Benedek Ruben: A zene eszköz Isten kezében


Hirdetés

Négy különböző formáció is feltűnik majd november 15-én, pénteken este a budapesti Katakomba keresztény könnyűzenei klubban, ahol a közönség tagjai egy rendhagyó zenei eseménynek, az Éden Fesztnek lehetnek szem- és fültanúi.

Ezzel kapcsolatban kerestük meg a budapesti Éden gyülekezet vezetőjét Benedek Rubent, aki egyben az egyik fellépője is az estnek.

– Sokan ismerhetnek téged keresztény körökből, ugyanis számtalan zenekarban feltűntél az elmúlt években mint dobos. Többek között Pintér Béla és a Dics-suli zenekarának is tagja vagy. Továbbra is aktív vagy ebben a szerepkörben?

– Igen, aktív vagyok mint zenész, de tagadhatatlan, hogy máshova került az elmúlt két évben a fókusz.

– Honnan jött a gyülekezetalapítás ötlete? Elsősorban az érdekelne milyen folyamat játszódott le benned, hogy azt mondd, oké, most a ritmusszekciót félreteszem, felállok, és elkezdem hirdetni az Igét?


Hirdetés

– Frappáns lenne azt mondani, hogy nem én választottam a gyülekezetalapítást, hanem a gyülekezetalapítás választott engem. Viccet félretéve, a húszas éveinktől a feleségemmel, Kingával egyre jobban formálta bennünk Isten, hogy ebből bizony több lesz, mint amit el tudunk képzelni. A lényeg, hogy Isten elképesztő barátokkal, társakkal, támogatókkal áldott meg minket, és szó szerint minden lehetséges módon jelezte, hogy itt az idő. Persze ha ez ilyen könnyű lenne… Istennek erre igent mondani és engedelmeskedni a legjobb, mégis legnehezebb dolog volt az életem során, mégis azt tudom mondani, hogy látni, ahogy Isten megszólít és átformál egy embert, az felbecsülhetetlen, és innen nézve naná, hogy gyülekezet.

– A közösségi oldalaitokon fellelhető képekből az látszik, hogy többnyire a fiatal generáció képviselteti magát a közösségben. Ez kimondott cél volt az alapításnál? Hogy látod ennek a generációnak a helyzetét hitéleti szempontból?

– Ezt a kérdést gyakran felteszik nekünk. Valóban a gyülekezet több mint fele 25 év alatti, a többiek pedig már nem szeretik, ha fotózzák őket. (nevet) Igazából ez egy teljesen autentikus jelenség. Nem cél, hogy csak fiatalok legyenek, sőt várunk minden régebb óta fiatalt is. A második kérdésedre válaszolva: a fiatalok nagyon jók abban, hogy átlátják, mi a valódi és mi az, ami kamu. Fontos számukra a hitelesség és az, hogy ne gyerekmegőrzőbe küldjük őket, hanem vegyük komolyan a személyüket. Ez érthető, mert annyira felgyorsult az élet, néha azt érzem olyan, mintha a mai 18 évesek 28 évesek lennének. Döbbenet! Hamar cipelnek nagy terheket, hoznak komoly döntéseket, és olyan korszellem van, ami minden, csak nem optimális egy egészséges, kiegyensúlyozott felnőtt élethez. „Ahol pedig megsokasodott a bűn, ott még bőségesebben kiáradt a kegyelem.” (Róma 5:20) Bárhol, bármennyi is legyen a bűn, Isten kegyelme felülmúlja azt, lehetőséget adva a megtérésre.

– Rákanyarodva az említett katakombás zenei estre, mi inspirálta az Éden Feszt létrejöttét? Egyáltalán mikor indult el ez a projekt? Mi a célotok vele?

– Sok a fiatal tehetség, és ez még csak a kezdet. Szeretnénk a gyülekezetet közelebb vinni az emberekhez, és erre nagyszerű lehetőség a zene. Nyáron volt egy fergeteges medencés partink az Éden táborban. Annyira lelkesek lettek a srácok, és annyira jók voltak a visszajelzések a külsős látogatóktól is, hogy elkezdtünk komolyan nyitni egy ilyen esemény felé. Isten pedig jött és ajtókat nyitott előttünk.

– Négy előadó, formáció is fellép majd, a Highbaby, a Linthers, a Rozsomárk és a RB-N X ATTY. Aki olvassa ezt az interjút, hogyan képzelje el az est menetét? Ha nem tévedek, itt valamilyen DJ etap-okról van szó. Jól sejtem?

– Így van, végtelenül egyszerű, de nagyszerű DJ setup a megfejtés. Zenei alapokat játszunk be a DJ pulton, jöhet az előadókra egy kis autotune és kész is. Jó móka és könnyen hangosítható.

– Létezik keresztény DJ parti szerinted? A kérdés főleg akkor érdekes, ha nincs tartalmi vonatkozás, tehát ének és szöveg. Téged mint a ritmus és dinamika emberét mi motivált, hogy ezt a tehetséget a DJ pult mögött is kipróbáld?

– A zene eszköz Isten kezében. A többi ízlés kérdése. Korszakok, stílusok jönnek-mennek, de az Ő beszéde örökre megmarad. Szóljanak erről a dalok, és mutassa be ezt az életünk. A DJ-zés pedig elképesztően kreatív, szórakoztató és látványos dolog, emellett nagyon leköt, és élvezem.

– Ha jól tudom, a másik három előadó is az Éden gyülekezethez tartozik. Mit érdemes róluk tudni elöljáróban?

– Igen, mindegyik előadó az Édenhez köthető. Mindhárom formációról elmondható, hogy Istenért élnek, hiteles az, amiről énekelnek, beszélnek. Highbaby – aki nemrég tért meg – a magyar Z-generáció egyik legnagyobb rap gangjébe tartozott. Mondanom sem kell a mélységét a dalainak. Rozsomárk egy olyan karakter, aki jócskán kihívás elé állít, és az ember azon gondolkozik, hogy ez valami geg vagy halálosan komoly. A legszebb, hogy az előadó nagyon is komolyan veszi a kapcsolatot Istennel, és ezért tud ilyen könnyed, laza és egyedi lenni. A Linthers tagjait pedig jól ismeri minden magyar keresztény fiatal. Nincs olyan rendezvény vagy projekt lassan, amiben nem érdekelt közülük valamelyik srác. Három fivér, akik szeretik Istent és szeretik egymást, és belefér, hogy kipróbálják magukat mindenféle műfajban.

– Mit üzennél azoknak, akik az interjút olvasva gondolkodnak, hogy részt vegyenek-e az eseményen?

– Gyorsan vegyenek jegyet ameddig van, és készüljenek fel arra, hogy “amit szem nem látott, fül nem hallott, és emberi szív meg sem sejtett, azt készítette el az Isten az Őt keresőknek.”


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb