Valóra vált székely álmok Los Angelesben

Négy díjat is elhozott a Székelyföldi Legendárium Varázspatkó című rajzfilmje a Global Film fesztivál áprilisi fordulóján: a Legjobb Animációs Rövidfilm (Barabás Árpád és Fazakas Szabolcs), Legeredetibb Zeneszerzés (Orbán Ferenc – Klacsán Gábor), Legjobb Vágó (Kiss Hunor), Legjobb Sound Designer (Sinka Szilárd). A Varázspatkót Los Angelesben 2019. november 7–14. között mutatják be a 19. Los Angeles-i Magyar Filmfesztiválon az NMHH és a Magyar-Amerikai Filmszínházi Társaság (Hungarian American Film-Theater Society) szervezésében – írja a liget.ro

A jeles elismerések mentén megkerestük Fazakas Szabolcsot, a Székelyföldi Legendárium és a Mini Erdély Park megálmodóját és vezetőjét, akit az animációs filmről, a frissen neki ítélt Orbán Balázs díjról és a jövőbeli tervekről kérdeztünk. 

 – Hogyan találkoztak a pályázattal amely ezeket az elismeréseket hozta?

– Van egy kolléganőnk, akinek az is a feladata, hogy a világ minden pontján figyelje a különböző pályázatokat, versenyeket és fesztiválokat, amelyeken mi is indulhatunk és nevezzen is rájuk. A Varázspatkó tavaly nyertes lett Indiában, Kalkuttában, egy amerikai internetes fesztiválon, az IndiFesten és Magyarországon, Lakiteleken is. Összesen hét díja van a filmnek.


Hirdetés

– Miért pont ezzel a kisfilmmel neveztek a világméretű versenyekre?

– Ez az első olyan filmünk, amit már a jól összeforrott csapatunk együtt készített. Az első rész két év alatt úgy született meg, hogy közben tanultunk, fejlesztettük magunkat szakmai téren. Több anyaországi és amerikai neves animációs szakembert hívtunk meg a stúdiónkba, hogy képezzenek minket.  Miután elkészült, be is neveztük különböző helyekre. De most már a második és harmadik résszel is pályázunk.

– Más filmfesztiválokra is hívták már a produkciót?

– A filmfesztiválokra mi nevezzük be a produkcióinkat. Erre a fesztiválra az NMHH (Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság) hívott meg bennünket, viszont, hogy a későbbiekben hova nevezünk, mi magunk dönthetjük el. Mindenképpen látható lesz más fesztiválokon is nemcsak a Varászpatkó, hanem más meséink is.

– Milyen tervek vannak a tarsolyban?

– Az év végéig még be szeretnénk fejezni a mesesorozatban tíz részt, ezek a rajzfilmek már egy kész csomagot alkotnak, amit külföldi televíziókhoz is el akarunk juttatni. Célunk, hogy a Legendáriumot és a benne szereplő mondákat, legendákat minél több gyermekkel megismertessük és megszerettessük a világban. Azt szeretnénk, hogy a székely mesehősök egy világkörüli utat járjanak be.

Jövő évtől készítjük a Kárpát-medencei Magyar Legendárium sorozatunkat. Zete és Rika Székelyföldről elmegy más régiókba is megmenteni a mondákat és legendákat. Az alapkoncepciója a sorozatnak a Nagyapó mesefája sorozatból merít, hiszen ez a központja a mondáknak és legendáknak. Kicsit Benedek Elekre is utalunk ezzel a sorozattal, hiszen gyakran ő is a mondákat, legendákat használta forrásként meséihez. Innen fog kezdődni mindig az adott mese és indul Székelyföldről útjára a nagyvilágba. 

– Esetleg van már arról információ, hogy olvasóink legközelebb Budapesten mikor és hol találkozhatnak az alkotásaikkal?

– Sajnos még nincs pontos dátum, de tavasszal az Uránia Filmszínházban egész estét betöltő programon belül szeretnénk a teljes sorozatot levetíteni. Előreláthatólag erre február végén, március elején kerül majd sor.

Február 3-án lesz egy nagy ünnepi eseményünk, amikor Szejkefürdőn megnyitjuk az Orbán Balázs Látogatóközpontot, a neves székelyünk születésnapján  – ez az esemény most prioritást élvez. 

Legközelebb az Animáció Világnapján, október 28-án Udvarhelyen nyitunk meg egy kiállítást a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával, ami a magyar animáció történetéről szól és kortárs magyar gyermek animációs filmeket is vetítünk majd. Az animációs rajzfilmeket az NMHH adja. 

– Mit lehet tudni a Mini Erdély Park helyzetéről? Hogy haladnak a munkák?

– Amikor az időjárási viszonyok engedik, folyamatosan építjük. Nagyon szépen haladunk vele, hála az enyhe őszi időnek. Az északi része már teljesen készen is van, a déli részen pedig tavasszal tudjuk kihelyezni a maketteket. Ha az időjárás továbbra is kegyes elkészülhet a vasúti sín nyomvonala. A tervek része, hogy legyen egy csokoládé látványműhely is és még más érdekességekkel színesítsük a terepet, hogy minél vonzóbb legyen a park. Célunk, hogy az érdeklődő kapjon egy releváns képet Székelyföldről, Orbán Balázsról, mert sajnos e téren még vannak hiányosságok itthon.

– A napokban vehette át az Orbán Balázs díjat. Gratulálunk hozzá! Mit kell tudnunk az elismerésről?

– A 10. Székelyföld Napok keretében adják 2011 óta minden évben olyan Hargita, Kovászna és Maros megyei személynek, akik érdemeket szereztek Székelyföld hagyományainak ápolásában, továbbadásában. 

Bár én vettem át a díjat, de  jó szívvel mondhatom, hogy a Legendárium csapat kapta ezt a kitüntetést, hiszen nem egyedül végzem a munkát.

Én csak álmodozom, a csapat pedig segít valóra váltani az álmokat. 

Tudomásom szerint én vagyok a legfiatalabb, aki ilyen díjban részesült. Különösen örvendek, hogy javaslatot tehetek arra, adjanak még fiataloknak ilyen és hasonló díjakat, ezzel is segítve hagyományaink ápolását, megőrzését.

Fotó: Fazakas Szabolcs és a Székely Legendárium facebook oldala.

'Fel a tetejéhez' gomb