Magyar fejlesztések a félig ukrán, félig szlovák településen


Hirdetés

A szlovák-ukrán határ által kettéosztott Szelmenc falu szlovák oldalra került részén, Nagyszelmencen a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásával egy szállót, egy Dobó István emlékszobát, egy konferenciatermet és egy interaktív tárlatot sikerült létrehozni.

Potápi Árpád János az ünnepélyes átadón mondott beszédében felidézte a trianoni békediktátum által az anyaországból kiszakított, majd 1945 után kettészakított település történetét és lakóinak ebből adódó tragédiáját, rámutatva:

a nagyhatalmak az igazságosság lózungjaiba rejtve hoztak döntéseket, de közben az ott élőkkel nem törődve áldoztak fel emberi sorsokat.

„Valahányszor, amikor idegen hatalmak próbálnak rajtunk keresztül példát statuálni, vagy bújtatott érdekeiket nemzetünk kárán érvényesíteni, ilyen és ehhez hasonló tragédiák történnek” – hangsúlyozta Potápi Árpád János. Hozzáfűzte: igazságot szolgáltatni ugyan már nem lehet, de fel kell hívni a figyelmet minden igazságtalanságra, ugyanakkor alázatosan építkezni kell abból, amiből még lehet, amit nem tudtak elvenni: vagyis a magyarságból, a kultúrából, a nyelvünkből.

Az államtitkár rávilágított: a magyar kormány 2010 óta ebben a szellemben dolgozik, a nemzetpolitika kiemelt figyelmet fordít az anyanyelvi oktatás támogatására, és hatalmas sikerként könyvelhető el, hogy a magyar gyermekek között nőtt a magyar iskolába iratkozók aránya.

„Az elmúlt tíz évben nemzetünk határokon átívelő, rendszerszintű támogatása folyamatos volt. Ennek köszönhetően egyre inkább kezdjük egy egységes oktatási, gazdasági és kulturális térré alakítani a Kárpát-medencét”

– szögezte le Potápi Árpád János.

A nemzetpolitikai államtitkár a közeli Kaposkelecsényben is újonnan elkészült fejlesztéseket adott át, ott egy óvodai játszóteret és egy tájházat sikerült létrehozni.

 

(MTI)

Kiemelt képünkön Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára beszédet mond a Magyar szemmel című fotópályázat képeiből összeállított kültéri kiállítás megnyitóján az Összetartozás Emlékhelye mellett a nemzeti összetartozás napján, 2021. június 4-én. MTI/Balogh Zoltán

'Fel a tetejéhez' gomb