a tavon, de nem feltétlenül fejlett módon” – jegyezte meg.

Halászat is folyik a Viktória-tavon. Forrás: Facebook/Bagyó Sándor

Rámutatott, hogy a vízimentés hiánya miatt csak a kenyai oldalon, „ami a Balatonnál éppen csak egy kicsit nagyobb terület” 150 halottja van évente a tónak.

„Ez borzasztóan nagy szám, nem beszélve a többi területről, ami más országokra esik”

– tette hozzá, és szólt arról is, hogyha a kenyai együttműködés valóban sikeres lesz, felvennék a kapcsolatot a tó körüli többi országgal is.

A mentőmellényekre visszatérve Bagyó Sándor elmondta, hogy elvitték magukkal Kenyába egy kiváló magyarországi mentőmellénygyártó termékeit, amely elnyerte a helyiek tetszését. A terveik között szerepel, hogy a magyar mentőmellényeket olcsón ajánlhassák fel a kenyaiaknak.

„Nyilvánvalóan egy termékbemutató és egy piackutatás is zajlott egyben, de a fő cél az, hogy az emberek életének megmentéséhez egy olyan eszközt tudjunk felajánlani, amelyhez olcsón hozzáférhetnek” – fogalmazott.

Beszélt arról is, hogy az olcsóságban nagy szerepe lehet annak, ha a gyártó és a felhasználók között közvetlen kapcsolatot teremthetne a kezdeményezésük, így kiiktathatnák a kereskedelem azon szereplőit, akik miatt megdrágulhatnának a Magyarországról Kenyába érkező mentőmellények.

„Most tehát be fogunk adni egy anyagot a Hungary Helpshez, éppen a héten volt egy beszélgetésünk, amelyen bátorítottak bennünket, hogy írjuk le a jövő évi terveinket, amelyhez forrásokat keresünk. Hogyha ez sikerül, akkor adott esetben 2025 tavaszán vagy őszén meg tudunk valósítani Kenyában egy kihelyezett, alapfokú vízimentő tanfolyamot

– összegzett Bagyó Sándor.

Ezt követhetik majd a témába vágó prevenciós előadások különböző kenyai iskolákban, és a vízimentő tevékenység elindítása a Viktória-tó kenyai strandjain.

Címlapkép: Bagyó Sándor (b2) és Raák Benedek (jb3) Kenyában. Forrás: Facebook/Bagyó Sándor

'Fel a tetejéhez' gomb