A lengyel katonák és a magyar fegyverek mentették meg Európát a bolsevizmustól

– 1920-ban Magyarország a trianoni sebeket éppen csak elkezdi gyógyítani, amikor a Lengyelország és a Szovjetunió közti háború elérkezik a döntő fordulathoz. Mi vezetett a fegyveres konfliktushoz?

– Az első világháború után, mint nagyhatalom, az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlott, területén utódállamok alakultak. A német császár lemond, a cári Oroszország romjain a bolsevizmus jön létre és egy új világ alakul ki. Teljes a káosz a vesztes országokban, amikor a bolsevizmus elkezd terjeszkedni nyugat felé. Ennek ellensúlyozásaként – már a compiègne-i fegyverszüneti egyezmény értelmében – a volt cári területeket megszálló német csapatokat csak fokozatosan vonják ki, mivel az antant addigra már a „vörös veszedelem” tudatában volt. A német katonák kivonásával egy időben azonban a Vörös Hadsereg közeledni kezdett az egykori, 18. századi Lengyelország határaihoz.

A lengyelek ebben az állapotban igyekeztek egyre keletebbre meghúzni saját határukat, amikor is összeütköztek a nyugatra törő bolsevikokkal.

Varga Endre László hadtörténész. (Fotó: Tóth Gábor, Vasárnap.hu)

A lengyelek büszkék lehetnek magukra, mert az ő határaikat a korridor és a német-lengyel nyugati határ kivételével nem a nagyhatalmak húzták meg. A déli és a keleti, valamint a déli-keleti galíciai, a csehszlovák- és a litván-lengyel határt Wilnóval lengyel katona szerezte meg. Kevésbé ismert, hogy a csehekkel szemben is volt területi követelésük, mivel Cieszyni Szilézia-Teschen egy részében, valamint a Szepességben és Árvában is lengyel többségű lakosság élt.

A csehekkel szemben azonban nem tudtak harcba szállni, mert keleten a Vörös Hadsereg nagyobb veszélyt jelentett, ezért minden erejükkel arra koncentráltak.

A fehér, volt cári tábornokok, de a bolsevikok is úgy vélték, hogy Lengyelország – széles autonómiát kapva, de – továbbra is orosz fennhatóság alá fog tartozni, és egy tagköztársaság marad, ahogy az ukránok és a fehéroroszok is betagozódtak a későbbi Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetségébe. Pilsudski azonban nem ilyen sorsot szánt hazájának, mivel tudta, hogy a lengyel nép csak akkor lehet biztonságban mind a németektől, mind pedig az oroszoktól, ha lengyel vezetéssel létrehoz egy Kelet-Európai államszövetséget: Fehéroroszország, Ukrajna és a balti népek, Románia támogatásával, amelyek együttesen már alkotnak akkora tömböt, hogy a szomszédos nagyhatalmakat visszatarthassák.

Szovjet propagandaplakát. „Így múlik el a földbirtokos álma” – 1920. (Forrás: Wikipedia.hu)

– Egy ütközőzóna államszövetsége lett volna ez?

– Így van. A számításban azonban egy alapvető hiba volt:

Lengyelországnak ugyanis nem volt semmilyen hadiipara.

Mit tudtak csinálni a lengyelek ebben a szorult helyzetben? Először is, amikor felbomlott az Osztrák-Magyar Monarchia, Pilsudski azonnal hozzákezdett a hadsereg megszervezéséhez. A Varsóban tartózkodó Német Katona Tanácsot biztosította arról, hogy békében hazamehetnek, de teljes fegyverzetüket Lengyelországban kell hagyniuk. Így lőszer, katonaruha, ágyúk, lövegek, puskák kerültek a lengyelek kezébe, mindez azonban még nem volt elegendő a Vörös Hadsereg ellen. Ezért megvásárolták az Osztrák-Magyar Monarchia egykori fegyverzetének egy részét.

