Az izraeli énekes Jézust dicsőíti könnyűzenével
„Egy nagy családot alkotunk széles e világon” – hallhatjuk Joshua Aaron német és lengyel családi felmenőkkel rendelkező, amerikai születésű keresztény és messiáshívő előadó idén áprilisban debütált dalában, amelynek videoklipjét a világ legkülönbözőbb pontjain élő negyven család közreműködésével rögzítették. Isten az édenkertben elültetett egy magot – üzeni az ének –, amely azután fává nőtt. Az előadó szerint ez a folytonosság „vérvonal”, amely Ábrahámtól indul a Bárány Jézusban teljesedik be. Így válik valóra az ábrahámnak tett isteni ígéret, miszerint annyi utódja lesz, mint égen a csillag, vagy mint a tengerpart homokfövenye.
Az egység gondolata hatja át az előadó műveinek túlnyomó részét. Egy interjúban Aaron szellemesen kifejtette, hogy
a zsidók és a keresztények nagyjából ugyanazt teszik: várakoznak.
A különbség csak annyi, hogy míg a választott nép fiai a messiás eljöveteléért imádkoznak, addig a keresztények Jézus második eljövetele után vágyakoznak.
Joshua Aaronnak négy gyermeke van feleségétől, Jeannie-től, és jelenleg a Gelileai-tó közelében laknak Izraelben, miután odaköltöztek Amerikából, ahol az előadó született. A családi háttere alapjaiban meghatározta hivatását, amelyben teljes munkaidőben tevékenykedik. A messiási zsidó mozgalommal 1976-tól került kapcsolatba az izraeli születésű zsidó édesanyja révén, aki Martin Chernoff üzenetét hallva, befogadta az életébe Jézust, a megígért Messiást. Joshua anyai nagymamája 1940-ben hagyta el Németországot, hogy az „Ígéret földjére” meneküljön. Az énekes keresztény édesapja révén találkozott odahaza a jézusi tanítással.
Családjuk sokszálon futó történetét a zenész Isten családjának képéhez hasonlítja. Úgy véli, hogy egy napon nagy összejövetelre kerül majd sor, amely egyesíti az összes hívőt. „Ez a Messiás szíve vágya – amint azt a János 17,21-ben olvassuk –, hogy bárcsak egyek lennénk mindnyájan. Nem egy törött család, hanem akik összekapcsolódtak Isten eredeti szándéka szerint.”
Az előadó a katolikus egyházban is nagy ismertségnek örvend. 2016-ban a krakkói Ifjúsági Világtalálkozó meghívott előadója volt. Joshua – Matt Maher katolikus dicsőítőhöz hasonlóan – hatalmas megtiszteltetésnek élte meg, hogy a jelenlévő három millió katolikus fiatallal énekelhette el mások mellett Chris Tomlin „How Great is Our God” című dicsőítő énekét a világméretű eseményen.
Az izraeli dicséretek nagyon hamar, szinte azonnal közkedveltek lettek szerte a világon. Olyan neves előadókkal és művészekkel működik együtt, mint például Stu G az évekkel ezelőtt feloszlott Delirious? csapatából. De Joshua Aaron is szívesen dolgoz fel az egész világon ismertté lett keresztény könnyűzenei dicséreteket –
mindig hozzáadva valamit az ószövetségi közös örökségből.
Az egyes dalok zenei metszete a ma élő ember nyelvezetét ötvözik a zsoltárok világát ősidők óta éneklő zsidóság Istent dicsérő szakrális muzsikájával. Azzal az örökséggel, amelyhez hasonlító dallamokon akár Jézus is megszólította a világot teremtő, mindenható Atyját.
„Ő a nemzetek fénye, viharban menedék, gyötrelemben béke, a reményünk, aki egyedül Szent” – szól Joshua Aaron „Give Thanks (Hodu)” című, gyönyörű szerzeménye a jeruzsálemi Dávid Tornya szomszédságában élőben rögzített album felvételén. „Adjunk hálát az Úrnak, mert jó, mert az ő szeretete örökké tart” – idézi a refrén a 118-ik zsoltár el nem múló szavait. „Térdeljünk le és imádjuk őt, adjunk hálát mindazért, amit értünk tett: kinyilatkoztatta számunkra, hogy a Fiú által megváltottak vagyunk” – fedezhetjük fel a dal evangéliumi magvát. „Ezért a világ minden szegletéből hozzá jöhetnek, akik éhesek szomjasak és megfáradtak. Akiknek szükségük van az irgalomra, ihatnak a békesség forrásából” – vallja meg az ének angol és héber nyelven váltakozva.
A kiemelt képünk forrása a Hodu című dal hivatalos klipjének egy részlete.
További olvasásra ajánlott írásunk: