Csillagos lett a magyar gasztroégbolt


Hirdetés

A Michelin térképére már jópár évvel ezelőtt felkerült Budapest, az első áttörés azonban 2010-ben történt, amikor a Costes megkapta Magyarország első Michelin csillagát. A következő mérföldkőre sem sokat kellett várni, egy évre rá ugyanis az akkor még Széll Tamás és Szulló Szabina nevével fémjelzett Onyx étterem is csatlakozott a csillagosok klubjához. A Costes és az Onyx egészen 2014-ig párban vitték a magyar gasztronómia zászlaját, amikor is harmadikként csatlakozott hozzájuk a Sárközy Ákos vezette Borkonyha, majd rá egy évre rögtön tovább bővült az elit klub azzal, hogy a Tanti étterem is csillagot nyert. Néhány szűkebb esztendő után

2018-ban jött az újabb áttörés, amikor az Onyx megszerezte második csillagát, még magasabb polcra helyezve ezzel magát, valamint Magyarország gasztronómiai kínálatát.

Ezt követően majdnem minden évben szaporodott eggyel a csillagos éttermeink száma, egészen mostanáig, amikor egy, a 2018-asnál is nagyobb sikert hozó trendfordulóhoz érkeztünk. A Michelin azt már korábban közölte, hogy saját kiadványt készít Magyarországról, ami önmagában hatalmas elismerés, hiszen azt jelenti, hogy van annyi, nemzetközi szinten is említésre méltó étterem az országban, amellyel meg lehet tölteni egy teljes kiadványt. Ahhoz sem kellett túl pesszimistának lenni, hogy azt gondoljuk: megérett az idő arra, hogy egyes vidéki éttermek csillagot kapjanak a Michelin szigorú ítészeitől. Csütörtökön aztán mindenkinek leesett az álla, amikor kiderült:

a tatai, Pesti István vezette Platán étterem egyből két csillagot kapott!

Persze aki ismeri a séf munkásságát (Pesti István a Tantival egyébként már korábban is szereztt csillagot), annyira talán nem lepődött meg a sikeren, az viszont, hogy egyből két csillaggal díjazták az ott folyó munkát, mindenki számára szívet melengető eredmény. Főleg úgy, hogy van az országban egy másik két csillagos hely is, méghozzá a Szulló Szabina és Széll Tamás által irányított Stand. Rajtuk kívül hét étterem kapta meg az egy csillagot, köztük egy esztergomi is, így ebben a kategóriában is találunk vidéki helyet. A csillag előszobájának nevezett Bib Gourmand minősítést pedig csakis vidéki helyek kapták meg, pontosabban egri, encsi és Balaton környéki helyek.

A siker tehát óriási, de miért fontos ez Magyarország szempontjából?

A Michelin kalauzban szereplő éttermek adják ugyanis a magyar gasztronómia Forma-1-es mezőnyét.

Ahogyan az autósport fejlesztései idővel megjelennek a személyautókban, úgy itt is igaz az, hogy a csillagos éttermek innovációi, minőségi elvárásai, vendégekkel kapcsolatos hozzáállása idővel átszivárog a többi vendéglátóegységbe. Hiszen az, hogy testközelből látni azokat a helyeket és séfeket, akik megkapják a csillagot és fürdenek a népszerűségben, óriási motivációt jelenthet a többi étteremnek is arra, hogy még jobb legyen, még több energiát fordítson a kiszolgálás minőségére, vagy épp a minél jobb alapanyagok beszerzésére. 

A magyar éttermi kultúra rengeteget lépett előre a ’90-es évek „zimmer feri” világából és minden ilyen, a mostanihoz hasonló mérföldkő lendít rajta még egyet.

A Michelin kalauzban való megjelenés ráadásul a turizmusra is jó hatással van. Európa- és világszerte ugyanis rengetegen vannak olyanok, akik valóban ez alapján választanak maguknak úticélt. A kalauz így hozzájárulhat ahhoz, hogy csökkenjen Magyarország Budapest központúsága, már ami a külföldi turistákat illeti. Egy, a Platán miatt Tatára érkező pár ráadásul az éttermen kívül biztosan körbesétálja az Öreg-tavat, vagy túrázik egyet a Gerecsében. Nem beszélve a Balaton, Eger, vagy Encs környékének természeti, vagy éppen építtett örökségéről, amely a térség gasztronómiájához hasonlóan szintén megállja a helyét világviszonylatban is. 

Az idei Michelin kalauzzal ráadásul közép-európai versenytársainkhoz képest is előnyt szereztünk, hiszen Magyarország az első ország a régióban, amelyről saját kiadvány készült és a csillagok számát illetően is abszolút első helyen vagyunk. Persze reméljük, hogy az idei évben elért siker továbbra sem a végállomás, hanem egy újabb fontos mérföldkő volt, hiszen sok csillagnak van még hely a magyar gasztronómia egén!

A címlapképen az egy Michelin-csillagot kapott Tóth Szilárd, a Salt, Tiago Sabarigo, az Essencia, Koppány Levente, a Costes, Kaszás Kornél, a Babel, Rácz Jenő, a Rumour, Sárközi Ákos, a Borkonyha és Barna Ádám, a 42 étterem séfje a Magyar Turisztikai Ügynökség Michelin Guide magyarországi díjkiosztóján Budapesten, a Millenárison 2022. október 3-án. Először jelentetett meg étteremkalauzt Magyarország egészéről (National Selection of Hungary) a Michelin Guide francia étteremkalauz, amely vidéki magyar éttermeket is kitüntetett a Michelin-csillag minősítéssel. Forrás: MTI/Balogh Zoltán


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb