Budapest elveszett kincsei – Könyvbemutató a Katakombában


Hirdetés

Meggyőződésem, generációm feladata, hogy visszaadja Budapest századfordulós városképének arculatát – vallja Fecske Gábor László, a Vasárnap.hu állandó szerzője, akinek a héten jelenik meg Budapest elveszett kincsei című építészeti, helytörténeti könyve.

A kötet bemutatója november 15-én, pénteken, 10 órakor kezdődik a budapesti Liszt Ferenc tér 10. szám alatt található Katakombában.

Az alábbiakban a Kovács K. Zoltán Alapítvány támogatásával, a Vasárnap.hu gondozásában készült kötet fülszövegéből idézünk:

A társadalom egyéni és közösségi mivoltát építészeti formákban is megörökíti. (…) Az épületek egyfajta tükrök és tanúságtevők is: bennük az építtető, az alkotó önmagát és belső hitbeli, erkölcsi- és tudásvilágát reprezentálja.

A jövő generációinak ismerniük kell őseik nagyszerű alkotásait, amelyekre méltán büszkék lehetnek.


Hirdetés

A Budapest elveszett kincsei kötetben 100, városképi szempontból jelentős budapesti kupola és torony, valamint dekoratív tetőfelépítményt gyűjtöttem össze azzal a céllal, hogy az épületek eredeti és mai állapotának összehasonlítása kellő hatást gyakoroljon és elgondolkodtatásra késztesse az olvasót.

„Gondolom, mindenki tudja, hogy a II. világháború alatt rengeteg dísz megsérült, és az utána berendezkedő kommunista hatalom irtotta ezeket a tetődíszeket, mert a főúri világra emlékeztették őket: ideológiai okokból nem szimpatizáltak velük, úgyhogy amikor megsérült egy tetődísz, nem állították helyre, hanem inkább elbontották. A kutatásom alapján az ötvenes-hatvanas években volt a „csúcspontja” a kupolák eltűnésének, mondhatni pusztították az épületekről a tetődíszeket, vagyis – habár ilyesmire is akad példa – nem a II. világháborúban és nem is 1956 őszén, a forradalom és szabadságharc idején pusztult el a legtöbb tetődísz” – mondta a portálunknak adott, minap megjelent interjúban a szerző.

Címlapkép: Fecske Gábor László újságíró, helytörténész. Fotó: Vasárnap.hu/Varga Ilona


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb