Ifj. Balogh Ferenc új lemeze: Dicsőítés szavak nélkül


Hirdetés

Lehetséges dicsőíteni szavak nélkül? Ifj. Balogh Ferenc friss szerzeménye nem csak orgonán és hegedűn szólal meg, hanem szintetizátor is kiegészíti a zenei eszköztárat.

Ha alapvetésnek vesszük, hogy a Teremtő Isten alkotta az eget és a Földet és azon minden élőlényt, továbbá szívdobbanást, rezgést, ritmust, tehát ebből kifolyólag a zenét magát, akkor arra a következtetésre juthatunk, hogy a zene, mint olyan pusztán a rendelkezésre hangok felhasználásával, tartalmi hozzárendelés, magyarán dalszöveg nélkül is tud, képes üzenetet hordozni. Sőt egy kivételesen tehetséges zeneszerző műve talán még arra is képes lehet, hogy olyan belső megéléseket, gondolatokat ébresszen bennünk, ami akár tudat alatt is hatással lehet ránk, hiszen ebben az esetben a figyelmi központunk – ami általában a szövegre és az énekesre irányul– szabadon merülhet el a zenei textúrák tengerében.

Klasszikus művészek, mint Bach, Mozart, Beethoven, Handel vagy épp Vivaldi az adott korban élen jártak a zene és a spiritualitás összhangjának megismerésében. Az ő nyomdokaikba lépve Ifj. Balogh Ferenc ezúttal nem csak templomi orgonán és hegedűn, hanem azt kiegészítve szintetikus hangszerekkel, szintetizátorokkal is gazdagítja a zenei eszköztárát, ezáltal egy még dúsabb és színesebb világot kölcsönözve a dalainak. A Hidden Kingdom név mögött, tehát ifj.Balogh Ferenc zeneszerző, több sikeres produkció alkotója, szerzőtársa áll.

Szerzeményeinek túlnyomó többsége atmoszferikus, hangulatkeltő jelleggel bír. Zeneművei, kellő fókuszáltságot és elmélyedt zenehallgatást feltételezve egy igazán izgalmas zenei utazásra hívnak. Különösen érezhető az Isteni inspiráció, ami alkalmassá teszi, hogy aláfestésként funkcionáljon dicsérethez, imádkozáshoz, akár egyéni, akár közösségi szinten. Például a 2017-ben kiadott „Küldetés” című lemez egy 12 zeneművön át tartó spirituális zenei űrutazás egy dal kivételével szavak nélkül kérdez rá létezésünk eredetére és miértjére.

A lemezen található Idő című énekes dal sorait az East zenekar dalainak szövegírója Márkus József jegyzi, és Farkas Virág az etchno gospel-t játszó Új Forrás együttes énekesnője szólaltatja meg. Koncertjeinek elmaradhatatlan része a háttérvetítés, fényjáték, mellyel összművészeti audiovizuális élményt nyújt hallgatóságának.

„Azt mondják, az univerzum végtelen. Vízcseppnyi bolygónk megannyi titkával együtt sodródik a sötét csillagtenger színén. Mikroszkopikus a jelentőségünk – gondolhatnánk –, de mégis reggel felkelünk és alkotunk.”

-véli Ifj. Balogh Ferenc. Azt is írta ajánlójában: gyerekként elképedve hallgattam és hallgatom ma is a klasszikus zeneszerzők szimfóniáit, de az újkor elektronikus zenéit is. E két világ találkozása szülte bennem a Hidden Kingdom projektet, amely az elmúlt évek alatt összegyűlt filmhez, videóinstallációhoz, tv-műsorokhoz készített zenéim „tárháza”.

A célom mindig is az volt, hogy segítsek az embereknek a dalaimmal kicsit felülemelkedni hétköznapi problémáikon, és ráirányítsam a figyelmüket az olyan evidenciáknak tűnő csodákra, mint a létezés. E naivnak tűnő gondolat remélem sokakhoz eljut majd a zenéim nyelvén. Jó utazást!” –zárta gondolatait.

'Fel a tetejéhez' gomb