Mindenszentek örömünnepén azokat a szenteket ünnepeljük, akik eljutottak életük és minden emberi élet végső céljára, az örök boldogságra


Hirdetés

November 1-jén egy napon ünnepeljük az összes szentet, vagyis valamennyi megdicsőült lelket, akikről sokaságuk miatt a kalendárium külön, név szerint nem emlékezhet meg. Mindenszentek ünnepe a kötelező egyházi ünnepek közé tartozik, ezért a hívek számára előírás a szentmisén való részvétel. Az ünnepről a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye hivatalos oldala is közölt írást, melyből részleteket idézünk.

Mindenszentek főünnepe a legrangosabb ünnepeink közé tartozik. A mindenszentek tehát egy örömünnep.

Ennek az ünnepnek a tartalma körül teljes a félreértés az ünnep körül kialakult rossz szokások miatt. A keresztények közül is sokan ezen az ünnepen mennek a temetőbe, ekkor emlékeznek elhunyt szeretteikre. Az igazság azonban az, hogy ezen az ünnepen a szenteket ünnepeljük, örvendezünk. A szentmise fehér miseruhában történik, s a fehér mindig az örvendezés, ünneplés jele. A holtakra, a halálra másnap, november 2-án, halottak napján emlékezünk.

Mindenszentek főünnepén azokat a szenteket – minden szentet ünnepeljük, akik eljutottak életük és minden emberi élet végső céljára, az örök boldogságra Isten örök országába. Mert ezek a szentek is az Egyház tagjai.

Az Egyház ugyanis nemcsak a földön élő valóság, hanem három része van.

Az első része az úgynevezett küzdő Egyház.

Ez a tulajdonképpeni földi Egyház. Küzdőnek nevezzük, mert mi itt a földi életben küzdünk az ördög cselvetései, a bűnök és az élet számtalan vihara között az örök életre eljutni. A szentmisében az átváltoztatás után az eucharisztikus imádságban így imádkozunk a küzdő Egyházért, s tulajdonképpen saját magunkért: „… szent és katolikus Egyházadért (…) tartsd meg békében, őrizd meg egységben, szolgáddal, Ferenc pápánkkal, Ferenc főpásztorunkkal, és mindazokkal, akik az egyetemes és apostoli hitet hűségesen őrzik és vallják.”

Az Egyház másik része a szenvedő Egyház.

Ezt az Egyházat a tisztítótűzben szenvedők alkotják. Ők is az örök élet részesei már, hiszen a tisztítótűz után Isten Országába jutnak, csak még vezekelniük kell bűneikért. Érettük az eucharisztikus imádságban így imádkozunk: „Kérünk, Urunk, hogy nekik és minden Krisztusban elhunyt hívőnek add meg a boldogságot, a világosságot és a békét a te országodban.”

Az Egyház harmadik része a megdicsőült Egyház.

zt a szentek alkotják, akik eljutottak már Isten örök Országába. Az ő közbenjárásukért is imádkozunk az eucharisztikus imádságban: „A szentek közösségében tisztelettel megemlékezünk mindenekelőtt a dicsőséges, mindenkor Szűz Máriáról, Istenünk és Urunk, Jézus Krisztus édesanyjáról, apostolaidról, vértanúidról és minden szentedről. Az ő érdemeikért és könyörgésükre add, hogy mindenben érezzük oltalmadat.”

Az Egyháznak ez a három szintje szüntelen élő kapcsolatban van egymással.

A küzdő és a megdicsőült Egyház szüntelen könyörög a szenvedő Egyházért, hogy a tisztítótűz ideig tartó büntetésétől mihamarabb megszabaduljanak. A megdicsőült Egyház pedig – a szentek – közbenjárnak értünk.

Mindenszentek ünnepén, november 1-én, pénteken Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök 18 órától szentmisét mutat be a debreceni Szent Anna-székesegyházban.

A főpásztor másnap, november 2-án, szombaton, halottak napján, 18.00 órától a nyíregyházi Magyarok Nagyasszonya-társszékesegyházban mutat be szentmisét.

November 1-én, Mindenszentek ünnepén a Debreceni köztemető 2. sz. ravatalozója előtt 15.30-kor kezdődik a szentmise.

Címlapkép: Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök. Forrás: Facebook/Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye


Hirdetés

Forrás:
Öröm-hír Sajtóiroda
'Fel a tetejéhez' gomb