Márfi Gyula: A gitáros dalokat nem szabad kisöpörni az egyházból!


Hirdetés

Sillye Jenő „A fény gyermekei” című kottáskönyvének előszavában a nyugalmazott veszprémi érsek felidézi, hogy noha a nagy szerzővel annak idején személyesen nem állt módjában találkozni, mégis a „Jenő-dalok” hozzá is eljutottak. Püspöki titkárként mondott „gitáros szentmiséi” erősítették benne azt a tapasztalatot, hogy ezek az énekek hozzájárultak az őszintébb lelki elmélyüléshez.

– A gitáros dalokat nem szabad „kisöpörni” az Egyházból, még a hivatalos istentiszteletekről sem.

Nem jelenthet problémát a dalok újszerűsége, hiszen a szentmise lényege nem csupán Krisztus egyetlen, örök áldozata, hanem ennek az áldozatnak jelenvalóvá, jelenidejűvé tétele is – villantja fel a nyugalmazott veszprémi érsek az egyházzenei polémia megoldását.

Márfi Gyula szerint a templomi énekek szerepe is részben az, hogy a mai nap eseményévé tegyék az örök áldozatot, hogy a mai nyelven fogalmazzák meg a változatlan, örök evangéliumot.

– Szó sincs azonban gyökeres, a keresztény hagyományokkal szakító újításokról sem tartalomban, sem formában – fűzi hozzá Márfi Gyula, aki szerint a gitáros dalokban az egyház kétezer éves hite fogalmazódik meg, kölcsönvéve a Biblia, különösen is a zsoltárok nyelvét. A korábbi érsek megemlíti, hogy

a később szentté avatott II. János Pál pápa is szívesen hallgatott gitáros énekeket. 

Márfi Gyula felhívja a figyelmet arra, hogy a gitáros énekeknek nem az a céljuk, hogy megkérdőjelezzék a gregorián, a klasszikus zene vagy a népénekek fontosságát, netán kiszorítsák azokat a gyakorlatból. Sillye Jenő dalairól ezzel együtt elismerően nyilatkozott, mert szerinte azokban erő van, mely nem rombolni akar, hanem építeni, ezért az egyház felelős vezetőinek feladata, hogy a hit érdekében ügyesen orientálják ezeket a típusú megszólalásokat.

– A klasszikus zene művelőit arra kérem, hogy ne a felsőbbrendű ember gőgjével közeledjenek ehhez a zenéhez,

hanem annak a Krisztusnak a megértő szeretetével, aki az előkelő görög filozófusok megütközése ellenére törékeny emberi testbe öltözött, és kereszten meghalva váltotta meg a világot – kérte a hagyományos egyházzene képviselőitől Márfi Gyula, nyugalmazott veszprémi érsek még 1999-ben.

A kiemelt képünk forrása a Váci Egyházmegye Gitáros táborának fotógyűjteményéből (Gável András)

Ajánlott írásaink a témában:

A gregorián a katolikus könnyűzene számára is etalon

A gregorián a katolikus könnyűzene számára is etalon

A gregorián a katolikus könnyűzene számára is etalon

 

 


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb