75 éve zárult le a második világháború Európában
75 évvel ezelőtt ért végett a második világháború, mely végérvényesen megváltoztatta nemcsak Európa, hanem az egész világ addigi életét. Az óvóhelyekről előmerészkedő lakosoknak nem pusztán a fizikai rombolás eredményével kellett szembenézniük, hanem azzal is, hogy a gyilkos ideológiáktól elvakított emberi közösségek képesek voltak saját embertársaik tömeges elpusztítására.
A háború évei alatt 72 állam között létesült hadiállapot, és mindez több mint ötvenmillió ember életébe került; közülük sok millió zsidó kitervelt, etnikai alapú népirtás áldozatává vált.
1939. szeptember 1-én Lengyelország lerohanásával kezdődött el a második világháború. 1940 nyarán pedig – pár hét francia ellenállás követően – a német és az olasz csapatok megszállták Franciaországot. Nem sokkal később megkezdődött az „angliai csata”, melyben a német légierő, a Luftwaffe igyekezett megsemmisíteni a brit Royal Air Force-t. Mára már tudjuk, hogy az angol légierő kapitulációja csak napokon múlott, amikor is Hitler megváltoztatta addigi hadi taktikáját, felhagyott a szigetország bombázásával, hogy a Szovjetunió lerohanását előkészíthesse.
A náci Németország katonai fölénye olyan óriásivá vált – másfél évvel a háború kirobbanása után szinte a Európa egész területét uralták. Ennek a német zsarolási potenciálnak a szövetségben tartott közép- és kelet-európai államok sem tudtak ellenállni, így részt vettek a Szovjetunióval történt fegyveres összecsapásban. Az 1941 nyarán megtámadott szovjet hadsereg folyamatosan hátrálásra kényszerült, olyannyira, hogy csapataik csak Moszkva közelében tudtak megállni, és rendezni vonalaikat. Akkor úgy tűnt, hogy a Wehrmacht legyőzhetetlen… 1942 végén, a sztálingrádi csata során azonban megfordult a hadiszerencse. A német, illetve a velük szövetségben harcoló fegyveres erőket a Vörös hadsereg folyamatosan egyre nyugatabbra szorította.
1944. június 6-án az Amerikai Egyesület Államok csapatainak sikerült Normandiában partra szállniuk – megkezdték Franciaország felszabadítását, valamint további hadműveleteiket kelet felé. 1944 végére a kétfrontos német katonai ellenállás egyre tarthatatlanabbá vált, 1945 tavaszára pedig bekövetkezett a teljesen összeomlás. 1945 április 30-án, amikor a szovjet csapatok már csak pár száz méterre voltak Adolf Hitler bunkerétől, a Führer öngyilkosságot követett el. A harcok azonban még napokig folytatódtak.
Május 7-e éjjelén a Wehrmacht és a Luftwaffe vezetése Reimsben aláírta a feltétel nélküli megadásról szóló okmányt, amely másnap, azaz május 8-án lépett életbe. Az aláírásnál nem voltak jelen a szovjetek, ezért Sztálin ragaszkodott hozzá, hogy a Vörös Hadsereg által megszállt Berlinben is sor kerüljön a németek feltétel nélküli megadására. Mindezt az Egyesült Államok nem ellenezte, így 1945. május 9-én ismét megtörtént a feltétel nélküli fegyverletétel, melyet május 8-ára kelteztek.
Május 7-e éjjelén a Wehrmacht és a Luftwaffe vezetése Reimsben aláírta a feltétel nélküli megadásról szóló okmányt, amely másnap, azaz május 8-án lépett életbe. A szovjet fél viszont ragaszkodott hozzá, hogy az általa megszállt Berlinben, szovjet jelenlét mellett is sor kerüljön az aláírásra, ez 1945. május 9-én történt meg.
A háború és az általa okozott veszteségek máig nehezen felmérhetők, az azonban bizonyos, hogy hatása máig érződik a világban. A hetvenöt évvel ezelőtti pusztítások, traumák velünk élnek. Az életet pedig nem lehetett ott folytatni, ahol 1939 őszén félbemaradt.
Európa keleti fele közel ötven évre szovjet megszállás és befolyás alá került.
Aki a politikai rendőrségnek nem tetszett, internálótáborba került – Bank Barbara a Vasárnapnak