Az első fegyverszállítmányt 1918 végén Ausztriától krumpliért vették meg!

– Ekkor már az Antantnak is az érdeke volt, hogy minél keletebbre tartsa a szovjeteket?

– Igen, a lengyeleknek szánták azt a szerepet, hogy föltartóztassák a bolsevikokat: fizikailag és ideológiailag egyaránt. A franciák ebben az értelemben támogatták őket, de Franciaország távol volt, közte volt a forrongó Németország és abban a káoszban 1920 nyarán nem lehetett hadianyagot szállítani a lengyeleknek. Magyarország az első lőszerszállítmányt még 1918 decemberében küldte a lengyeleknek a Miskolc-Kassa-Eperjes vasútvonalon Kassáról.

A vasúti kocsikat pedig visszafelé a lengyelek megrakták feketeszénnel, mely nélkül Magyarországon leállt volna az élet.

Nagy hiánycikk volt ugyanis a feketekőszén, mert a pécsi bányák szerb megszállás alatt álltak, a petrozsényi bányavidéket pedig a románok vették el. Egyedül a tatabányai maradt meg, de az barnakőszén, melynek nagyon alacsony volt a fűtőértéke, azzal nem lehetett kokszot csinálni, vasat olvasztani, termelni…

Eleinte még a csehek és a németek küldtek nekünk szenet. Fizetni Magyarország nem nagyon tudott, ezért az első szállítmányokhoz felhasználtuk a Mackensen-hadsereget…

Lengyel védelmi állás Miłosna közelében (1920 augusztusa). Forrás: Wikipedia.hu.

– A Mackensen-hadsereggel fizettünk? Hogy történt ez?

– Igen, a Balkánról hazatérő Mackensen-hadsereget az antant parancsa értelmében Magyarországon internálni kellett volna. Bartha Albert hadügyminiszter azonban a németekkel kötött titkos szóbeli megállapodás keretében a hadsereg jó részét kiengedte az országból. A hivatalos magyarázat az volt, hogy nem tudták feltartóztatni a katonákat. Bartha ezért a közjátékért cserébe kikötötte, hogy a fegyvereiket Magyarországon kell hagyniuk (de ezt az antant is így kívánta).

Magyarország azért sem tehette volna meg azt, hogy internálja a Mackensen-hadsereget, mert akkor a német kormány azonnal leállítja a szénszállítmányokat és Budapesten az emberek a saját lakásaikban fagynak meg…

Mára nehéz elképzelni, de ekkor a térségben minden a feketekőszénről és a fegyverekről szólt. Nyolc vagon szénért járt egy vagon fegyverzet. Így történt, hogy a Mackensen-hadsereg hadifelszereléseit eladtuk a lengyeleknek: természetesen feketekőszénért!

A tanácsköztársaság vörös katonái 1919-ben. (Forrás: Fortepan.hu)

Kutatásaim során kiderült, hogy a lengyel szállítmány után még a rákosrendezői pályaudvaron további 180 tehervagon várakozott a Mackensen-hadsereg megmaradt hadianyagával, melyet a szerbeknek kellett volna elszállítanunk Szabadkára. Ez viszont nem történt meg, így ez a 180 vagonnyi hadianyag lett a magyar Vörös Hadsereg fegyverzete!

Ha ez a mennyiség nem áll rendelkezésre, mert kiszállítjuk az országból, akkor nincs Tanácsköztársaság sem!

Akkor a románok sem jönnek be Budapestre és sok minden másképpen történik… Többek között a csepeli Weiss Manfréd gyár is elkerüli azokat a szisztematikus fosztogatásokat és leszereléseket, melyeket a románok hajtottak végre. Csak onnan háromszáz vagonnyi esztergagépet vittek el és eltulajdonították az összes félkészgyártmányt és nyersanyagot is! A csepeli gyár működésképtelenségével viszont az egész ország szénellátása veszélybe került. 1920 elején a lengyelek küldték volna a szenet lőszerért, de addigra már nem volt mivel gyártani… Ekkor a Weiss Manfréd Ausztriából ismét elkezdte beszerezni az eszterga- és más speciális gépeket, hogy újra tudjon lőszert gyártani. Márciusban el is indult a gyártás és hamarosan ismét lőszert szállítottunk a lengyeleknek.

– Látszólag ellentmondásnak tűnik, hogy 1918 és 1920 között, bár Magyarország a saját határait sem tudta megvédeni, mégis tízmillió számra volt képes hadianyagot gyártani és szállítani a lengyeleknek.

– Igen, ez egy nagy paradoxon, de mindez így történt. Furcsa világ volt, olykor a lengyel katonának sem csizmája, sem élelme nem volt, mert minden megtermelt élelmiszerükön fegyvert és lőszert vettek nyugaton. Franciaországnak cukorral, a svédeknek olajjal is fizettek. Azért azt hozzá kell tenni, hogy amikor a szovjetek körülzárták Varsót, akkor a franciák és az olaszok már csak aranyért voltak hajlandók fegyvert eladni, biztosra vették ugyanis, hogy Varsó el fog esni. Magyarország azonban akkor is gyártotta és küldte a lőszert a lengyeleknek!

A bolsevikok 1920 nyarán Nyugat-Európában is alapos aknamunkát végeztek, a szovjetek által pénzelt marxista munkástanácsok blokád alá vonták a francia, az osztrák, a német, az angol, az olasz gyárakat és nem engedték ki a fegyvereket az országból.

A gyárakat is megszállták, a hirtenbergi lőszergyárat felgyújtották, blokádot hoztak létre, nem engedték, hogy a lengyelek fegyverhez jussanak. A danzigi dokkmunkások sem rakták ki a lengyelek számára érkezett hadianyagot, az olaszok és a britek nem pakolták be a hajókat. A lengyelek pénzzel és élelmiszerrel akarták lekenyerezni a munkástanácsokat, de ez döntő részben nem sikerült, így júliustól augusztus közepéig nem érkezett lőszer és hadianyag, csak egy helyről: Magyarországról.

Sakkozó munkások sztrájk idején a Soroksári úti fegyvergyárban, 1917-ben. Képünk illusztráció. (Forrás: Fortepan.hu)

– Közel volt a lengyel összeomlás?

– Nagyon közel, a lengyelek Kijev elfoglalása (1920. május 7.) után folyamatosan hátrálni kényszerültek. Nyárra a lengyel védekezés összeomlott, óriási veszteségeket szenvedtek emberéletben és hadianyagban egyaránt. Ekkor érkeztek meg azok a segélykérő táviratok Budapestre, amik azt sürgették, hogy a magyar kormány azonnal küldjön lőszert. Sréter István, a magyar honvédelmi miniszter, Teleki Pál miniszterelnök és mások is pontosan látták, hogy ha a lengyelek elesnek, az azt jelenti, hogy a Tanácsköztársaságtól megszabadult Magyarország is veszélybe kerül.

Ekkor a magyar honvédség Csepelen deponált összes lőszerét azonnal Lengyelországba küldte, majd kötelezte a csepeli gyárat, hogy a következő két hétben kizárólag Lengyelországnak termeljen.

A Weiss Manfréddel 1920 júniusában megkötött lőszerszállítmányi egyezmény alapján 35 millió Mauser és Lebel töltényt gyártottunk le a lengyeleknek 1921 márciusáig. Május végén – június elején ment ki a szerződésen felüli 4 millió töltény, akkor, amikor már minden veszni látszott. A lengyel katona a fronton néhány tölténnyel rendelkezett csupán. Július végén Teleki miniszterelnök parlamenti beszédében sürgette a Nyugatot Lengyelország megsegítésére s figyelmeztette őket, hogy ne késlekedjenek. Hozzátette: Magyarország mindent megtesz, ami erejéből telik. A döntő szállítmányt – két szerelvénnyel – 1920. július 17-én indították Csepelről.

