KSH: csökkent a lakosság természetes fogyása az év első hat hónapjában


Hirdetés

Az év első hat hónapjában 44 250 gyerek született, 2291-gyel több, mint tavaly ilyenkor. Ezen belül január-februárban 8,8, március-májusban 2,3, júniusban pedig 8,2 százalékkal több volt az élveszületések száma 2019 azonos hónapjaihoz képest. A születések száma valamennyi régióban emelkedett, a legnagyobb mértékben Észak-Magyarországon (12 százalék) és az Észak-Alföldön (9,6 százalék), a legkisebb mértékben Budapesten (0,6 százalék) és a Közép-Dunántúlon (1,2 százalék).

Idén január-júniusban 64 302-an haltak meg, 3733-mal kevesebben, mint az előző év azonos időszakában. A csökkenés hátterében a tavalyihoz képest idén alacsonyabb szinten tetőző influenzajárvány állhatott. Január-februárban 13 százalékkal kevesebben, március-áprilisban 1,8 százalékkal többen, májusban 1 százalékkal, júniusban 6,8 százalékkal kevesebben hunytak el az egy évvel korábbihoz képest.

A halálozások száma mindegyik régióban csökkent, a legnagyobb mértékben Észak-Magyarországon és a Dél-Dunántúlon (9 és 7,8 százalék), a legkisebb mértékben Budapesten és a Nyugat-Dunántúlon (0,3 és 3,4 százalék).

Kiemelték, a halálozások számának csökkenése és a születések számának emelkedése következtében a természetes fogyás mértéke 23 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.

A hivatal adatai szerint a házasságkötések száma nőtt: 26 792 pár házasodott össze, 2704-gyel több mint tavaly január-júniusban.

Január-márciusban 101, áprilisban 8,9 százalékkal több, május-júniusban 26 százalékkal kevesebb házasságot anyakönyveztek, mint egy évvel korábban. A kisebb mértékű áprilisi növekedés és a május-júniusi csökkenés hátterében a koronavírus-járvány miatt bevezetett, a csoportos rendezvényeket korlátozó intézkedések állhattak.

A házasságkötések száma a Budapesten regisztrált 9,7 százalékos csökkenés kivételével valamennyi régióban emelkedett. A legjelentősebb mértékű növekedést a Dél-Alföldön és az Észak-Alföldön (29 és 23 százalék) mérték.

Ezer lakosra 9,1 élve születés és 13,2 halálozás jutott. Az előbbi adat 0,4 ezrelékponttal magasabb az előző év azonos időszakára számított értéknél, az utóbbi 0,8 ezrelékponttal alacsonyabb, ezért a természetes fogyás 1,3 ezrelékponttal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál.

Az év első hat hónapjában ezer élveszületésre 3,8 csecsemőhalálozás jutott, ami 0,1 ezrelékpontos csökkenés az egy évvel ezelőttihez képest. A házasságkötési arányszám (az ezer lakosra jutó házasságkötések száma) 5,5 ezrelékes értéke 0,5 ezrelékponttal volt magasabb az egy évvel korábbinál – olvasható a közleményben.

„Jó látni, hogy Magyarországon egyre többen mernek családot alapítani” – írta az adatokra reagálva Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára Facebook-oldalán. Hangsúlyozta: ehhez a kormány évről-évre több segítséget ad.

Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára a családvédelmi akcióterv egyéves eredményeiről tartott sajtótájékoztatón Budapesten a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért szervezet székházában 2020. június 30-án. MTI/Balogh Zoltán

Mint írta, egy év alatt százezer házaspár kapott babaváró támogatást, 28 ezer család igényelte a nagycsaládosok autóvásárlási támogatását, a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) pedig az elmúlt öt évben több mint 600 ezer ember otthonhoz jutását segítette.

„Azért dolgozunk, hogy Magyarországon jó legyen élni, dolgozni, családot alapítani, gyereket nevelni”

– fogalmazott az államtitkár.

(MTI)

Kiemelt képünk forrása: Pixabay.com


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb