A magyar operettet ünnepeljük
A magyar operett méltán lett híres, hiszen neves zeneszerzőink híre külföldre is eljutott. Ugyan nálunk hatalmas kultúrája van ennek a műfajnak, mégsem hazánkban született meg.
Az operett műfajának első mestere Jacques Offenbach volt, akit sokan a „Champs-Élysées Mozartjaként” ismertek. Leghíresebb műveit, köztük az Orfeusz az alvilágbant és a Szép Helénát itthon is sokszor állították színpadra.
A műfaj hamar népszerűvé vált az Osztrák-Magyar Monarchiában, a különféle népek zenéiből és táncaiból merített, ezzel még színesebbé téve az előadásokat. Hazánkban a népszínművek hatása volt a legjelentősebb.
Az első magyar nyelvű operettet 1860. szeptember 22-én adták elő, ez Offenbach Eljegyzés a lámpafénynél című műve volt. Két évvel később az első magyar operett is megszületett: zenéjét Allaga Géza komponálta, a librettót Bényei István jegyezte.
A szerelmes kántor című operettet 1864-ben mutatták be hazánkban. Ez a darab volt a kezdete annak a sikersorozatnak, amelyet Kálmán Imre, Lehár Ferenc és Huszka Jenő operettjei hoztak el. Huszka Jenő 1902-ben bemutatott Bob hercege aratta az első külföldi sikert, majd Lehár Ferenc neve is körbejárta Európát A víg özvegy, Luxemburg grófja és A mosoly országa révén. És nem maradhat ki a sorból Kálmán Imre legnagyobb műve, a Csárdáskirálynő sem, melynek idén volt a bemutatója Vidnyánszky Attila rendezésében, és jelenleg a Budapesti Operettszínházban játsszák. Mindezek alapján nem meglepő, hogy 2013 óta már hungarikum lett a magyar operett.
Itthon az egyik legnépszerűbb műfajjá nőtte ki magát az operett, a Budapesti Operettszínház szinte minden este telt házzal játszik. Érthető, miért áll annyira közel az emberek szívéhez, hiszen könnyed, operai igényességgel megírt zenei világgal tár elénk szerelmi történeteket, amelyet humorral sző át. De vannak mély, valós problémára reflektáló művek is, amelyek azért kellő iróniával járják körbe a darabot, a konfliktust. A színpadi világ általában grandiózus látványa is magával ragadja a nézőt, nem beszélve a szereplők pompás jelmezeiről!
A magyar operett napján minden évben fővárosi gálaestet rendeznek, ahol operettslágereket, és a mai napon ünnepelt Kálmán Imre és Lehár Ferenc legismertebb dallamait szólaltatják meg. Ma este olyan neves művészek lépnek színpadra, mint Fischl Mónika, Kalocsai Zsuzsa, Kiss Diána, Vadász Zsolt és Erdős Attila. A gálán az évad operettszínészének, valamint az évad musicalszínészének járó elismerést, az évad legígéretesebb ifjú művészének járó Marsallbot-díjat, a Musica Hungarica Kiadó Életmű- és Nagydíját, továbbá az operett nagydíjat adják át.
Kiemelt kép: Kosáry Emma Kálmán Imre Csárdáskirályné című operettjében 1916-ban. (Forrás: Színháztörténeti Tár Digitális Képarchívum, Strelisky felvétele)