Joseph De Maistre 200 éves gondolatai aktuálisabbak, mint valaha

„Franciák! A pokolbéli dalok, az ateizmus istenkáromlása, a halálhörgés; az átvágott torkú ártatlanok hosszú szenvedése, a gyújtogatások fénye […] az erkölcsök és a nép hitének meggyalázása, a rémtettek ezrei: megtévesztőitek és zsarnokaitok erre alapozzák azt, amit úgy neveznek: a ti szabadságotok!
[…] A terrortól halálra ijedt, a külpolitikai hibáktól elbátortalanodott francia polgár bezárkózott egy olyan önközpontúságba, ahol már csak saját magát képes látni, valamint azt a helyet és azt az időpontot, amelyben létezik. Franciaország száz és száz különböző pontján gyilkolhatnak le embereket; nem számít, hiszen nem ő az akit kirabolnak, lemészárolnak, de ha az ő utcájában, az ő szomszédságában követnek el egy ilyen merényletet? Az se számít? Már túl vagyunk rajta, most már minden nyugodt. Kétszer elfordítja a kulcsot a zárban, és már nem is gondol rá: egy szóval összefoglalva: minden francia boldog, amikor nem őt mészárolják le.


A francia forradalmi köztársaság – amelyről Joseph de Maistre konzervatív katolikus politikai gondolkodó és diplomata 1796-ban kiadott művében a fentiek szellemében elmélkedik – igen sok azonosságot mutat korunk Franciaországával. A francia forradalom véreskezű, keresztényellenes – jóllehet sokak által „felvilágosultnak” és „nagynak” titulált… – uralma a közbiztonság totális csődjét, a hagyományok és a hagyományokhoz ragaszkodó jámbor lakosok kiirtását hozta magával.
Joseph de Maistre a régi rend híveként komoly publicisztikai harcot viselt a „köztársasági” eszmével szemben. Munkáiban az egyházi és a világi hatalom kapcsolatáról, az ember természetéről, a keresztény társadalom rendjéről értekezett, kőkemény konzervativizmusával hirdette a felvilágosodás csődjét – és a hierarchia feltétlen szükségességét.
Azét a hierarchiáét, amely az isteni gondolatból származik, és amely feltételezi, hogy a szuverenitás nem lehet a népé, egyedül csak az Isten által rendelt uralkodóé és a pápáé, és amely szuverenitásnak mindig Istent kell szolgálnia.
Korunk liberális „széplelkeinek” még ma is összeszorul a gyomra, ha meghallják a nevét; nem csoda, hogy oly gyakran próbálják mocskolni, és minél jobban kitörölni a kollektív emlékezetből. Ezért annál is inkább forgassuk a nagy gondolkodó írásait, amelyekben Isten – és az általa rendelt hatalom – feltétlen szolgálatára hív minket!
Chvála Márton
Az idézet forrása: Joseph de Maistre: Elmélkedések. 2020 Századvég (ford: Molnár Attila Károly)
Kiemelt képünk forrása: MTI/EPA/Guillaume Horcajuelo

Hirdetés