Akár orvosi célra is alkalmazható a videójáték


Hirdetés

A videójáték video eleme a latin „látom” szóból származik. Arra utal, hogy a videójátékot egy vizuális kijelzőn látja a gamer, azaz a játékos. A videójáték olyan elektronikus játék, amely nemcsak a felhasználói felülettel való folyamatos kölcsönhatást foglalja magában, hanem valós idejű vizuális visszajelzést generál a megjelenítő eszközön (pl. TV-képernyőn vagy számítógépes monitoron). Érthetőbben megfogalmazva, az 1980-as évekből jól ismert tévés játékok olyan szintre emelkedtek, hogy a világ különböző részein élő játékosok egy időben tudnak játszani ugyanazon a játékon.

A videójátékok is különböző műfajokba sorolhatóak számos eltérő jellemvonás alapján. A legkedveltebbek az akciójátékok, amelyekről a szakemberek már régóta gyanítják, hogy növelik a játékosok agresszivitását. A technika mára már annyira kifinomult, hogy a gamerek látják, az ellenségnek milyen arckifejezése van, amikor egy gépkarabéllyal belelőnek egy sorozatot, vagy éppen elvérzik a találatoktól. Sajnos pontosan ezeket emelik ki a legújabb tanulmányok is, mivel ezek az elemek elmossák az online és az offline világ közötti választóvonalat.

Egy erőszakos videójáték egy mecsettel. (Illusztráció: www.theconversation.com)

Tavaly márciusban elárasztotta az internetet a közel ötven halálos áldozattal járó brutális tömeggyilkosság híre, amely két új-zélandi muszlim imahelyen történt. Mint kiderült, a 28 éves elkövető a fejére szerelt kamerával online közvetítette a mészárlást. Aki látott részleteket a közvetítésből, már az első képkockákon észrevehette, hogy az egész olyan, mintha egy fegyveres videójátékot látna. Tehát biztosra vehető, hogy kapcsolat van az erőszakos videójátékok és az elmúlt évek erőszakos tömeggyilkosságai között.

(Forrás: www.pszichologuspasi.hu)

Azonban a gamer világ nemcsak akciójátékokból áll, amelyek agresszivitásra ösztönöznek a való életben is, hanem ügyességi, kaland-, szerep-, stratégiai, menedzselős, logikai, szerencse- és sportjátékokból is. Utóbbiak szinte kivétel nélkül pozitív hatással lehetnek használójuk fejlődésére:

  1. fejlesztik a koordinációs készséget,
  2. javítják a problémamegoldó képességet,
  3. elmélyítik a fantáziát,
  4. erősítik az aktív figyelmet,
  5. formálják a logikai és stratégiai képességet,
  6. megszabadítanak a feszültségektől,
  7. csapatmunkára ösztönöznek,
  8. kialakítják a multi-tasking képességet.
(Forrás: www.pszichologuspasi.hu)

A videójáték orvosi célra való felhasználása is elkezdődött. Egy beteg kisfiú műtéti beavatkozása előtti és utáni állapotát vizsgáló kísérlet bebizonyította, hogy a videójáték okozta sikerélmény és figyelem sokkal elviselhetőbbé tette a gyerek számára a várakozási, illetve a felépülési időszakot. Sőt, az Egyesült Államokban egyre több idősotthonban vásárolnak játékkonzolokat, mert kiderült, hogy a videójátékok – az összetett problémamegoldó gondolkodás folyamatos serkentése miatt – lassítja az agysejtek leépülését.

A koronavírus okozta karantén számos pszichológiai hatását mutatták ki, ezért fontos, hogy a kijárási korlátozások idején a fizikai mellett a mentális aktivitásunkra is oda kell figyelnünk. Ebben a videójátékok is segíthetnek – természetesen csak a megfelelő mennyiségben!

 

Fecske Gábor László


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb