Így vitázott az Országgyűlés a Hungary Helpsről


Hirdetés

Az Országgyűlés szerdán lefolytatta a Hungary Helps programról szóló törvényjavaslat általános vitáját, melyet Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter terjesztett a Ház elé. Az indítványt támogatásáról biztosította a Fidesz, a KDNP, a Jobbik és az MSZP, a DK képviselője éles hangon támadta azt. Az LMP és a Párbeszéd nem szólalt fel a vita során.

 

A napirendi pont előterjesztőjeként Azbej Tristan rámutatott: a cél, hogy a magyar humanitárius politika szolgálhassa a magyar emberek érdekeit, valamint nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő hatékonyságú legyen. Az üldözött keresztények megsegítéséért felelős államtitkár hangsúlyozta: emberbaráti szolidaritással kell fordulnunk a szükséget szenvedő népek felé, felelősségünket növeli a magyar gazdaság jelenlegi, jó állapota. Az államtitkár expozéjában hangsúlyozta; a migrációt nem támogatni, hanem megelőzni szükséges. Mivel Magyarország keresztény kultúrájú ország, erkölcsi kötelessége a világ üldöztetést szenvedő keresztény közösségeinek megsegítése. Emlékeztetett: a Hungary Helps Programot életre hívó országgyűlési határozat szokatlanul széles parlamenti támogatással született meg, a magyar Országgyűlés határozottan kiállt az Iszlám Állam elleni nemzetközi fellépés mellett is. Azbej Tristan szerint 

okos segítségre van szükség,

valamint nem lehet szemet hunyni a népirtások felett, ahogyan nem engedhető sem Európa, sem a Közel-Kelet kulturális térképének átrajzolása sem. 

Rámutatott, a keresztényüldözés ma is realitás, a világ legüldözöttebb vallása a keresztény. A keresztényüldözés álláspontja szerint alapvetően elhallgatott jelenség. Magyarország – mondta az államtitkár – az államok között elsőként lépett fel az üldözött keresztények megsegítése érdekében. A cél a migrációs gyökérterületeken történő segítségnyújtás. A nemzetközi gyakorlattal szemben a Hungary Helps közvetlenül juttatja el a segítséget a szükséget szenvedőkhöz, felmérve, mire van valóban szükségük – mondta Azbej Tristan, emlékeztetve: az elmúlt két év programjaival több tízezer embert értek el és segítettek abban, hogy szülőföldjükre visszatérhessenek, vagy ne kelljen elhagyniuk azt.

A törvényjavaslat célja az eddiginél is hatékonyabb keretek közé helyezni a programot úgy, hogy ahhoz más országok is csatlakozhassanak. Az indítvány rögzíti a minisztériumok közötti felelősségi köröket, új ügynökséget hoz létre az átlátható lebonyolítás céljából és új, gazdaságos adományozási módszert léptet életbe – ismertette Azbej Tristan. Mint mondta, szükség van arra, hogy a magyar humanitárius módszert szakpolitikai rendszerbe foglalják.

Dedikált ügynökség létrehozása a cél az adományok hatékony kezelése, célbajuttatása és felhasználásuk ellenőrzése céljából. Az ügynökség koordinálja majd a magyar kormány humanitárius segítségnyújtását, megvalósítja az üldözést szenvedő keresztény közösségek megsegítését, valamint részt vesz a célzott fejlesztések megvalósításában – mondta el az államtitkár. A kormány minderre nemzeti politikája elemeként tekint, tette hozzá. Az új adományozási forma csökkenti a közigazgatásra és a támogatottakra nehezülő adminisztratív terheket. Az ügynökség hozhat majd döntést a támogatások projektalapú kiutalásáról. Az államtitkár „kezdeményező, kilépésre képes, aktív, cselekvésre ösztönző kezdeményezésként” írta le a Hungary Helps Programot. 

Dr. Zsigmond Barna Pál, a Fidesz vezérszónoka a vita során rámutatott: Magyarország felvállalja a világ előtt keresztény gyökereit, a Hungary Helps egy hitvallás. A feladathoz való hozzáállás terén hazánk egyedinek számít a nemzetközi térben – jelezte a politikus. Azzal, hogy támogatjuk az erre rászoruló országokat, nem csak őket segítjük, hanem hozzájárulunk Európa és benne Magyarország biztonságához is – mondta a Fidesz képviselője, aki szerint a program kiterjesztését igénylik az előre nem látható válsághelyzetek, mint például természeti katasztrófák is. 

Brenner Koloman, a Jobbik vezérszónoka kijelentette, pártja támogatja az előterjesztést.

Juhász Hajnalka a KNDP képviselőcsoportjának nevében azt hangsúlyozta; ezer éves hagyományainkat követve továbbra is keresztény ország kívánunk maradni, a migrációs válságra pedig hiteles kereszténydemokrata választ kell adni. A magyar kormány nemzetközi tevékenységének az emberi méltóság védelme mellett a keresztény kultúra védelmét, a veszélyeztetett közösségek megsegítését is szolgálnia kell – jelentette ki a képviselőasszony, aki hangsúlyozta a közvetlen és helyben végzett segítségnyújtás jelentőségét. Teréz anyát idézte, mondván; „lehet, hogy amit teszünk, csak csepp a tengerben, de e csepp nélkül sekélyebb lenne a tenger”.

Korózs Lajos, az MSZP szónoka arra emlékeztetett, hogy párttársa, Mesterházy Attila korábban írásbeli kérdésére olyan választ kapott, amely alapján az államtitkárság 4,7 milliárd forintnyi támogatást nyújtott projektjei során. Többször hangsúlyozta, pártja korábban azért támogatta a kezdeményezést, mert azt szakpolitikai szempontból megalapozottnak tartotta. 

Arató Gergely a Demokratikus Koalíció részéről a humanitárius kezdeményezés szükségességét vitathatatlannak nevezte. Számos pozitív elem van a törvényjavaslatban – mondta, ugyanakkor hangsúlyozta, kételyek merültek fel benne. Szerinte a nagy donorországok és segélyszervezetek nem Magyarországtól fognak tudni tanulni. A Hungary Helps Programot „patyomkinprogramnak” nevezte. Nehezményezte, hogy a magyar kormány csak a keresztény közösségeket támogatja. 

A vita későbbi pontján Juhász Hajnalka kiemelte: igaz állítás, hogy nemzetközi szinten egyedi a Hungary Helps a segítségre szoruló közösségekkel való helyi kapcsolattartásban, a közvetlen segítségnyújtásban. Hangsúlyozta azt is, nem csupán keresztények megsegítéséről van szó. 

A vita lezárásaként felszólaló Azbej Tristan Arató Gergelynek válaszolva visszatetszőnek értékelte az álságosság vádját olyan politikustól, akinek pártja súlyos egyházellenességről tett tanúbizonyságot. Mint mondta, a magyar humanitárius segítségnyújtás igyekszik mindenkinek segíteni, etnikai és vallási hovatartozásától függetlenül. Amikor célzott humanitárius támogatást végez az ország, politikai üzenetet is küld a világnak arról, hogy egy történelmi léptékű népirtás idején nem folytathat álszent magatartást – mondta. Rámutatott: a nagy nemzetközi szervezetek esetében sok esetben a projektre fordított összeg 30-40 százaléka adminisztratív költségeket fedez, a maradékból pedig a többségi csoportokat támogatják. Tell-Aszkuf példáját említette, ahol a magyar fejlesztéseknek köszönhetően az Iszlám Állam elől elmenekült 1300 családból 1000 visszatért lakóhelyére. A cél egy nemzetközi koalíció, nemzetközi összefogás építése, amely megkezdődött, hiszen közös programot jelentettünk be Lengyelországgal és előre haladott egyeztetések zajlanak az Amerikai Egyesült Államok fejlesztési szervével, a USAID-del, közölte az államtitkár, aki az Országgyűlés támogatását kérte. 


Hirdetés

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

'Fel a tetejéhez' gomb