Csökkent a világon a várható élettartam, az oktatásban töltött idő és a jövedelem a világjárvány hatására

Az elmúlt két évben tíz országból kilencben több évtizedes fejlődést vetett vissza a várható élettartam, az oktatás és a gazdasági jólét terén a világjárvány – állapította meg az ENSZ csütörtökön közzétett jelentése.

Az emberi fejlettségi index (Human Development Index, HDI) című jelentést először 1990-ben készítették el, hogy a GDP-nél (bruttó hazai termék) alkalmasabb, több tényezőből álló mutatóval mérjék a jólétet.

Először fordult elő, hogy két egymást követő évben – 2020-ban és 2021-ben – is romlottak a számok, ami visszatérést jelent a 2016-os szintre. A világ öt évvel marad le a fejlődésben, és az ENSZ attól tart, az ukrajnai háború tovább ront a helyzeten.

A jelentés szerint 2021-ben Svájc volt a világ éllovasa 84 éves várható élettartammal, az oktatásban töltött áltagosan 16,4 évvel és 64 475 svájci frankkos (26 millió forint) medián éves fizetéssel.

A skála túlsó végén Dél-Szudán helyezkedik el, ahol 55 év a várható élettartam, a helyiek átlagosan mindössze 5,5 évet töltenek iskolában, és évente 768 dollárt (304 ezer forint) keresnek.


Hirdetés

(MTI/AFP/dpa)

Főképen a svájci Luzern. Fotó forrása: Freepik

'Fel a tetejéhez' gomb