– A varsói csata időzítése nem volt véletlen. Hogyan határozták meg a szovjetek augusztus 14-ét mint a végső támadás dátumát?

– Sosnkowski tábornok a Nemzetvédelmi Tanács 1920. augusztus 4-i ülésén fegyverfajtaként felsorolta, hogy mennyi van a lőszerfélékből és hogy azok mikor fognak elfogyni. Tájékoztatta a Tanácsot, hogy amennyiben sehonnan sem kapnak utánpótlás (egyedül Magyarországról várták), úgy az utolsó darab töltényt augusztus 14-én lövik ki. Ezt az orosz titkos szolgálat is megtudta, ezért tűzték ki Varsó elfoglalását erre a napra. Augusztus 12-re majdnem teljesen körbefogták Varsót, Tuhacsevszkij marsall pedig hátradőlt a székében…

Igen ám, de nem számítottak arra, hogy a magyarok lőszereit már megkapták a lengyelek és 15-én hajnalban akkora pofont adtak vele a bolsevikoknak, hogy a Vörös Hadsereg megfutamodásra kényszerült.

Meg kell említeni azt is, hogy a varsói győzelem oka nem csak a magyar lőszernek, hanem a lengyel kódfejtőknek, matematikusoknak is köszönhető volt, akik megfejtették az oroszok rejtjeleit. A lengyel rádiófigyelőszolgálatnak pedig voltak olyan készülékei, amelyekkel elkezdték zavarni, végül pedig megbénítani a szovjet Vörös Hadsereg hírközlését. Így a szovjet főparancsnokság, nem tudott kommunikálni az alegységekkel, teljes volt a káosz és a fejetlenség…

„Vörös katonák előre!” A magyarok tudták mit várhatnak a bolsevikoktól… A tanácsköztársaság ideje alatt kitett plakátok (1919). (Forrás: Fortepan.hu)

– Miben állt a lengyel győzelem igazi jelentősége?

– A varsói csatának nem a hadtörténeti eseményei a fontosok, hanem annak a politikai vetületei, amit megakadályozott. A magyar lőszer és a lengyel katona 30 évre mentette meg Kelet-Európát és Európát a bolsevizmustól.

Ha Varsó elesik, akkor a szovjet Vörös Hadsereg a német Spartacusokkal egyesül, és abban a pillanatban ott egy szocialista köztársaság alakult volna – szovjet megszállással. Utána pedig mentek volna tovább, egészen a La Manche-ig…

Ezt a nyugati közvélemény a mai napig nem tudja, tehát nem is értékeli, hogy a lengyelek és a magyarok mekkora szolgálatot tettek Európának, elhárították a bolsevik veszedelmet és 19 évig béke volt Európában. A lengyelek azért is hálásak voltak nekünk, mert mindenki elhagyta őket, Andrzej Nowak krakkói történész megfogalmazása szerint

ez volt „a Nyugat első árulása”.

Tadeusz Rozwadowski altábornagy, a lengyel hadsereg vezérkari főnöke Takách-Tolvay József ezredesnek, varsói katonai attasénak a csata után mondotta: „Csak Ti nem hagytatok el bennünket. Lengyelország ezt a magyaroknak soha nem felejti el és eljön az idő, amikor ezt visszaadhatja”. A magyar segítséget ma hálájuk jeléül emléktábla örökíti meg Varsóban, Skierniewicében és Csepelen.

Tóth Gábor

 

Kéri Kálmán vezérezredes hazaszeretete ma is példamutató

Kéri Kálmán vezérezredes hazaszeretete ma is példamutató

Kéri Kálmán vezérezredes hazaszeretete ma is példamutató

Kiemelt képünk forrása a Wikipedia.

'Fel a tetejéhez' gomb